REKLAMA

Białołęka

Tuzin ocalonych! "Mamy czym się pochwalić!"

 

Tuzin ocalonych nagrobków. "Mamy czym się pochwalić!"

  27 października 2023

alt='Tuzin ocalonych nagrobków. "Mamy czym się pochwalić!"'
Fot. Ireneusz Graff, Fundacja Ave

Od dziewięciu lat trwa akcja ratowania historycznych nagrobków Cmentarza Tarchomińskiego, zwanego niekiedy "białołęckimi Powązkami". Również w tym roku przy bramach nekropolii będzie można spotkać kwestujących wolontariuszy z puszkami - 28, 29, 31 października oraz 1 listopada w godz. 9-16.30.

REKLAMA

- Kiedy kilka lat temu grupa miłośników historii wpadła na pomysł zorganizowania kwesty, nikt nie spodziewał się, że akcja ta wpisze się na trwałe do kalendarza wydarzeń w dzielnicy - mówi wiceburmistrz Jan Mackiewicz, prezes stowarzyszenia "Razem dla Białołęki". Dotychczasowe efekty współpracy Stowarzyszenia z Fundacją Ave oraz parafią św. Jakuba, a także tysięcy darczyńców - są imponujące.

25 tysięcy i 12 obiektów

Na przestrzeni 9 lat odnowiono 12 obiektów, w tym kilkugrobową kwaterę olęderską. Można je obejrzeć oczywiście na cmentarzu, ale także w wydanym właśnie kalendarzu na rok 2024, gdzie zostały uwiecznione w obiektywie znakomitego fotografika Ireneusza Graffa. Każdy, kto wesprze tegoroczną zbiórkę, otrzyma to wydawnictwo.

Dotychczas każdego roku udało się w ramach kwesty pozyskać kwotę około 25 tysięcy złotych, co pozwalało zwykle na renowację jednego zabytku.

Kup bilet

Lapidarium - etap pierwszy oraz plany

- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace przy unikatowej XIX-wiecznej kwaterze Konstantego Ostrowskiego, sędziego pokoju, otoczonej imponującym żelaznym ogrodzeniem - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. - To jedyna taka forma na naszym cmentarzu. Powstaje w niej lapidarium, w którym umieściliśmy cztery obiekty: dwa nagrobki oraz dwie płyty.

Zimą planowany jest demontaż najcenniejszej rzeźby - anioła z kwiatem i krzyżem na piersiach na grobie Rozalii Kowalewskiej - i jej gruntowną renowację. To pilne, wszak szereg detali uległo już degradacji.

Dotychczas odrestaurowano m.in. nagrobek z 1865 roku Francuza Josepha Labeya, założyciela tarchomińskich winnic, najstarszy obiekt - z 1853 roku - gdzie spoczywa Ludwika Jabłonowska Unruh, grób Ignacego Zdziarskiego, uczestnika Legionów Polskich w wojnie turecko-rosyjskiej, czy słynną rzeźbę Krychy - "Białej Damy" Cmentarza Tarchomińskiego.

Robota na kolejną dekadę

Choć udało się zrobić tak wiele, to na pilną interwencję czeka co najmniej 20 obiektów. - Marzymy też, aby na grobie profesora Stanisława Jagmina, wybitnego ceramika, który na Białołęce mieszkał i tworzył, wznieść nowy pomnik, godny tego wielkiego artysty. Tym bardziej, że dotychczasowy, lastrykowy, sypie się i niszczeje w oczach - dodaje Włodkowski.

Tarchomiński proboszcz ks. Andrzej Kowalski: - Cmentarz przy Mehoffera, powstały na przełomie XVIII i XIX wieku, od zawsze otaczany był troską mieszkańców. Cieszę się, że dzieje się tak i dziś za sprawą wielu ludzi dobrej woli, którym serdecznie dziękuję za hojność i zaangażowanie.

Poznaj historię: spacery, koncerty i wyprawa do Olędrów

Jak co roku przy okazji kwesty przygotowano cykl edukacyjno-artystycznych wydarzeń towarzyszących. 1 listopada o g. 19.15 oraz 4 listopada o g. 10.30 odbędą się spacery historyczne po cmentarzu, z kolei 29 października o g. 19.15 i 5 listopada o g. 16.30 koncerty zaduszkowe z udziałem znakomitych artystów, m.in. chóru Ave i filharmoników. Pierwszy - w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21, a drugi, połączony z nawiedzeniem krypty Ossolińskich w kościele św. Jakuba przy ul. Mehoffera 4. Natomiast 4 listopada o g. 19.15 sprzed ratusza dzielnicy Białołęka wyruszy wyprawa zabytkowym ogórkiem na białołęckie cmentarze olęderskie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, szczegóły: fundacjaave.pl, razemdlabialoleki.waw.pl.

(red)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe