REKLAMA

Białołęka

110. urodziny na staropolską nutę - koncert w Płudach

 

Urodziny na staropolską nutę. Koncert w Płudach

  28 października 2023

alt='Urodziny na staropolską nutę. Koncert w Płudach'
Fot. Maciej Zawistowski, Fundacja Ave

110. urodziny obchodzi zabytek. Wyjątkowy, bo to o nim w "Warszawskich Pożegnaniach" Jerzy Kasprzycki pisał, że powinien go obejrzeć każdy mieszkaniec Warszawy, "aby poczuć i zrozumieć gusta naszych dziadów". Neogotycki kościółek Narodzenia NMP przy ulicy Klasyków w Płudach, zwany "starym" lub "na górce".

REKLAMA

Powstał z inicjatywy świeckich. Miał obsługiwać letnisko, które w tym miejscu zamierzał urządzić Krzysztof Kiersnowski do spółki z Ludwikiem Spiessem. Wcześniej panowie zainicjowali powstanie ciuchci wąskotorowej, ale interesy podupadły, plan w efekcie nie został zrealizowany, a mury kościoła wzniesione na wysokość dwóch metrów - niszczały. Parking dla kościoła? Problem znany od lat Parking dla kościoła? Problem znany od lat
Katolicy dojeżdżający na nabożeństwa w Płudach mają coraz więcej problemów ze znalezieniem legalnego miejsca parkingowego. W rezultacie cała okolica świątyni jest zastawiona autami.
Wtedy sami mieszkańcy pod wodzą rodziny Wędrowskich dokończyli dzieła, przy okazji bardzo integrując lokalną społeczność. W 1913 roku urokliwą świątynie poświęcono jako filię tarchomińskiej parafii.

Przebrany ksiądz i chór z 1939 roku

- To cud, że kościółek przetrwał zawieruchę wojenną, był wszakże zaminowany - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. - Ówczesny proboszcz z Tarchomina, a po wojnie pierwszy proboszcz nowej parafii w Płudach, ks. Karol Zdebski, w gorącym czasie walk frontowych we wrześniu 1944 roku, ukrył się w jednym z drewnianych domów przy ulicy Podgórnej i w przebraniu staruszki obserwował działania Niemców. Dzięki niemu świątynia ocalała.

Już w 1939 roku przy kościółku działał chór. Śpiewał także w czasie okupacji, a po wojnie animował życie kulturalne mieszkańców Białołęki, organizując koncerty i spektakle teatralne.

Ten sam chór, który dziś nosi nazwę Ave, razem z solistami Justyną Rzeczeniedi z Polskiej Opery Królewskiej i Jackiem Szponarskim z Polskiej Opery Kameralnej, instrumentalistami z zespołu "Con Passione" (Kamilą Szalińską-Bałwas, Michałem Pindakiewiczem oraz Marcinem Rybińskim) zaśpiewa urodzinowy koncert, który odbędzie się w niedzielę 29 października o g. 19.15 w nowym kościele przy ul. Klasyków.

- Podczas trwających prac renowacyjnych w starej świątyni pojawiły się znaczące pęknięcia od wewnątrz na frontowej ścianie - wyjaśnia Włodkowski. - Sprawę monitoruje stołeczny konserwator zabytków. Uznaliśmy, że ze względów bezpieczeństwa urodzinowy koncert odbędzie się w sąsiednim kościele.

Kup bilet

Pasyjnie i paschalnie z gitarą, kontrabasem i skrzypcami

Zabrzmią staropolskie pieśni pasyjne i paschalne w ciekawych, zaskakujących aranżacjach Jerzego Cembrzyńskiego, laureata Grammy. Będzie można usłyszeć utwory XIV, XV i XVI-wieczne, w tym znakomite dzieła genialnego bł. Ładysława z Gielniowa w układzie na sopran, tenor, chór mieszany oraz skrzypce, gitarę i kontrabas.

Tematyka nie jest przypadkowa. Ścianę prezbiterium od 1913 roku zdobi olbrzymi krzyż z rzeźbą Chrystusa naturalnych rozmiarów. Po wtóre zbliżają się Zaduszki, a koncert otwiera też kolejną kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków Cmentarza Tarchomińskiego.

Zabytki śpiewają!

Będzie to już drugi koncert w realizowanym przez Fundację Ave cyklu "Śpiewające zabytki". Pierwszy, poświęcony 120-letniemu białołęckiemu świdermajerowi, z piosenkami Ordonki i Bodo spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących - fundacjaave.pl.

(red)

.
 

Komentarze (2)

# Bialomeka to syf.

02.11.2023 16:17

Żało9n3

# Nieeeee

04.11.2023 14:58

Ksiądz to niech zabiera sobie swoje agape(pseudokatolicka bande) do kościółka,a nie koncerciki wymyślać!! Wszystko oby tylko agape od kościółka jak najdalej!! Bo dla księdza będą przeszkadzać!!!!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024