Spektakularna akcja na Woli. Przesunęli 900-tonowy zabytek
6 grudnia 2018
O przesuwanym kościele na Lesznie słyszał każdy warszawiak. Teraz podobną operację przeprowadzono na rogu Prostej i Żelaznej.
Atmosfera klasycznego kina i jakość mutlipleksu w odległości spaceru od ścisłego centrum miasta, a nawet sale wyposażone w sofy - to ma być całkiem nowy standard. Na początku grudnia podobne wydarzenie przeszło praktycznie bez echa.
900 ton w ruchu
Operacja przesuwania zabytku odbyła się tym razem na terenie dawnej fabryki Norblina, obok skrzyżowania Prostej z Żelazną. Ważąca 900 ton XIX-wieczna hala była od pół roku zabezpieczana i przygotowywana do relokacji, następnie odcięta od fundamentów i przestawiona przy pomocy ośmiu belek, sześciu siłowników i potężnej pompy hydraulicznej.
- Nad prawidłowym przebiegiem procesu czuwał sztab kilkunastu osób: inżynierów, geodetów, konstruktorów, inspektorów nadzoru oraz pracowników budowlanych - opowiada Sylwia Filewicz z Grupy Capital Park, przebudowującej dawną fabrykę na nowy kwartał Woli.
Hala została przesunięta tylko na czas budowy podziemnej części kompleksu. Docelowo wróci na miejsce i zostanie przeznaczona na restauracje.
Nowy kwartał
ArtN - bo taką nazwę nosi inwestycja Grupy Capital Park - powstaje na całym dwuhektarowym terenie po dawnej fabryce platerów. Będzie to "minidzielnica", złożona z kilkunastu budynków i wewnętrznych uliczek, z ponad 64 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego 40 tys. m2 zajmą biura a pozostałe 24 tys. m2 - handel, rozrywka, kultura i gastronomia.
Na rogu Prostej i Żelaznej powstanie także kino oraz Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym znajdą się m.in. unikatowe kolekcje platerów, a także odrestaurowane maszyny fabryczne. Zgodnie z zapowiedziami inwestora ArtN będzie miejscem otwartym, całodobowo dostępnym dla wszystkich: zarówno pracowników i klientów, jak i pozostałych warszawiaków oraz turystów. Prace powinny potrwa do końca 2020 roku.
(dg)
.