REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pat w Wawrze. Właściciel ziemi zablokował publiczną ulicę
REKLAMA

źródło: Facebook/ZDM Warszawa/fot. KB


REKLAMA

Pat w Wawrze. Właściciel ziemi zablokował publiczną ulicę

Właściciel działki w Wawrze zablokował do niej dostęp, mimo iż prowadzi przez nią publiczna droga. - Nie chce się dogadać i nas szantażuje - zdradza urzędnik z ZDM.

REKLAMA

- "Odnaleziony" właściciel działki, która jest częścią ulicy Przełęczy, ma wyrok sądu (sprawy spadkowej) i szachuje władze dzielnicy Wawer. O co tutaj chodzi? Od trzech lat mamy zablokowany przejazd na ulicy a Zarząd Dróg Miejskich nie reaguje - pisze pan Kamil.REKLAMA

ZDM: Nie można zablokować publicznej drogi

Czy właściciel działki miał prawo do zablokowania leśnego przejazdu? Jak się dowiedzieliśmy, problem z własnością gruntów dotyczy praktycznie całej ulicy Przełęczy. Zamknięty odcinek można łatwo ominąć ciągiem Zagórzańska-Izbicka (powstałym jeszcze w latach 90.), to jednak kierowcy upominają się o tę leśną drogę - być może z przyzwyczajenia, być może z wygody.

Miasto nie dąży do odkupienia od właściciela tej działki, bo według przepisów - nie musi.

- Jest to formalnie droga publiczna. Kto jest właścicielem tego terenu, ma drugorzędne znaczenie z punktu widzenia ustawy o drogach publicznych. Niezależnie od własności droga powinna być przejezdna i jej właściciel nie ma prawa jej blokować. W związku z tym trudno jest uzasadnić, jaki byłby interes publiczny w wydawaniu niemałych pieniędzy na wykup gruntu, zwłaszcza że jego właściciel nie współpracuje z miastem i posuwa się do szantażu - komentuje rzecznik ZDM Mikołaj Pieńkos.REKLAMA

Droga publiczna na prywatnym terenie

Tutaj powstaje kolejne pytanie, jak na prywatnej działce mogło dojść do wyznaczenia drogi publicznej? - Trudno mi się odnieść do tego, ponieważ takie sytuacje są zazwyczaj wynikiem zaszłości z czasów PRL. W przypadku ul. Przełęczy - do 1977 roku ta ulica wyznaczała granicę Warszawy, zatem prawdopodobne, że problem ten powstał, zanim droga została przyłączona do stolicy. Być może również z tego powodu została ona ujęta w planach jako powiatowa - ponieważ przyszły ciąg Izbickiej i Zagórzańskiej był wówczas poza granicami stolicy - mówi rzecznik ZDM.REKLAMA

"Sprawy nie powinny się tak przeciągać"

- W przypadku ul. Przełęczy w maju 2019 r. po przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym wydaliśmy decyzję nakazującą przywrócenie drogi do stanu poprzedniego poprzez usunięcie wygrodzeń. Są tam one bezprawnie - wyjaśnia Mikołaj Pieńkos. Przełęczy formalnie jest drogą powiatową, łączącą ulice Izbicką i Techniczną. - Zapewne możliwe jest obniżenie kategorii drogi do gminnej, ale zmieni to jedynie tyle, że wówczas zarządzać nią będzie urząd dzielnicy a nie ZDM. Nie zmieni to jednak faktu, że jest to droga publiczna i jako taka powinna być przejezdna - przekonuje Mikołaj Pieńkos.

ZDM jest na mocy prawa zarządcą wszystkich dróg powiatowych w Warszawie. - Mamy obowiązek zapewnić przejezdność tych dróg i nie dopuszczać do samowolnego umieszczania na nich różnych elementów, np. wygrodzeń. Jest to bowiem zabronione. Trudno zatem mówić, że ZDM jakoś szczególnie "walczy" o tę drogę - tak samo postępujemy z każdym przypadkiem umieszczenia na drodze urządzeń lub obiektów bez naszej zgody - dodaje.

Właściciel działki póki co odwołał się od decyzji ZDM do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i tam postępowanie utknęło na długie miesiące.

- Sprawy nie powinny się tak przeciągać, ale nie mamy na to żadnego wpływu. Czekamy na decyzję SKO - dodaje Mikołaj Pieńkos.

(DB)


  • Poleć
  • Polub Tu Wawer
  • Udostępnij

02.12.2020 18:12 #ankieter
Gdyby właścicielem działki był kościół już dostałby w zamian teren kilkakrotnie większy.
A że to zwykły szary człowiek to Państwo może go zgnoić i upodlić. Tak działa Państwo pis...
Rozwiązanie jest proste i logiczne. Właściciel powinien dostać inną działkę o takiej samej wartości.
Ale to urzędasom nie przyjdzie do łba. Bo po co ktoś ma mieć "lepiej"?
Kuźwa katolicki kraj a widłami jeden drugiego by zadźgał...
02.12.2020 20:52 #Rafał
To pokazuje słabość Państwa POSKIEGO i nieudolność urzędu jakim jest ZDM w Warszawie - jeden obywatel potrafi ośmieszyć tak poważną instytucję jaką jest ZDM i ignorować przepisy prawa. Ta sprawa będzie toczyć się jeszcze wiele lat a blokujący drogę robi sobie żarty z ZDM.
03.12.2020 07:43 #czekam
Ta sytuacja oddaje pracę urzędników " tU sobie zrobimy drogę" a czyja działka nieważne sytuacja jak z filmu "Poszukiwany poszukiwana" pewnie "pewien mąż" z zawodu urzędnik wydający decyzje tak sobie napisał i tak ma być BO TAK. Czekam na czasy, gdy urzędnicy zaczną odpowiadać za swoje decyzje FINANSOWO !
03.12.2020 11:17 #Rocy
#ankieter jesteś chyba na bakier z historią. Ulica powstała za komuny. Wlasciciel nie jest : zwykłym szaraczkiem: a za dogadanie się z Nim odpowiada nie państwo a prezydent wawki czyli czaskowski.
03.12.2020 12:36 #CRT
Zaszłości PRL... Tłumaczenie jak u dzieci - "To nie ja proszę pani, to oni". Przez kilkadziesiąt lat urzędy nie załatwiły sprawy.
REKLAMA
03.12.2020 17:14 #ankieter
#Rocy
Nie ma znaczenia kiedy powstała ulica. Własność prywatna to rzecz "święta".
Jeżeli jest kolizja taka jak w tym przypadku, Państwo powinno ją rozwiązać na korzyść słabszego czyli właściciela. I nie ma znaczenia kim jest właściciel. No chyba że to sukienkowy, to wtedy jest tak jak wcześniej pisałem..
Tak działa Państwo prawa. Ale u nas od początku istnienia PL rządzi kościół. I większość kłania się im w pas. A zwykły obywatel ma ***** ***. Na szczęści powoli nadchodzi czas, że to czarni będą ***** ***.
A Trzaskowski nie jest stroną, bo nie dysponuje gruntami skarbu państwa.
03.12.2020 19:09 #Bieleter
#ankieter napisał(a) 03.12.2020 17:14

#Rocy
Nie ma znaczenia kiedy powstała ulica. Własność prywatna to rzecz "święta".
Jeżeli jest kolizja taka jak w tym przypadku, Państwo powinno ją rozwiązać na korzyść słabszego czyli właściciela. I nie ma znaczenia kim jest właściciel. No chyba że to sukienkowy, to wtedy jest tak jak wcześniej pisałem..
Tak działa Państwo prawa. Ale u nas od początku istnienia PL rządzi kościół. I większość kłania się im w pas. A zwykły obywatel ma ***** ***. Na szczęści powoli nadchodzi czas, że to czarni będą ***** ***.
A Trzaskowski nie jest stroną, bo nie dysponuje gruntami skarbu państwa.
Hmm, to tylko *** jest winny trzydziestoletnim zaniedbaniom władz, które nie chciały uporządkować tej sprawy?
04.12.2020 10:07 #Andreuse
Aaa
04.12.2020 12:50 #Arnold
Skoro sprawa utknęła w SKO, to trzeba tam interweniować, a nie w ZDM.
04.12.2020 18:58 #Wyborca
To Warszawa tzn. Trzaskowski powiniensie dogadać z właścicielem. Wiadomo to PO wiec zbyt głupi no i pewnie własciciel w łapę dać nie chciał.
REKLAMA
04.12.2020 19:35 #Jokerkb
Kwestię wydawania decyzji administracyjnych reguluje kodeks postępowania administracyjnego. SKO ma czas na ustosunkowanie się do takiej decyzji.
Dobrze #Arnold napisał że skoro sprawa utknęła w SKO, to trzeba tam interweniować, a nie w ZDM.
05.12.2020 08:03 #SAHAJDACZNY
Droga publiczna nie może być własnością prywatną!Każdy kto korzysta z drogi będącą własnością prywatną zgodnie z ustawą podatkową od osób fizycznych i instytucjonalnych zobowiązany jest odprowadzić bez wezwania podatek dochodowy od wartości pożytku.Posiadam działkę na ewidencji Miasta Gdańsk, która jest ulicą.Zgodnie z cennikiem prezydenta za bezumowne użytkowanie z działki 500 m2 wynosi 400 000zł/rocznie ./czterysta tysięcy/plus Vat.Zgodnie z orzeczeniem SN jeżeli jest cennik a jest ,należy go stosować.Miasto by nigdy nie odpuściło takiej kwoty.Proponują mi 29 tys a podobną działkę 150 m dalej sprzedają za 200 tys,proponują 10 tys rocznie a w sądzie radczyni twierdzi że miasto nie korzysta,chce powiększyć obszar miasta...Do dnia dzisiejszego nie zapłacili ani grosza .SO twierdzi że to mieszkańcy korzystają a nie miasto!Zarzucam radczyni kłamstwo pod przysięgą ale dla prokuratury prawda w sądzie jest dobrem wymiaru sprawiedliwości.Od 17 lat nie mogę uregulować sprawy.PREZYDENT GDAŃSK SIEJE WIATR BO MOJE 25 M JEST JEDYNYM DOJAZDEM DO DZIELNICY.JAK ZABLOKUJE TO....Co byś zrobił gdy nie możesz wyjechać samochodem z dzielnicy.Droga obejmuje przyczółki mostu.
07.12.2020 15:20 #agentwywiadu
Własność rzecz święta. Skoro to jego teren to o co chodzi. Ciekawe czy jakby wam przez posesje drogę zbudowali "a bo to niczyje" to tez byście tak gadali.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA