REKLAMA

Legionowo

zdrowie »

 

Pięć faktów o szpitalu w Legionowie

  22 maja 2019

alt='Pięć faktów o szpitalu w Legionowie'

Trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy szpitala w Legionowie. Co warto wiedzieć o nowej placówce?

REKLAMA

Gdzie?

Jak przekonują przedstawicie Ministerstwa Obrony Narodowej i władz Wojskowego Instytutu Medycznego prace poprzedzające budowę placówki są już bardzo zaawansowane. Działka, na której ma stanąć wojskowy szpital jest nieduża. Znajduje się na tyłach Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, obecnie stoją tam garaże. Projekt zakłada, że powstanie pięciokondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem. W obiekcie znajdzie pracę 250 osób - lekarze, pielęgniarki oraz personel medyczny i pomocniczy. Po wybudowaniu legionowskiego szpitala przychodnia wojskowa ma być z nim w pełni zintegrowana. Teren przy Zegrzyńskiej, choć ciasny, da się w rozsądny sposób zabudować.

Kup bilet

Kiedy?

Jak przekonuje w jednym z wywiadów dyrektor WIM gen. Grzegorz Gielerski, faza projektowa i uzgodnienia dotyczące rozpoczęcia budowy szpitala w Legionowie są praktycznie na ukończeniu. Aktualnie na terenie przyszłej inwestycji trwają szczegółowe prace geodezyjne i geotechniczne. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na pierwsze półrocze 2019 roku, a przyjęcia pacjentów zaplanowano na drugi kwartał 2022 roku.

REKLAMA

Jaki koszt?

Szacunkowa wartość inwestycji to 150 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania będą fundusze resortu obrony narodowej.

REKLAMA

Ile łóżek i jakie oddziały?

W ramach utworzonej placówki, która ma działać jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, planowane jest utworzenie następujących klinik: kardiologii z pracownią interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, okulistyki, chirurgii, ginekologii oraz intensywnej opieki medycznej. Dodatkowo, istotnym wsparciem dla izby przyjęć będzie interdyscyplinarny oddział obserwacyjny. Łącznie szpital będzie posiadał 90 łóżek, trzy nowoczesne sale operacyjne oraz pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, w tym także przeznaczone na profilaktykę najczęściej występujących chorób nowotworowych. Legionowski szpital - będąc filią WIM - zagwarantuje pacjentom równy dostęp do wszystkich, także tych najbardziej zaawansowanych, usług medycznych oferowanych przez "szpital matkę".

Dla kogo?

Budowa szpitala niewątpliwie przyczyni się do poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych dla żołnierzy i ich rodzin oraz emerytów wojskowych. Co zatem z pozostałymi mieszkańcami powiatu? Jednym z podstawowych praw pacjenta w Polsce jest możliwość wyboru placówki medycznej, w której chciałby być leczony. Dlatego - jak zapewnia dyrektor WIM - nie ma najmniejszych przeszkód, aby z usług legionowskiej placówki korzystały wszystkie osoby tego potrzebujące, upoważnione do uzyskania takiej pomocy według powszechnie obowiązujących przepisów. Do izby przyjęć, według zapewnień dyrektora, będzie mógł zgłosić się każdy pacjent.

W strukturze szpitala została zaplanowana izba przyjęć z 8-łóżkowym oddziałem obserwacyjnym przeznaczonym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami, którzy - przed podjęciem decyzji o potrzebie i wyborze właściwego dla ich stanu zdrowia miejsca hospitalizacji - będą tu diagnozowani i leczeni. Zgodnie z najnowszymi trendami dotyczącymi sposobu i warunków prowadzenia opieki szpitalnej, aż 30% łóżek szpitalnych będzie miało charakter stanowisk terapii intensywnej.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# Jolka33

22.05.2019 09:17

Wszystko ok, ale ja czekam na szpital cywilny, w oparciu o rozbudowę szpitala w Wieliszowie...miasto miało nabyć udzialy i cisza...

# MysioPysio1981

23.05.2019 04:21

Jolka33 No to poczekaj Prezydent Smogorzewski buduje chyba od 10 lat, jeszcze z 10-20 lat jego rządów i może będzie szpital jakiś....

# rEwelina

23.05.2019 20:57

To taka pisia kiełbasa wyborcza

REKLAMA

# Wiosna

24.05.2019 20:13

Internet w Polsce powinien być dla wszystkich bezpłatny i wolny od jakiejkolwiek cenzury! #wiosna @wiosnabiedronia @KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ

# Jac

05.06.2019 12:40

Panie autorze/autorko o nazwisko osób cytowanych osób to trzeba dbać a nie je przekręcać i zniekształcać Dyrektor WIM to gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz GIELERAK a nie jakiś Gielerski. Wstyd być trochę dziennikarzem i popełniać takie błędy.

# Piotrekkk

19.01.2021 14:21

Szpital już stoi. Kiedy otwarcie? Czy zwykłych czy Cowidowych na poczatek będą tu przyjmować?

REKLAMA

# Mama

18.04.2021 08:42

Dlaczego tu nie ma porodówki?

 millionreasons

20.04.2021 08:40

Tego nie wie nikt, #Mama... pod górke robią
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024