Po co nam sztuka? Działo się na ulicach Falenicy
3 lipca 2014
Sztuka wypełzła na ulice Falenicy. W sobotę 28 czerwca od południa do 17.00 odbył się piknik kulturalny Stacja Animacja zorganizowany przez Fundację Stacja Kultury.
O godzinie 15 odbył się panel dyskusyjny "Po co nam sztuka w przestrzeni publicznej" prowadzony przez Dorotę Jarecką. Wzięli w niej udział Zuzanna Janin, Performeria Warszawy, Loesje Polska, Open Art Project.
Wawer i Otwock dawniej
Artyści podsumowali zakończony projekt PKP Art. Opowiadali o własnych wrażeniach i spostrzeżeniach i zastanawiali się nad funkcją, jaką może dzisiaj spełniać sztuka przestrzeni publicznej. Czy tylko dekoracyjną? - Przede wszystkim sztuka ma wpływ na społeczność lokalną. W projekcie chodziło między innymi o odtworzenie historii linii otwockiej. Kiedyś wszystkie miejscowości wzdłuż linii kolejowej były ze sobą bardzo powiązane, dopiero późniejszy podział administracyjny rozdzielił je na część otwocką i część wawerską - opowiadali artyści. - W Otwocku odbywało się dawniej wiele działań kulturalnych, m.in w latach 70. słynne jam sessions. Tematem większości prac powstałych w trakcie PKP Art. jest właśnie przemijanie, często pojawiał się motyw drogi. Poza tym sztuka może jednoczyć ludzi, budować tożsamość. Okazało się, że nasz mural "Pomarańczarka" na budynku stacji Falenica jest rozpoznawany i lubiany przez wielu mieszkańców Wawra.
Warto być aktywnym
- Jak ludzie reagują na sztukę uliczną? Spotykamy się z różnymi reakcjami. Gdy tworzyliśmy murale o tematyce żydowskiej na warszawskim Muranowie zdarzały się nawet bardzo nieprzyjemne, antysemickie komentarze. W Wawrze zwykle pozytywnie przyjmowano naszą działalność - mówił jeden z artystów.
Sztuka w przestrzeni publicznej porusza, nie pozwala przejść obojętnie, dociera do tysięcy ludzi. Czy może ona wywołać zmianę społeczną? - to pytanie zadali sobie uczestnicy panelu dyskusyjnego.
- Zwykle są to zmiany powolne. Jednak sam fakt, że pewne działania artystyczne mogą być dla niektórych ludzi niezrozumiałe, pobudza do dialogu. Ludzie zaczynają interesować się, dopytują, nawiązuje się rozmowa - tłumaczą artyści. - Jeśli grupa ludzi dojdzie do porozumienia, wtedy możliwa jest zmiana. To nam też pokazuje, że warto być aktywnym, działać zamiast siedzieć w domu i zachęcać innych do działania.
Fundacja Stacja Kultury zaprasza do współpracy organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorców, osoby prywatne, wolontariuszy - wszystkich, których zainspirowała działalność Fundacji.
Kontakt: biuro@stacjakultury.org, tel. 607-572-922
A już wkrótce dla wszystkich mieszkańców wakacyjne kino plenerowe:
Wstęp wolny!
Szczegóły na Facebook.com/kinoiwino
kz