REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

inwestycje

 

Duża wycinka w Lesie Bemowskim. Rusza budowa gazociągu

  19 stycznia 2023

Duża wycinka w Lesie Bemowskim. Rusza budowa gazociągu
zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay

W okolicy ruin Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim zakończyła się wycinka związana z budową Gazociągu Warszawskiego. Dzięki inwestycji zapewnione zostaną większe dostawy gazu dla mieszkańców Warszawy, a także poprawi się stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół miasta.

REKLAMA

Mieszkańcy Bemowa spacerujący po lokalnym lesie donoszą o dużej wycince wzdłuż ścieżki łączącej ulice Leskiego i Hubala-Dobrzańskiego. To przygotowania do budowy Gazociągu Warszawskiego przez państwową firmę Gaz-System.

Wycinka w Lesie Bemowskim

Prace rozpoczną się w kwietniu i potrwają dwa lata. Łosiowe Błota: kraina zwierząt i... spałowanych drzew. Co to znaczy? Łosiowe Błota: kraina zwierząt i... spałowanych drzew. Co to znaczy?
Znajdujący się na zachodnim skraju Bemowa 31-hektarowy fragment lasu został w 1980 roku uznany za rezerwat przyrody. Jego najcenniejszym ekologicznie elementem jest torfowisko.
Jak informuje rzeczniczka Gaz-Systemu Iwona Dominiak, na Bemowie wycinkę prowadzono na obszarze 7,9 ha (dla porównania: kompleks leśny ma powierzchnię 508 hektarów). Trasa inwestycji została zaplanowana w taki sposób, aby przebiegała jak najbliżej istniejącego już gazociągu. Dzięki temu Gaz-System w maksymalnym stopniu może skorzystać z aktualnej "strefy kontrolowanej" po to, by zminimalizować wpływ przyszłej budowy na otoczenie.

Drewno pozyskane w wyniku wycinki trafi do Lasów Miejskich. W zamian Gaz-System zasadzi na części wyciętego pasa 5600 drzew i krzewy na obszarze 2,3 ha. Jak wyjaśnia firma, na czas inwestycji pas musi być szerszy od docelowej strefy bezpieczeństwa, by pomieścić zaplecze placu budowy.

REKLAMA

Więcej gazu dla Warszawy

"Korzyści z powstania nowego gazociągu są bardzo duże, biorąc pod uwagę zarówno obecne potrzeby, jak i prognozowany wzrost zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej na paliwo gazowe. Dzięki tej inwestycji będą zapewnione większe ilości gazu dla ciepłowni osiedlowych i miejskich, odbiorców dystrybucyjnych, a w konsekwencji także mieszkańców. Sam gazociąg, jako element infrastruktury przesyłowej, poprawi stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół stolicy. Gaz wykorzystywany w miejskich ciepłowniach i elektrociepłowniach do produkcji prądu i ciepła będzie skutecznym orężem w walce z miejskim smogiem" - zapowiada Gaz-System.

Obecna infrastruktura umożliwia dostarczenie do Warszawy ok. 1 mld m3 gazu rocznie. Dzięki budowie Gazociągu Warszawskiego Gaz-System będzie mógł przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3. Dzięki temu nowi odbiorcy przemysłowi, w tym producenci prądu i ciepła, a także spółki dystrybucyjne, będą mogli w szerszym zakresie korzystać z niskoemisyjnego źródła energii.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze (1)

# Masakra piłą fotograficzną

19.01.2023 19:26

Z zamieszczonej przez nieudolną redakcję fotografii wynika, że w bemowskim lesie trwa pełnia lata - tak sądzić można po widocznym ulistnieniu drzew.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA