Nowe życia Norblina. "Kultywujemy dziedzictwo Warszawy"
17 września 2019
Przebudowa dawnej fabryki platerów jest już na półmetku. Na rogu Żelaznej i Prostej powstaną biura, sklepy i restauracje.
Starsi mieszkańcy Woli doskonale pamiętają Walcownię Metali Warszawa, działającą w okresie PRL przy wąskiej, jednojezdniowej Prostej. Dziś ogromny teren w pobliżu skrzyżowania z Żelazną to plac budowy kompleksu, który jeszcze kilka dni temu nosił nazwę ArtN. Ostatecznie inwestor zdecydował się na miłą uchu warszawiaka Fabrykę Norblina.
Spektakularna akcja na Woli. Przesunęli 900-tonowy zabytek
O przesuwanym kościele na Lesznie słyszał każdy warszawiak. Teraz podobną operację przeprowadzono na rogu Prostej i Żelaznej.
Kompleks jest już w połowie gotowy, prace mają zakończyć się najpóźniej w czerwcu 2021 roku.
- Dokładamy wszelkich starań, żeby było to miejsce wyjątkowe, tętniące życiem, otwarte na mieszkańców Woli, Warszawy, ale też odwiedzających stolicę w celach biznesowych czy turystycznych - zapewnia Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjna i członek zarządu Grupy Capital Park. - W przypadku projektu z tak wyjątkową historią, jego nazwa powinna być spójna z tożsamością tego miejsca, dlatego dążyliśmy do uzyskania prawa do jej wykorzystania. Nasze starania zakończyły się pomyślnie. Nazwa Fabryka Norblina jest ona głęboko zakorzeniona w pamięci warszawiaków, pozytywnie przez nich kojarzona i stanowi historyczne dziedzictwo Warszawy, które czujemy się w obowiązku kultywować.
Nowe centrum dzielnicy
W Fabryce Norblina znajdzie się ponad 66 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego 40 tys. m2 zajmą biura, a resztę sklepy, punkty usługowe, kino butikowe, BioBazar, Piano Bar z muzyką na żywo oraz restauracje, w tym zlokalizowana na 9. piętrze restauracja The Garden z widokiem na centrum Warszawy. Dla użytkowników kompleksu został przewidziany 4-poziomowy, podziemny parking na 750 samochodów i 200 rowerów.
Na terenie Fabryki Norblina powstaną ogólnodostępne pasaże i skwery. Zewnętrzne przestrzenie wspólne z ogródkami gastronomicznymi oraz miejscami do wypoczynku zajmą ok. 4 tys. m2. Dla upamiętnienia historii zakładów inwestor stworzy Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Osią ekspozycji będą trzy główne ścieżki zwiedzania: "obiekty architektoniczne", "maszyny i urządzenia" oraz "ludzie". Nazwy pasaży upamiętnią osoby związane z fabryką, m.n. Ludwika Norblina, Teodora Wernera, Albertynę Werner, braci Buch czy Franciszka Ryxa.
Siła przemysłu
Fabryka na rogu Żelaznej i Prostej powstała w połowie XIX wieku i zajmowała się platerowaniem, czyli nakładaniem powłok ochronnych na wyroby metalowe. Zakład działający pod szyldem Bracia Buch, a następnie Norblin, Bracia Buch i T. Werner był jednym z największych przedsiębiorstw w Polsce. Podczas II wojny światowej fabryka została częściowo zniszczona, a następnie upaństwowiony przez komunistów i reaktywowana jako Walcownia Metali Warszawa. Produkcja została wstrzymana w latach 80.
(dg)
.