Ogród Sprawiedliwych powstanie na Muranowie
26 maja 2014
Na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego powstanie Ogród Sprawiedliwych mający honorować osoby sprzeciwiające się totalitaryzmom i masowym zbrodniom. Otwarcie planowane jest na 5 czerwca.
- Polsce potrzebni są sprawiedliwi, którzy uosabiają proces sprzeciwu wobec totalitaryzmów i wszystkich ludobójstw współczesnych. To ważne zwłaszcza w naszej części Europy, co widać w kontekście Rosji i Ukrainy - powiedział Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta, który przewodniczy Komitetowi Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie.
Ogród będzie znajdować się na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego (w otoczeniu ulic Smoczej, Dzielnej, Anielewicza i Jana Pawła II). Pierwszy Ogród Sprawiedliwych powstał w Jerozolimie dla upamiętnienia osób pomagających Żydom w trakcie Holokaustu. Informacje o czynach osób uznanych za Sprawiedliwe zostaną wyryte na granitowych obeliskach. Wzorcem jest ogród w Mediolanie, w którym sadza się drzewka, a przy każdym umieszcza kamień z informacją. Pierwszy Ogród Sprawiedliwych powstał w Jerozolimie dla upamiętnienia osób pomagających Żydom w trakcie Holokaustu.
Komitet wybrał sześć osób. Są to: Tadeusz Mazowiecki (pierwszy niekomunistyczny premier, także przewodniczący Komitetu Honorowego Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych), Jan Karski (w trakcie II wojny światowej kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego), Marek Edelman (przywódca powstania w getcie warszawskim), Magdalena Grodzka-Gużkowska (działaczka Rady Pomocy Żydom "Żegota"), Antonia Locatelli (włoska zakonnica występująca przeciwko ludobójstwu w Rwandzie) i Anna Politkowska (rosyjska dziennikarka znana z krytycznego osądu rządów Władimira Putina). Każdego roku w Ogrodzie Sprawiedliwych upamiętniane będą kolejne trzy osoby.
mac