Duża wycinka w Lesie Bemowskim. Rusza budowa gazociągu
19 stycznia 2023
W okolicy ruin Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim zakończyła się wycinka związana z budową Gazociągu Warszawskiego. Dzięki inwestycji zapewnione zostaną większe dostawy gazu dla mieszkańców Warszawy, a także poprawi się stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół miasta.
Mieszkańcy Bemowa spacerujący po lokalnym lesie donoszą o dużej wycince wzdłuż ścieżki łączącej ulice Leskiego i Hubala-Dobrzańskiego. To przygotowania do budowy Gazociągu Warszawskiego przez państwową firmę Gaz-System.
Wycinka w Lesie Bemowskim
Prace rozpoczną się w kwietniu i potrwają dwa lata.
Łosiowe Błota: kraina zwierząt i... spałowanych drzew. Co to znaczy?
Znajdujący się na zachodnim skraju Bemowa 31-hektarowy fragment lasu został w 1980 roku uznany za rezerwat przyrody. Jego najcenniejszym ekologicznie elementem jest torfowisko.
Jak informuje rzeczniczka Gaz-Systemu Iwona Dominiak, na Bemowie wycinkę prowadzono na obszarze 7,9 ha (dla porównania: kompleks leśny ma powierzchnię 508 hektarów). Trasa inwestycji została zaplanowana w taki sposób, aby przebiegała jak najbliżej istniejącego już gazociągu. Dzięki temu Gaz-System w maksymalnym stopniu może skorzystać z aktualnej "strefy kontrolowanej" po to, by zminimalizować wpływ przyszłej budowy na otoczenie.
Drewno pozyskane w wyniku wycinki trafi do Lasów Miejskich. W zamian Gaz-System zasadzi na części wyciętego pasa 5600 drzew i krzewy na obszarze 2,3 ha. Jak wyjaśnia firma, na czas inwestycji pas musi być szerszy od docelowej strefy bezpieczeństwa, by pomieścić zaplecze placu budowy.
Więcej gazu dla Warszawy
"Korzyści z powstania nowego gazociągu są bardzo duże, biorąc pod uwagę zarówno obecne potrzeby, jak i prognozowany wzrost zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej na paliwo gazowe. Dzięki tej inwestycji będą zapewnione większe ilości gazu dla ciepłowni osiedlowych i miejskich, odbiorców dystrybucyjnych, a w konsekwencji także mieszkańców. Sam gazociąg, jako element infrastruktury przesyłowej, poprawi stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół stolicy. Gaz wykorzystywany w miejskich ciepłowniach i elektrociepłowniach do produkcji prądu i ciepła będzie skutecznym orężem w walce z miejskim smogiem" - zapowiada Gaz-System.
Obecna infrastruktura umożliwia dostarczenie do Warszawy ok. 1 mld m3 gazu rocznie. Dzięki budowie Gazociągu Warszawskiego Gaz-System będzie mógł przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3. Dzięki temu nowi odbiorcy przemysłowi, w tym producenci prądu i ciepła, a także spółki dystrybucyjne, będą mogli w szerszym zakresie korzystać z niskoemisyjnego źródła energii.
(jok)
.