REKLAMA

Legionowo

historia »

 

Piaski: pstrokate osiedle naznaczone wojskiem

  16 września 2014

alt='Piaski: pstrokate osiedle naznaczone wojskiem'

Piaski to osiedle z ponad 30-letnią historią. Jak mogłoby się zmienić?

REKLAMA

Pierwsze bloki w osiedlu Piaski powstały pod koniec lat 70-tych na terenie dawnego poligonu, w skład którego wchodziły m.in. hangar i lądowisko balonowe. Pozornie jest to typowe blokowisko z tamtych czasów (ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami), jednak wojskowa przeszłość tego miejsca jest widoczna nawet w samej architekturze osiedla. Jak podaje w swoim przewodniku po powiecie dr hab. Jacek Szczepański, bloki po wschodniej stronie al. Sybiraków - pochodzące już z lat 80-tych - zaprojektowano tak, że z lotu ptaka przypominają cztery gwiazdki i wężyk, czyli insygnia generała armii. Pod rządami Wojciecha Jaruzelskiego stopień ten nosiły tylko dwie osoby: minister Florian Siwicki i sam Jaruzelski. Wojskową przeszłość ma też najciekawszy budynek na Piaskach - pochodzące z końca XIX wieku kasyno oficerskie, które trzy lata temu zostało przeniesione na obecne miejsce z okolic wiaduktu kolejowego i mieści dziś filię Muzeum Historycznego.

Co Piaski mają unikalnego?

Obecnie Piaski są mocno niedoinwestowane, zaś z biegiem lat straciły swój pierwotny charakter i architektoniczną jednorodność. Jest jak wszędzie: pstrokate kolory elewacji, ogrodzone trawniki, jaskrawe i zwyczajnie brzydkie słupki porządkujące masowe i byle jakie parkowanie. Większość mieszkańców przyzwyczaiła się już do widoku ruin boiska naprzeciwko bloku 31, koszmarnego pawilonu handlowego przy Zegrzyńskiej, "okrąglaka" przy ósemce, zniszczonych i pomazanych garaży, blaszaków, w których kiedyś jakże kwitła drobna przedsiębiorczość (pamiętacie jedną z pierwszych wypożyczalni kaset video w kiosku przy bloku 19?). Jakoś już też nie słychać tak niegdyś głośnej krytyki pomysłu budowy Kauflandu ma miejscu amfiteatru. Bo robimy tak zakupy.

Zapraszamy na zakupy

Co warto zmienić?

No właśnie, co? Patrząc na złożone przez radnych propozycje, opracowane na podstawie zgłoszeń od mieszkańców - osiedle potrzebuje: świateł, kamer, chodników, boiska, siłowni plenerowej. Takie w skrócie wnioski do przyszłorocznego budżetu przygotowało stowarzyszenie "Nasze miasto - nasze sprawy". Co dokładnie proponują?

1. Rewitalizację stacji kolejowej Legionowo Piaski. Peron nie ma nawet zadaszenia, co znacznie utrudnia życie oczekującym na pociąg. Fatalnie funkcjonuje dojście do stacji: teraz jest tam żwirowe podłoże porośnięte krzakami.

2. Jest niebezpiecznie na przejściu dla pieszych na ul. Piaskowej. - Proponujemy zainstalowanie świateł przy przejściach dla pieszych w obrębie Osiedla Wojskowego i przy Zespole Szkół na Piaskach - mówi radny Paweł Głażewski.

3. Siłownię plenerową i boisko - miałyby powstać na tzw. części policyjnej przy bloku nr 6, niedaleko nowego placu zabaw.

4. Wybudowanie zatoczek autobusowych w al. Sybiraków i ul. Piaskowej z jednoczesnym poszerzeniem platform przystankowych i ich zadaszeniem

5. Instalację kamer monitoringu miejskiego w rejonie al. Sybiraków - przed wejściem do Zespołu Szkół, na skrzyżowaniu alei Sybiraków oraz 1 DZ.

6. Wybudowanie na działce 1/30 (czyli właśnie naprzeciwko bloku nr 31) jednopiętrowego pawilonu z przeznaczeniem na przedszkole, żłobek oraz usługi medyczne, a na pozostałej części - parku.

Czy ta lista wyczerpuje pomysły na Piaski? Czekamy na opinie - redakcja@gazetaecho.pl.

AS

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025