REKLAMA

Wawer

budżet obywatelski »

 

Ścieżki rowerowe w Wawrze - towar luksusowy

  15 maja 2023

alt='Ścieżki rowerowe w Wawrze - towar luksusowy'
DB

Potrzeba budowy ścieżek rowerowych w Wawrze jest ogromna. Ratunkiem na poprawę sytuacji mógł być budżet obywatelski, w którym projektów dotyczących poprawy infrastruktury rowerowej jest bez liku. Przegrywają one z urzędniczą machiną. Dlaczego?

REKLAMA

Każdego roku do budżetu obywatelskiego Wawra trafia spora liczba projektów dotyczących budowy ścieżek rowerowych. W tym roku pojawiło się aż osiem propozycji. Niestety, siedem z nich urzędnicy odrzucili. Kiedy ruszy budowa nowej ścieżki rowerowej w Marysinie Wawerskim? Kiedy ruszy budowa nowej ścieżki rowerowej w Marysinie Wawerskim?
Mazowsze wesprze Wawer w budowie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Korkowej w Marysinie Wawerskim.
Dlaczego?

Projekt odrzucony, ale ścieżka powstanie

Ponieważ w 2022 roku zwyciężył projekt, który zakładał budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Panny Wodnej, na odcinku od ronda Zegarmistrza Gałeckiego do skrzyżowania Panny Wodnej z Powojową, w tym roku Mateusz Deryło zaproponował, za 450 tys. zł, kontynuację budowy tej ścieżki, na odcinku od skrzyżowania z ul. Mozaikową i Mrówczą do skrzyżowania z Zasadową i Skalnicową. Jednak urzędnicy odrzucili ten projekt, bo to samorząd w tym roku wybuduje drogę dla rowerów w ul. Panny Wodnej, na odcinku od ul. Zasadowej do Mrówczej.

Zapraszamy na zakupy

Ścieżki i chodnika na Patriotów nie będzie

Do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego wpłynęły dwa projekty dotyczące jednej ścieżki wraz z budową chodnika. Pierwszy projekt, Mateusza Deryłki, zakładał budowę za 600 tys. zł nowego chodnika i ścieżki wzdłuż ul. Patriotów, na odcinku od skrzyżowania ul. Patriotów z ulicą prowadzącą przez las do ul. Mrówczej oraz skrzyżowania ul. Patriotów z Zagajnikową. Drugi projekt za 350 tys. zł to kontynuacja budowy chodnika ze ścieżką na odcinku od skrzyżowania ul. Patriotów z ulicą prowadzącą przez las do ul. Mrówczej, do skrzyżowania z ulicą Odeską.

Jak tłumaczą urzędnicy, pobocze ulicy Patriotów jest zbyt wąskie na utworzenie ścieżki z chodnikiem. Ponadto utworzenie nowej infrastruktury wymaga budowy odwodnienia, co z kolei uniemożliwia wykonanie tej inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego. Zgodnie z zasadami budżetu obywatelskiego projekt, który wygra w danym roku musi być zrealizowany w następnym, tak więc inwestycja musiałaby zostać zrealizowana do końca 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany na Lucerny?

Radna Sandra Spinkiewicz zaproponowała projekt budowy brakującego chodnika i fragmentu ścieżki rowerowej po południowej stronie ul. Lucerny, od ronda na skrzyżowaniu z Traktem Lubelskim do przystanku Lucerny. Ten 60-metrowy odcinek miałby kosztować aż 300 tys. zł. I tu również urzędnicy mówią "nie". Jak tłumaczą, realizacja projektu koliduje z budową ścieżki rowerowej w ul. Lucerny i Patriotów. "Zarząd Dróg Miejskich posiada koncepcję budowy drogi dla rowerów oraz zostały mu przyznane środki na wykonanie dokumentacji projektowej. Planowana realizacja inwestycji nastąpi prawdopodobnie w latach 2024-2025" - czytamy.

REKLAMA

Budowa ścieżki na Mrówczej do kosza

Mikołaj Kłos zaproponował z kolei budowę chodnika z asfaltową ścieżką rowerową w miejscu istniejącego chodnika po wschodniej stronie ul. Mrówczej. Jego projekt za 600 tys. zł zakładał wyasfaltowanie ścieżki wraz z chodnikiem, na odcinku od ul. Zwoleńskiej (od przystanku autobusowego PKP Międzylesie) do skrzyżowania z ul. Piechurów. W tym miejscu w przyszłości ścieżka rowerowa ma iść dalej w kierunku ul. Lucerny. Zostanie ona zbudowana ze środków budżetu obywatelskiego z 2022 roku. Jednak urzędnicy odrzucili projekt tłumacząc się brakiem miejsca na przeprowadzenie drogi dla rowerów w rejonie przystanku autobusowego PKP Międzylesie 10. Z tego też powodu konieczne jest przejęcie gruntów od osób prywatnych na rzecz miasta. Realizacja projektu nie zamknęłaby się zatem przewidzianym dla budżetu obywatelskiego terminem, a więc do końca 2024 roku.

Dwa projekty dla Traktu Lubelskiego odrzucone

Bożena Kurek w ramach dwóch projektów, po 600 tys. zł każdy, zaproponowała modernizację drogi na trasie Traktu Lubelskiego, na odcinkach od ulicy Płowieckiej do Trakt Lubelski 395 i od Trakt Lubelski 395 do skrzyżowania z ulicą Rabatową. Jednak i na te projekty mieszkańcy Wawra w czerwcowym głosowaniu nie będą mogli oddać swoich głosów. Dlaczego? Projekty zostały ocenione negatywnie ze względu na "kolizję" z realizowaną inną inwestycją z budżetu obywatelskiego pod nazwą "Bezpieczne i zielone ulice Warszawy III". Zakłada ona przebudowę chodnika oraz miejsc postojowych z utworzeniem pasa zieleni na Trakcie Lubelskim.

Będzie remont ścieżki na Płowieckiej?

Jeden z mieszkańców zaproponował, za ponad 600 tys. zł, wymianę nierównej nawierzchni drogi dla rowerów z kostki Bauma na asfalt, na Płowieckiej - na odcinku od ronda Mościckiego do kładki przy Edisona. Tutaj urzędnicy nie robili przeszkód, zatem remont ścieżki może się odbyć już w przyszłym roku, pod warunkiem, że mieszkańcy go poprą w czerwcowym głosowaniu nad budżetem obywatelskim Wawra.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Rezi-kot

15.05.2023 10:51

To wszystko prawda. Jestem z Bielan i Wawer jest chyba jedyną dzielnicą, której w zasadzie nie znam, bo nie chcę jej zwiedzać samochodem, a na rowerze jeździ się tam bardzo nieprzyjemnie. Docieram wzdłuż kanału do Zakola Wawerskiego, ale dalej dzielnica mnie odrzuca.

# Marian

15.05.2023 14:47

Czajkowski buduje ścieżki nie dla rowerzystów tylko żeby utrudnić życie kierowcom. Patrz gniot sprzed paru dni pod Centrum Nauki Kopernik. Ulice w Wawrze już są wąski więc Czask nie ma co zwężać?. To i temat go nie interesuje

# Mateusz Deryło

15.05.2023 18:19

Jako pomysłodawca trzech opisywanych projektów (Panny Wodnej oraz Patriotów) jestem zszokowany absurdalnymi wymówkami otrzymanymi od miasta. Urzędnicy nie dokonali nawet pomiarów dot. wspomnianej lokalizacji (Patriotów) co jest śmiechem na sali. Powołali się na akty prawa miejscowego, które podobno powodują, że inwestycje kolidują z "zasadami miasta" nie wskazując jednocześnie gdzie tych przepisów szukać. Co najlepsze stawiają te przepisy nad rozporządzeniem ministra.. (zakładając, że pas ma 3m, bo pomiarów nie bylo tylko wzmianka, że ma ok. 3m). Uzasadnienie zostało napisane tak, jakby miasto koniecznie chciało inwestycje dot. ścieżek uziemić powołując się na terminy gdzie w tamtym roku takich bzdur nie było..
W sprawie inwestycji n Patriotów zostały napisane odwołania, liczę na ponowną rzetelną ocenę - pozytywną tym razem.
Cieszę się jednocześnie, że udało się ZMUSIĆ miasto do realizacji inwestycji na Panny Wodnej.
~ Mateusz Deryło

REKLAMA

# Piotrek Pan

16.05.2023 00:03

Ścieżka rowerowa to nie towar. Skąd oni biorą tych dziennikarzy, co języka polskiego dobrze nie znają?

# taka prawda

16.05.2023 07:53

Dalej głosujcie na klike

 swojak

31.05.2023 09:13

Władze Wawra to totalna porażka. Oni mogą coś zrobić, ale to musi być medialnie głośne, widoczne. A ścieżka rowerowa nie jest "towarem medialnym". Co innego piknik lotoniczy - tu też urząd się popisał. Wywalona kasa, wkurzeni ludzie.
Ten odwołany pikinik lotniczy, to władze Wawra w pigułce. Wawer (urząd) to stan umysłu niestety. Mentalność średniowiecznych, niedouczonych i leniwych chłopków. Coś by zrobili, tylko nie wiedzą jak i generalnie "nie chce się". Niech będzie jak jest, po co coś zmieniać?

# Gracha

27.08.2023 10:35

Zróbcie im ścieżki rowerowe, korty tenisowe, boiska, niech wawer stanie się w końcu taki jak gdzie indziej. Bo na razie cały wawer po warszafffce się rozjeżdża w celach śmieciowo zadymiarskich!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy