REKLAMA

Mokotów

drogi »

 

Włączyli parkometry na Mokotowie i Pradze. Płatna strefa coraz większa

  3 stycznia 2023

alt='Włączyli parkometry na Mokotowie i Pradze. Płatna strefa coraz większa'
źródło: ZDM

Warszawska Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego rozszerzyła się o ulice wokół Łazienek Królewskich, Nową Pragę i północny Mokotów. W nowym kształcie zaczęła funkcjonować w poniedziałek 2 stycznia. Strefa powiększyła się łącznie o ponad 39 km dróg i liczy już 402,5 km.

REKLAMA

"Podstawową rolą SPPN jest ograniczenie długotrwałego postoju kierowców sklasyfikowanych jako przyjezdni, przez wprowadzenie odpłatności za postój i skłonienie ich do wyboru komunikacji zbiorowej, jako środka codziennego transportu. Ponieważ budynki mieszkalne na pl. Hallera i w jego okolicach były budowane w latach 50. Ze Starego Mokotowa zniknie aż 770 miejsc parkingowych? "Nie ma na to zgody" Ze Starego Mokotowa zniknie aż 770 miejsc parkingowych?
"Chcemy ułatwić mieszkankom i mieszkańcom Warszawy poruszanie się rowerem po Starym Mokotowie. Przygotowaliśmy koncepcję rozwoju ruchu rowerowego" - cieszą się urzędnicy z wykonania zadania, jednocześnie przedstawiając cztery koncepcje. Wszystko odbędzie się - oczywiście - kosztem zmotoryzowanych mieszkańców, którzy utracą sporą część miejsc parkingowych.
i 60., nie zostały wyposażone w podziemne garaże. Podobnie sytuacja wygląda na Górnym i Dolnym Mokotowie, gdzie budowniczowie również nie zakładali, że w Warszawie przybędzie aż tyle samochodów. Dlatego w obu lokalizacjach liczba miejsc postojowych jest mocno ograniczona" - tak Zarząd Dróg Miejskich wyjaśnia uruchomienie dodatkowych parkometrów na Mokotowie i Pradze.

Płatne parkowanie w Warszawie

Na Pradze strefa objęła rejon pl. Hallera: obszar ograniczony od północy linią ul. Starzyńskiego, a z pozostałych stron sąsiadujący z dotychczasową granicą strefy. Do dotychczasowych 25 km dróg doszło ponad 9 km ulic leżących na powierzchni niespełna 1 km2, a do 3600 ogólnodostępnych miejsc postojowych dodanych zostało 1400 następnych. Oznaczało to postawienie na nowym obszarze 33 parkometrów. Obecnie strefa na Pradze Północ to 63 ulice o łącznej długości 34 km, na których kierowcy mają do dyspozycji ok. 5 tys. miejsc postojowych. Aby zwiększyć ich liczbę, drogowcy zmienili organizację ruchu na 11 odcinkach przy siedmiu ulicach. Teraz w rejonie pl. Hallera jest 16 odcinków ulic jednokierunkowych.

"Na niewielkim fragmencie Mokotowa strefa płatnego parkowania została wprowadzona ponad dekadę temu. Objęła wtedy mały fragment (tzw. klin) w rejonie ul. Puławskiej o powierzchni 1,1 km2 z ok. 1500 miejsc postojowych. Teraz rozszerzyła się o kolejne obszary na północy dzielnicy, na których jest ok. 30 km ulic i kolejne 3800 miejsc postojowych. W sumie więc na Mokotowie SPPN obejmuje 85 ulic o łącznej długości 40 km, z ok. 5300 ogólnodostępnymi miejscami postojowymi. Na nowym obszarze strefy na Mokotowie stanęło 117 parkomatów" - wyliczają drogowcy.

Wstąp do księgarni

Parkowanie tylko dla mieszkańców

W obu dzielnicach co najmniej 4 proc. wszystkich miejsc postojowych w SPPN to miejsca dla niepełnosprawnych. Dodatkowo bilans parkingowy poprawiają strefy przeznaczone do parkowania tylko dla mieszkańców. To miejsca oraz całe strefy z zakazem postoju, który nie dotyczy posiadaczy odpowiedniego identyfikatora, przysługującego mieszkańcom najbliższej okolicy.

Zostały one wprowadzone tam, gdzie niemożliwe okazało się wyznaczenie pełnowymiarowych stanowisk postojowych, co jest warunkiem koniecznym do poboru opłat. Łącznie w rejonie pl. Hallera jest ok. 70 dodatkowych miejsc dla samochodów mieszkańców, a w obszarze SPPN na Mokotowie - ponad 400.

REKLAMA

Warszawa. Jak wyrobić abonament parkingowy?

"Mieszkańcy tych obszarów Pragi Północ i Mokotowa, które od 2 stycznia znalazły się w SPPN, już od 3 grudnia 2022 r. mogli uzyskać abonament mieszkańca, uprawniający do bezpłatnego postoju na określonym obszarze. Tym, którzy jeszcze nie wyrobili abonamentu mieszkańca, przypominamy: może go otrzymać osoba fizyczna, która spełnia łącznie następujące warunki: jest zameldowana na pobyt stały lub czasowy na terenie SPPN, rozliczyła podatek PIT za poprzedni rok w Warszawie, jest właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony lub samochodu osobowego powyżej 2,5 tony" - informuje ZDM.

Sprawy związane z abonamentem, a więc jego wyrobienie lub przedłużenie, można załatwić pod adresem abonamentzdomu@zdm.waw.pl lub stacjonarnie w każdym z Punktów Obsługi Pasażerów Zarządu Transportu Miejskiego. ZDM przypomina, że są dwa rodzaje abonamentów: rejonowy i obszarowy. Abonament rejonowy kosztuje zaledwie 30 zł rocznie i pozwala zaparkować na niewielkim obszarze w pobliżu miejsca zameldowania: w rejonie do 100 m od parkometrów oddalonych nie więcej niż 150 m od domu, co przekłada się średnio na kilkadziesiąt miejsc postojowych. Uprawnia do postoju w "strefach tylko dla mieszkańców", czyli na odcinkach dróg oznakowanych zakazem postoju z tabliczką "Nie dotyczy posiadaczy identyfikatora "B-35" - XYZ", gdzie XYZ oznacza kod obszaru wpisany na identyfikatorze. Do abonamentu rejonowego przyporządkowane są odcinki znajdujące się w rejonie do 150 m od miejsca zameldowania.

Abonament obszarowy kosztuje 600 zł rocznie (z możliwością zapłacenia w ratach po 300 zł) i pozwala zaparkować na obszarze obejmującym całe osiedle. Obszary abonamentowe obejmują ok. 800-1200 miejsc postojowych. Parkować można po obu stronach ulic będących granicami obszarów. Osoba zameldowana na granicy obszaru może wybrać, w którym obszarze będzie obowiązywał abonament. Uprawnia on do postoju w "strefach tylko dla mieszkańców" na całym obszarze obowiązywania abonamentu.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni