REKLAMA

Białołęka

przestrzeń miejska »

 

Park Żerański ważniejszy od tramwaju wzdłuż Modlińskiej. Koszt zwala z nóg

  7 listopada 2023

alt='Park Żerański ważniejszy od tramwaju wzdłuż Modlińskiej. Koszt zwala z nóg'
źródło: Zarząd Zieleni Warszawy

Rozpoczyna się budowa parku Żerańskiego, a więc jedynego parku w Warszawie z linią brzegową udostępnioną mieszkańcom. Jakie jeszcze atrakcje dla mieszkańców Białołęki przewidzieli projektanci?

REKLAMA

Mieszkańcy Tarchomina na zagospodarowanie terenu w centrum osiedla naprzeciwko kościoła przy Myśliborskiej czekali 30 lat. Park Żerański powstanie kilka lat po zabudowaniu tego rejonu dzielnicy, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego - od Modlińskiej do Płochocińskiej. Nowo zagospodarowany teren obejmie powierzchnię około 13 hektarów. Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych? Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?

Jak poinformował warszawski Zarząd Zieleni podpisano umowę na realizację inwestycji, zaś jej podstawowy koszt to astronomiczna kwota 44 mln zł, która mogłaby być istotną cegiełką budowy tramwaju wzdłuż Modlińskiej. Tymczasem aktualny plan - z powodu braków w miejskiej kasie - zakłada budowę tej linii w latach 2029-2032. W tym samym czasie Zarząd Zieleni systematycznie otrzymuje gigantyczne kwoty na nowe parki i modernizację istniejących, choć nie są to najczęściej prace konieczne, jak choćby zrealizowana ostatnio modernizacja Stawów Brustmana na Wawrzyszewie czy rozbetonowanie stawu na Polu Mokotowskim. Dlaczego budowa parku na Żeraniu została uznana za inwestycję znacznie pilniejszą od tramwaju wzdłuż Modlińskiej? .

Co się zmieni na Żeraniu?

Budowa parku została podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu teren ten zyska dużo nowej zieleni. Posadzonych zostanie niemal 500 drzew, ponad 1000 krzewów oraz ponad 36 tysięcy bylin. Na powierzchni ponad 44 tys. m2 pojawią się łąki i trawy, a na kolejnych 7 tys. m2 trawniki. Ponadto w parku pojawi się dodatkowa zieleń, dzięki porozumieniu ze spółką Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Jak zapewnia Zarząd Zieleni mieszkańcy Żerania będą mogli odpocząć na polanach rekreacyjnych z podestami i wiatami oraz skorzystać z nowej sieci ciągów pieszych i rowerowych. Z myślą o młodszych warszawiakach wybudowany zostanie park linowy. W ramach tego etapu prac w parku pojawią się m.in. pierwsze pomosty.

Kup bilet

Park Żerański: kiedy?

Zakończenie pierwszego etapu planowane jest na początek 2025 roku. W tym samym roku rozpocznie się II etap inwestycji, w ramach którego uatrakcyjnione zostanie nabrzeże - powstaną dodatkowe pomosty.

- Koszt podstawowego zakresu prac w parku wynosi 44 mln zł. Jeśli uda się pozyskać dodatkowe środki, będzie również możliwość wykonania tam dodatkowych elementów: m.in. placów zabaw, dodatkowych pomostów i zieleni, strefy dla psów czy pawilonów gastronomicznych - wyjaśnia Zarząd Zieleni.

JR

.
 

REKLAMA

Komentarze (23)

# POlaczek

07.11.2023 11:01

Autorze, dla kogo ta żałosna propaganda?
Tramwaj na Modlińskiej jest obiecywany od conajmniej 15 lat przez polityków Platformy Obywatelskiej rządzących Warszawą i Białołęką.
Może autor napisze jakiś błyskotliwy tekst wyjaśniający dlaczego mimo obietnic polityków PO tramwaj na Modlińskiej nie ma nawet decyzji środowiskowej? Co stanęło na przeszkodzie?
Na Wilanów tramwaj właśnie budują. Czemu na Białołękę się nie dało przez tyle lat? Park tu nie ma nic do rzeczy.
Mniej propagandy więcej faktów poproszę.

# FAKTY

07.11.2023 12:02

Fakty są takie, że jak masz sakiewkę a w niej 2000 zł i koniecznie musisz kupić sobie nowe łóżko, to nie wydajesz na nowe drzewka i krzewy w ogródku, tylko kupujesz łóżko. Tak postępujesz, jak wydajesz własne pieniądze. Bo jak dysponujesz publicznymi, to zapominasz o rozsądku i konieczności oszczędzania

# sadaddsa

07.11.2023 12:23

To jest niesamowite. Zważywszy, że w tym miejscu wystarczyloby zrobić PORZĄDNĄ ścieżkę mineralną jak ta nad Wisłą za Spójnią i pozwolić nadrzecznej przyrodzie się odrodzić. Koszt minimalny i byłby "park naturalny". A tak mamy rażącą niegospodarność.

REKLAMA

# z ZB

07.11.2023 13:48

#POlaczek napisał(a) 07.11.2023 11:01
Autorze, dla kogo ta żałosna propaganda?
Tramwaj na Modlińskiej jest obiecywany od conajmniej 15 lat przez polityków Platformy Obywatelskiej rządzących Warszawą i Białołęką.
Może autor napisze jakiś błyskotliwy tekst wyjaśniający dlaczego mimo obietnic polityków PO tramwaj na Modlińskiej nie ma nawet decyzji środowiskowej? Co stanęło na przeszkodzie?
Na Wilanów tramwaj właśnie budują. Czemu na Białołękę się nie dało przez tyle lat? Park tu nie ma nic do rzeczy.
Mniej propagandy więcej faktów poproszę.

A co z tramwajem na Zieloną Białołękę??

# Gromulski

07.11.2023 15:41

To jest połowa budżetu na nowy basen, a niedawno na tej stronie czytałem, że na basen na Ostródzkiej nie ma pieniędzy. A teraz czytam, że są, tylko marnowane na park dla kilku bloków na Żeraniu. To jest po prostu rozbój w biały dzień.

# Na miare

07.11.2023 19:55

To jest miś

REKLAMA

# były radny F.

08.11.2023 09:24

Tak to jest jak burmistrzem na Białołęce jest niespełniony polityk z Bemowa.

# he he he

08.11.2023 09:26

Duda was piecze, że na Pradze-Północ powstają parki, bo wszystko inne już jest, a u was na tym tarchominie nawet chodników nie ma. He he he he.

# Auto

08.11.2023 10:37

Park koledzy królika szybko zrobią i będzie przecięcie wstęgi. Po co decyzję wywłaszczenia itp po co pracować jak można się skupić na robieniu dobrego wrażenia

REKLAMA

# lol.

08.11.2023 12:34

Jeżeli zbudowanie ogromnej szkoły na Tarcho kosztuje 100 mln, to co kosztuje 44 bańki w parku na Żeraniu?

# Anka Warszawianka

08.11.2023 14:37

W Warszawie od kilku lat jest presja na nową zieleń urządzoną (ogrody deszczowe, łąki kwietne, skwerki, parki, szuwarki). A przecież w W-wie jest pełno starych parków i lasów. Wie to każdy warszawiak, który był na 33 piętrze PKiN.

# bede

08.11.2023 16:36

Park nad Kanałem. Tego naprawdę najbardziej potrzebuje Białołęka ;) Kto to kva ustala?

REKLAMA

# Aodn

08.11.2023 17:46

Ustala to ten burmistrz od sportu, który rządzi na bialomece! Niech burmistrz wraca do siebie czyli na Bemowo, a właściwie to pod Warszawę do swojego domu!!!!! Wystarczająco zniszczyl dzielnice!!!!!!!

# Jacek K.

08.11.2023 20:37

Park ok. Ale taki koszt to skandal

# Zielona Białołęka

08.11.2023 20:53

To jest kolejny skandal "prezydentury" Rafaua. Przyjezdni "warszawiacy" głosują na Rafaua, a Rafau im pokazuje legendarny gest kozakiewicza... Róbcie tak dalej.

REKLAMA

# Matka Polka

09.11.2023 13:01

#bede napisał(a) 08.11.2023 16:36
Park nad Kanałem. Tego naprawdę najbardziej potrzebuje Białołęka ;) Kto to kva ustala?

I jeszcze domu opieki na Mehoffera bardzo Białołęka potrzebowała. Najbardziej potrzebowały go dzieci kończące lekcje o 18 w okolicznych szkołach.

# elektorat

09.11.2023 15:07

Jak jeszcze raz usłyszę Rafcia lamentującego, że PiS zabrał mu kasę, to normalnie nie ręczę za swój głos w kolejnych wyborach.

# Czas zmian

09.11.2023 17:52

Kiedy to się zmieni? Kiedy obecny burmistrz przestanie rządzić! Może zamiast parku to boisko dla Agape. Niech tam wydzierają buzie, a nie pod blokami. Pan wilk niech tam sobie trenuje swoje Agape wilki i inne teho typu. Jak otwoera się szkółki dla kopaczy, to trzeba mieć własne zaplecze sportowe, własne boiska, a nie wymuszać coś co jest płacone z podatków wszystkich. Ośrodek sportu jest na bialomece zadłużony jest z roku na rok na koszta na poziomie 7mln złotych. Może czas żeby to przestało funkcjonować? Czemu mamy to utrzymywać!? Jak firma nie jest rentowna to powinna być już zamknięta tak dzieje się w normalnym świecie, także likwidacja tego przybytku jak najszybciej!!!!!!!!!!!! Park kilkadziesiąt milionów, szkoła kilkadziesiąt milionów. Rozumiem że to najpilniejsze potrzeby mieszkańców dzielnicy według burmistrza, czas na zmianę burmistrza. Wybierzmy mądrze wybierzmy dla nas dla dzielnicy!!!!
NIE DLA BURMISTRZA Z BEMOWA I NIE DLA RUDEJ!!!!!!

# perełka

10.11.2023 09:43

Cudny ten kwik tarchobiedoty, nie dla psa kiełbasa.

# Enrjro

10.11.2023 15:39

Cała warszaffka bawi się na tarchomęce! Zjeżdżalnie z całej warszaffki zabawy pod blokami, nawet kupy wędrują z całej warszaffki na tarchomęke!!!!!!!!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break