REKLAMA

Targówek

komunikacja

 

Oceniamy węzeł Dworzec Wileński. Trzy z dwoma

  4 maja 2015

Oceniamy węzeł Dworzec Wileński. Trzy z dwoma

Mijają dwa miesiące od otwarcia stacji metra Dworzec Wileński. Zielone Mazowsze krytykuje nowy węzeł przesiadkowy a my sprawdzamy, jak wygląda on z perspektywy pasażerów z Targówka.

REKLAMA

Otwarty w połowie XIX wieku Dworzec Warszawa Wileńska (wówczas zwany Petersburskim) nieprzerwanie jest jednym z najruchliwszych miejsc w Warszawie. Dziesięciolecia mijają a przy Targowej i al. "Solidarności" przybywa środków transportu: pociąg, tramwaj, autobus, kolej miejska... i wreszcie metro. Po otwarciu w marcu stacji podziemnej kolei zmieniły się trasy wielu linii autobusowych, kursujących przez Targówek i Zacisze. Pasażerowie z całej dzielnicy przesiadają się teraz na Pradze, czy tego chcą czy nie.

Jak wyglądają przesiadki?

Jak prezentuje się jeden z największych w Warszawie węzłów przesiadkowych? Zielone Mazowsze zauważyło tylko trzy zalety: liczne windy, dobrą lokalizację parkingów rowerowych i wspólny przystanek tramwajowo-autobusowy w kierunku Starówki i Śródmieścia. Spośród pasażerów z dzielnicy Targówek zdecydowanie najgorszą przesiadkę do metra mają ci korzystający z Kolei Mazowieckich w drodze z osiedla Wilno. Z pociągów wysiadają na peronie, którego najlepsze czasy - jeśli kiedykolwiek były - dawno minęły, a spacer do metra odbywają pod czujnym okiem "panów z piwkiem" i żebraków. Zdecydowanie wygodniejsza jest przesiadka z autobusów jadących z Targówka Mieszkaniowego, Fabrycznego i Zacisza. Wciąż jednak daleko do ideału. Jeśli jadąc z Targówka chcemy przesiąść się w kierunku Śródmieścia, zdecydowanie lepiej zrobić to na Radzymińskiej. Na przystanku przy Piotra Skargi wystarczy wysiąść z autobusu i poczekać na 190, żeby dojechać na pl. Bankowy.

- Odległość między peronami Dworca Wileńskiego a przystankiem tramwajowo-autobusowym w kierunku Śródmieścia wynosi ok. 230 metrów - oblicza Zielone Mazowsze. - Odległość do przystanku tramwajowego obsługującego pozostałe linie tramwajowe w kierunku centrum wynosi ponad 380 metrów.

To ponad dwukrotnie więcej niż zalecają specjaliści od komunikacji miejskiej i urbanistyki. Zielone Mazowsze zauważa także, że przejścia dla pieszych przy dworcu są zdecydowanie za wąskie i nie mieszczą wszystkich przechodniów. Sytuacja na dole również jest daleka od ideału. Podziemny peron znajduje się bowiem nie pod pl. Wileńskim, ale pod Targową (jego południowy koniec jest aż za skrzyżowaniem z Białostocką!). Aż dziesięć z trzynastu wejść prowadzi nie bezpośrednio na stację, ale do systemu przejść podziemnych pod skrzyżowaniem Targowej z al. "Solidarności", który w przyszłości zmieni się w wielkie centrum handlowe.

- Wynikająca z budowy II linii metra konieczność odtworzenia węzła była doskonałą okazją do poprawy warunków przesiadek - podsumowuje Zielone Mazowsze. - Szansa ta jednak nie została należycie wykorzystana. O niskiej jakości węzła zadecydowały również wcześniejsze decyzje, np. umiejscowienie galerii handlowej bezpośrednio przy skrzyżowaniu - w miejscu, w którym powinien znajdować się dworzec kolejowy.

Kolejna stacja metra, kolejna chybiona lokalizacja peronów. A wystarczyło umieścić stację pod przecięciem dwóch głównych ulic i zbudować przejścia podziemne na planie kwadratu, jak pod rondem ONZ. Niechęć do zamykania skrzyżowań na długie miesiące znowu wygrała w Warszawie z potrzebą stworzenia wygodnej przesiadki. Wnioski? Jeśli jadąc z Targówka chcemy przesiąść się w kierunku Śródmieścia, zdecydowanie lepiej zrobić to na Radzymińskiej. Na przystanku przy Piotra Skargi wystarczy wysiąść z autobusu i poczekać na 190, żeby dojechać na pl. Bankowy. Na "Wileniaku" warto przesiąść się tylko wtedy, gdy naszym celem jest Powiśle, Świętokrzyska lub okolice ronda Daszyńskiego.

Dominik Gadomski

 

Komentarze (6)

# buahaha

04.05.2015 13:26

Chybiona będzie też lokalizacja ostatniej stacji na Bródnie zamiast przy Trasie Toruńskiej, ale o tym Zielone Mazowsze napisze za kilka lat, jak już będzie musztarda po obiedzie, jak zawsze.
Może Zielone Mazowsze zamiast mądrzyć się po fakcie, coś teraz zrobiłoby z tymi idiotycznymi planami budowy wszystkich stacji nowego metra na Targówku bez dogodnych węzłów przesiadkowych???

# max

04.05.2015 13:57

Zielone Mazowsze? . Bez komentarza.

# xyz

04.05.2015 17:38

Zdecydowanie wygodniej by było z dodatkowym przejściem dla pieszych przez Targową (po południowej stronie skrzyżowania).

REKLAMA

# Myśl idioto

04.05.2015 21:00

a te kolumny i marmury na środku co parę sekund prosze odejść od karwędzi a jak ja mogę odejść jak ludzie stoja musze iść tam gdzie jest miejsce chyba ktos kto to projektował nigdy nie był w metrze i nie używa pewnego obszaru mózgu nie 3 a 1 stacja Stadion ok a i to idiotyczne wąskie przejście na świętokrzyskiej do toalet mozńa taki korytarzyk zrobić a nie wezeł dla warszawy bhławo bhławo głosujta dalej na setki tys złowtcyh w marmury a podstawowa funkcja przewozić sartolona

# Taltos2

05.05.2015 14:40

Główna teza, że od Dworca daleko, sorry, ale to zarzut nie do miasta i metra, ale PKP, które zgodziło się parę lat temu na taką, a nie inną umowę z Carrefourem. PS. Stary Wileniak też od Targowej oddzielały prowizoryczne baraki i przyczepy bazarku, chociaż było bliżej niż dziś. Ale to nie WINA MIASTA, ani METRA.
PS. 3 lata koszmaru w postaci braku bezpośredniego przejazdu Al. Solidarności to rzeczywiście "żadna" okoliczność łagodząca... Było zadać takie pytanie w czasie budowy tysiącom osób na trasie W-Z.
PS2 Zarzut, ze południowa głowica stacji to Białostocka, czy tam nie ma gęstej zabudowy mieszkaniowej? Co za różnica, czy dalej ma do metra ul. Wileńska/11 Listopada, czy Białostocka/Ząbkowska?
PS3. Głównym przystankiem przesiadkowym dla Targówka, jest ten na Targowej przy poczcie. Zaiste, strasznie z niego daleko do metra, albo na wspólny przystanek tram-bus w Solidarności,

# Wierzbno

05.05.2015 16:24

A Zielone Mazowsze aniu mru mur o głupich DDR na Wileńskim, nikomu niepotrzebnych
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023