Pole Mokotowskie: Rusza kontrowersyjny remont za 40 milionów
2 listopada 2021
Zarząd Zieleni podpisał z firmą Inmel umowę na przebudowę najpopularniejszego parku w mieście. Największą zmianą będzie... odebranie głównego stawu warszawiakom i przekazanie go żabom.
Kryzys gospodarczy trwa w najlepsze, inflacja rośnie, warszawski samorząd ma 1,9 mld zł dziury budżetowej a mieszkańcy regularnie słyszą, że brakuje pieniędzy na budowę podstawówek, ulic, chodników, dróg rowerowych, kanalizacji a nawet przystanków autobusowych. W takim kontekście remont Pola Mokotowskiego za 40 mln zł to wydatek co najmniej kontrowersyjny, jednak klamka zapadła. 29 października Zarząd Zieleni podpisał umowę na przebudowę parku.
Rusza budowa skweru w centrum Bielan. Będzie więcej zieleni
Na rogu Kasprowicza i al. Zjednoczenia startują prace nad Integratorem - skwerem o powierzchni 5 tys. m2.
Konsultacje z garstką osób
Jak zapowiadają miejscy ogrodnicy, staw zostanie poddany "modernizacji" oraz "naturalizacji", jego dno ma być rozbetonowane a na brzegach zasadzone zostaną rośliny. Będzie to równoznaczne z zakazem wchodzenia do płytkiej wody przez dzieci, a nawet zakazem wpuszczania do stawu psów. Urzędnicy twierdzą, że tego właśnie chcieli warszawiacy biorący udział w konsultacjach w latach 2015-2016. Liczba ich uczestników była jednak bardzo mała. W rozstawionych w parku punktach zebrano uwagi od 270 osób, a w warsztatach wzięło udział zaledwie 70 warszawiaków.
- Cieszę się, że modernizacja Pola Mokotowskiego wchodzi w etap realizacji - mówi Justyna Glusman, dyrektorka-koordynatorka d/s zrównoważonego rozwoju i zieleni. - W parku powstaną nowe, atrakcyjne i bogate w różnorodną zieleń przestrzenie do spędzania wolnego czasu. Najważniejszym elementem inwestycji będzie rozbetonowanie i naturalizacja dużego stawu oraz przygotowanie w parku zupełnie nowego układu wodnego, pełnego roślinności i dzikiego życia. Stworzymy dzięki temu przyjazne miejsca wypoczynku, dbając także o przyrodę i retencję wody. To pierwszy etap modernizacji parku objęty finansowaniem unijnym. Zmiany są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które zostały dookreślone w ramach wypracowanego podczas konsultacji społecznych "masterplanu".
Toalety mniej pilne
W parku zasadzonych zostanie 55 drzew, ponad 6000 krzewów i 17 tys. bylin oraz urządzone zostaną łąki o łącznej powierzchni 1,5 ha. Urząd miasta podkreśla, że dla płazów żyjących obecnie w stawie powstanie na czas remontu tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie.
W komunikacie o podpisaniu umowy urzędnicy przemilczeli fakt, że w pierwotnym projekcie było mnóstwo elementów, które Zarząd Zieleni wykreślił z powodu oszczędności. Nowych latarni ma być zaledwie 47, podczas gdy architekci proponowali ich 447. Ofiarą oszczędności padły także trzy toalety. Nie będzie również poszerzenia głównej alei parkowej, na której w ciepłe dni tłoczą się piesi.
Prace budowlane rozpoczną się w pierwszej połowie listopada. Ich zakończenie planowane jest na koniec przyszłego roku. Podczas robót teren Pola Mokotowskiego będzie częściowo wyłączany z użytkowania.
(dg)
.