REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Duża wycinka w Lesie Bemowskim. Rusza budowa gazociągu

  19 stycznia 2023

alt='Duża wycinka w Lesie Bemowskim. Rusza budowa gazociągu'
zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay

W okolicy ruin Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim zakończyła się wycinka związana z budową Gazociągu Warszawskiego. Dzięki inwestycji zapewnione zostaną większe dostawy gazu dla mieszkańców Warszawy, a także poprawi się stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół miasta.

REKLAMA

Mieszkańcy Bemowa spacerujący po lokalnym lesie donoszą o dużej wycince wzdłuż ścieżki łączącej ulice Leskiego i Hubala-Dobrzańskiego. To przygotowania do budowy Gazociągu Warszawskiego przez państwową firmę Gaz-System.

Wycinka w Lesie Bemowskim

Prace rozpoczną się w kwietniu i potrwają dwa lata. Łosiowe Błota: kraina zwierząt i... spałowanych drzew. Co to znaczy? Łosiowe Błota: kraina zwierząt i... spałowanych drzew. Co to znaczy?
Znajdujący się na zachodnim skraju Bemowa 31-hektarowy fragment lasu został w 1980 roku uznany za rezerwat przyrody. Jego najcenniejszym ekologicznie elementem jest torfowisko.
Jak informuje rzeczniczka Gaz-Systemu Iwona Dominiak, na Bemowie wycinkę prowadzono na obszarze 7,9 ha (dla porównania: kompleks leśny ma powierzchnię 508 hektarów). Trasa inwestycji została zaplanowana w taki sposób, aby przebiegała jak najbliżej istniejącego już gazociągu. Dzięki temu Gaz-System w maksymalnym stopniu może skorzystać z aktualnej "strefy kontrolowanej" po to, by zminimalizować wpływ przyszłej budowy na otoczenie.

Drewno pozyskane w wyniku wycinki trafi do Lasów Miejskich. W zamian Gaz-System zasadzi na części wyciętego pasa 5600 drzew i krzewy na obszarze 2,3 ha. Jak wyjaśnia firma, na czas inwestycji pas musi być szerszy od docelowej strefy bezpieczeństwa, by pomieścić zaplecze placu budowy.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Więcej gazu dla Warszawy

"Korzyści z powstania nowego gazociągu są bardzo duże, biorąc pod uwagę zarówno obecne potrzeby, jak i prognozowany wzrost zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej na paliwo gazowe. Dzięki tej inwestycji będą zapewnione większe ilości gazu dla ciepłowni osiedlowych i miejskich, odbiorców dystrybucyjnych, a w konsekwencji także mieszkańców. Sam gazociąg, jako element infrastruktury przesyłowej, poprawi stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół stolicy. Gaz wykorzystywany w miejskich ciepłowniach i elektrociepłowniach do produkcji prądu i ciepła będzie skutecznym orężem w walce z miejskim smogiem" - zapowiada Gaz-System.

Obecna infrastruktura umożliwia dostarczenie do Warszawy ok. 1 mld m3 gazu rocznie. Dzięki budowie Gazociągu Warszawskiego Gaz-System będzie mógł przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3. Dzięki temu nowi odbiorcy przemysłowi, w tym producenci prądu i ciepła, a także spółki dystrybucyjne, będą mogli w szerszym zakresie korzystać z niskoemisyjnego źródła energii.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Masakra piłą fotograficzną

19.01.2023 19:26

Z zamieszczonej przez nieudolną redakcję fotografii wynika, że w bemowskim lesie trwa pełnia lata - tak sądzić można po widocznym ulistnieniu drzew.

# Rein

12.06.2023 11:25

Wycinka jest w zasadzie w całym lesie bemowskim. Także na tyłach lotniska oraz po stronie wawrzyszewa. Wygląda jakby chaotycznie wytyczono te obszary. [A może decyzja urzednicza ma zapewnić pozysk surowca z jednoczesnym uzasadnieniem w postaci inwestycji?] Jeśli inwestycja będzie pokrywać się z wyciętymi połaciami lasu, to gazociąg będzie się wił po lesie bemowskim malowniczo meandrując w niespodziewanych kierunkach.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe