Park Żerański ważniejszy od tramwaju wzdłuż Modlińskiej. Koszt zwala z nóg
7 listopada 2023
Rozpoczyna się budowa parku Żerańskiego, a więc jedynego parku w Warszawie z linią brzegową udostępnioną mieszkańcom. Jakie jeszcze atrakcje dla mieszkańców Białołęki przewidzieli projektanci?
Mieszkańcy Tarchomina na zagospodarowanie terenu w centrum osiedla naprzeciwko kościoła przy Myśliborskiej czekali 30 lat. Park Żerański powstanie kilka lat po zabudowaniu tego rejonu dzielnicy, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego - od Modlińskiej do Płochocińskiej. Nowo zagospodarowany teren obejmie powierzchnię około 13 hektarów.
Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
Jak poinformował warszawski Zarząd Zieleni podpisano umowę na realizację inwestycji, zaś jej podstawowy koszt to astronomiczna kwota 44 mln zł, która mogłaby być istotną cegiełką budowy tramwaju wzdłuż Modlińskiej. Tymczasem aktualny plan - z powodu braków w miejskiej kasie - zakłada budowę tej linii w latach 2029-2032. W tym samym czasie Zarząd Zieleni systematycznie otrzymuje gigantyczne kwoty na nowe parki i modernizację istniejących, choć nie są to najczęściej prace konieczne, jak choćby zrealizowana ostatnio modernizacja Stawów Brustmana na Wawrzyszewie czy rozbetonowanie stawu na Polu Mokotowskim. Dlaczego budowa parku na Żeraniu została uznana za inwestycję znacznie pilniejszą od tramwaju wzdłuż Modlińskiej? .
Co się zmieni na Żeraniu?
Budowa parku została podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu teren ten zyska dużo nowej zieleni. Posadzonych zostanie niemal 500 drzew, ponad 1000 krzewów oraz ponad 36 tysięcy bylin. Na powierzchni ponad 44 tys. m2 pojawią się łąki i trawy, a na kolejnych 7 tys. m2 trawniki. Ponadto w parku pojawi się dodatkowa zieleń, dzięki porozumieniu ze spółką Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.
Jak zapewnia Zarząd Zieleni mieszkańcy Żerania będą mogli odpocząć na polanach rekreacyjnych z podestami i wiatami oraz skorzystać z nowej sieci ciągów pieszych i rowerowych. Z myślą o młodszych warszawiakach wybudowany zostanie park linowy. W ramach tego etapu prac w parku pojawią się m.in. pierwsze pomosty.
Park Żerański: kiedy?
Zakończenie pierwszego etapu planowane jest na początek 2025 roku. W tym samym roku rozpocznie się II etap inwestycji, w ramach którego uatrakcyjnione zostanie nabrzeże - powstaną dodatkowe pomosty.
- Koszt podstawowego zakresu prac w parku wynosi 44 mln zł. Jeśli uda się pozyskać dodatkowe środki, będzie również możliwość wykonania tam dodatkowych elementów: m.in. placów zabaw, dodatkowych pomostów i zieleni, strefy dla psów czy pawilonów gastronomicznych - wyjaśnia Zarząd Zieleni.
JR
.