Gaz-System gotowy do budowy gazociągu. Rura powstanie pod lasem Bemowskim
18 kwietnia 2023
Państwowa firma Gaz-System zawarła komplet umów niezbędnych do rozpoczęcia budowy gazociągu Rembelszczyzna - Mory. Wybrano już wykonawcę robót budowlanych i zapewniono dostawy rur.
Wkrótce rozpocznie się budowa nowego gazociągu, który ma zapewnić mieszkańcom aglomeracji warszawskiej bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego.
Nowy gazociąg w Warszawie
"Niskoemisyjne paliwo, wykorzystywane do produkcji energii i ciepła zarówno przez stołeczne elektrociepłownie, jak i gospodarstwa domowe, wpłynie na poprawę jakości powietrza w stolicy i okolicznych gminach" - zapowiada Gaz-System.
Wykonawcą robót budowalnych została firma Budimex.
Duża wycinka w Lesie Bemowskim. Rusza budowa gazociągu
W okolicy ruin Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim zakończyła się wycinka związana z budową Gazociągu Warszawskiego. Dzięki inwestycji zapewnione zostaną większe dostawy gazu dla mieszkańców Warszawy, a także poprawi się stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół miasta.
Zgodnie z kontraktem prace będą prowadzone przez 24 miesiące. W pierwszej kolejności opracowany zostanie harmonogram robót. Gaz-System wybrał również dostawców materiałów niezbędnych do powstania gazociągu, czyli rur, łuków indukcyjnych i armatury sterująco-zamykającej. Firma Ferrum dostarczy rury potrzebne do ułożenia całego gazociągu. Będą to izolowane zewnętrznie rury osłonowe oraz stalowe,
które dodatkowo są wewnętrznie malowane, a każda z nich ma długość 16 metrów.
Budowa w lesie Bemowskim
Gazociąg Warszawski będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami. Jego trasa przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki oraz trzy warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Warszawy umożliwiając przesyłanie ponad 2 mld m3 gazu rocznie. Możliwe będzie również przyłączenie do sieci gazowej nowych odbiorców, np. elektrociepłowni i ciepłowni, co z kolei przełoży się na zwiększenie stołecznych zdolności wytwórczych energii elektrycznej i ciepła.
Dzięki dodatkowym nakładom w wysokości ok. 36 mln zł udało się ograniczyć wycinkę drzew o ok. 30 proc. w stosunku do pierwotnych założeń. Spółka zobowiązała się również do wykonania dodatkowych dobrowolnych nasadzeń. Ponadto na terenie gminy Łomianki spółka partycypuje w 80 proc. kosztów remontu wałów wiślanych na odcinku Buraków - Sady. Jeszcze przed przekazaniem wykonawcy terenu pod budowę Gaz-System zorganizuje kolejne spotkania z mieszkańcami gmin i dzielnic, przez które przebiegać będzie gazociąg.
(jok)
.