Nowy dom kultury otwarty. "Nikogo nie wyklucza"
17 marca 2023
Dom Otwarty to nowa placówka kulturalna na Targówku, która została w pełni dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych. W budynku przy ul. Radzymińskiej 123 wdrożono wiele rozwiązań architektonicznych i technicznych umożliwiających korzystanie z zajęć wszystkim chętnym.
- Chcemy, żeby Warszawa była miastem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich mieszkańców. Dlatego wspieramy i będziemy wspierać takie inicjatywy jak Dom Otwarty, które sprawiają, że z kultury może skorzystać każdy, bez względu na niepełnosprawności, czy specjalne potrzeby. Mam nadzieję, że osoby odwiedzające to miejsce będą się tu czuły naprawdę jak w domu - powiedziała na otwarciu Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.
Naturalne place zabaw dla Targówka? Zeszłoroczne pomysły czekają na głosy rodziców
Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego na przyszły rok zakłada urządzenie na terenie Warszawy aż 11 naturalnych placów zabaw za 4,4 mln zł.
Nowy dom kultury na Targówku
Dom Otwarty to nowa filia domu kultury Świt ze specjalnym wyposażeniem sal warsztatowych i rozwiązaniami technicznymi, które umożliwią niepełnosprawnym działania artystyczne i udział w życiu kulturalnym. Odwiedzający nową placówkę będą mogli m.in. tańczyć́, grać́ na instrumentach, śpiewać́ i malować.
W Domu Otwartym wdrożono ponad 20 rozwiązań uwzględniając m.in. potrzeby osób autystycznych, poruszających się na wózkach, niewidomych, niedowidzących i głuchych. Jest to jedna z nielicznych tego typu placówek w Polsce.
Rozwiązania dla niepełnosprawnych
W budynku zastosowano uporządkowane kolorystycznie oznaczenia i piktogramy, napisy w alfabecie Braille'a, pętle indukcyjne, regulowane natężenie światła i linie naprowadzające. Odwiedzający placówkę będą mogli skorzystać także z pokoju wyciszenia, pokoju do przewijania dorosłych i otwartej kuchni.
W nowym domu kultury znajdują się również przemyślane i nowocześnie wyposażone sale warsztatowe między innymi: pracownia komputerowa, pracownia rozszerzonej rzeczywistości, sala plastyczna, sala muzyczna, sala taneczna i pokój do zajęć indywidualnych.
Dom Otwarty w Warszawie
Ambasadorami Domu Otwartego są osoby, które na co dzień mierzą się z niepełnosprawnością, działające samodzielnie bądź w fundacjach i stowarzyszeniach oraz aktywni działacze na rzecz niwelowania barier, edukacji i włączania niepełnosprawnych w życie kulturalne Warszawy.
Wśród nich są Kobas Laksa - edukator, inicjator cyklu spotkań dla rodziców dzieci z trisomią, Izabela Sopalska-Rybak z fundacji Kulawa Warszawa, Paulina Gadomska-Dzięcioł z fundacji Soni, Justyna Sobczyk z Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej, Donata Kończyk - pełnomocnik prezydenta miasta ds. dostępności, Ania Żórawska z fundacji Kultura Bez Barier oraz Maciek Augustyniak z Polski Bez Barier.
(jok)
.