REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Maszyny wracają do Norblina. Ozdobią kompleks biur, sklepów i restauracji

  19 czerwca 2020

alt='Maszyny wracają do Norblina. Ozdobią kompleks biur, sklepów i restauracji'
źródło: materiały prasowe

Gratka dla miłośników historii i przemysłu. Na Wolę trafią 42 historyczne maszyny, stanowiące dawniej ciąg technologiczny Walcowni Metali Warszawa.

REKLAMA

Starsi mieszkańcy Woli doskonale pamiętają Walcownię Metali Warszawa, działającą w okresie PRL przy skrzyżowaniu Żelaznej z wąską, jednojezdniową Prostą. Dziś rozciąga się tam plac budowy kompleksu biur, sklepów i restauracji o nazwie Fabryka Norblina.

Maszyny na miejscu

Jak donosi inwestor Fabryki Norblina - Grupa Capital Park - 50 historycznych maszyn, w tym 42 wpisane do rejestru zabytków, przeszło właśnie prace konserwatorskie przeprowadzone przez firmę Monument Service. Teraz maszyny stanowiące dawniej ciąg technologiczny Walcowni Metali Warszawa powrócą do skrzyżowanie Żelaznej z Prostą, gdzie będzie można je oglądać na jednej z czterech ścieżek zwiedzania w Muzeum Fabryki Norblina.

- Pierwszy zespół maszyn został już przetransportowany na swoje docelowe miejsce, a są to ważąca ok. 50 ton prasa 1000T wraz z dwiema pompami hydraulicznymi - pisze inwestor. - Ze względu na rozmiar i ciężar prasy, jej transport na docelowe miejsce musiał odbyć się jeszcze przed rozpoczęciem prac nad konstrukcją powstającego budynku. Prasa została zabezpieczona zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i warunkami atmosferycznymi, co pozwoli na kontynuację prac budowlanych.

Kup bilet

Nietypowa wystawa

Jak mówi Michał Bogusławski z firmy Monument Service, konserwacja maszyn i urządzeń z Walcowni Metali Warszawa była jednym z najbardziej wymagających zadań, z jakimi miała do czynienia firma. Widzowie odwiedzający Fabrykę Norblina będą oglądać zabytki w takiej formie, jakby obsługujący je robotnicy przed chwilą wyszli z pracy. 50-tonowa prasa działała na Woli od 1950 roku; służyła do produkcji różnego typu prętów, drutów i kształtek wyrabianych głównie z miedzi i mosiądzu. Trafiła do warszawskiej walcowni z Fabryki Gwoździ i Drutu Braci Szajn w Sławkowie wraz z zespołem pomp i zbiornikiem cieczy.

- Maszyna zlokalizowana zostanie w powstającym wokół niej współczesnym budynku, który swoją kubaturą i formą nawiązywać będzie do hali odlewni - zapowiada Artur Setniewski z Fabryki Norblina. - Będzie to obiekt z ogromną ciągnącą się wzdłuż Prostej witryną, w której ustawiony zostanie cały zespół prasy 1000T, m. in. piec przelotowy do podgrzewania wlewek. Obecnie trwają przygotowania do transportu pozostałych historycznych maszyn.

Otwarcie Fabryki Norblina nastąpi najpóźniej w czerwcu przyszłego roku. W kompleksie znajdzie się 40 tys. m2 biur oraz 26 tys. m2 powierzchni handlowej, rozrywkowej, usługowej, gastronomicznej i kulturalnej.

(dg)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# Waldek

23.06.2020 09:19

A kto będzie pracował w tych biurach?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe