Nowa ulica już jesienią. Wszystko o Kartograficznej
7 lipca 2014
Jesienią powstanie ulica Kartograficzna, wyczekiwana od dawna przez mieszkańców droga, która połączy ul. Głębocką z południowymi częściami wielkich osiedli mieszkaniowych, leżących w pobliżu Trasy Toruńskiej (S8). Niespodziewanie pojawiło się kilka zaskakujących plotek, które mogą wzbudzić niepokój. Spróbujmy wyjaśnić wszelkie wątpliwości i obalić wszystkie mity.
Tereny na wschód od ul.
Kartograficzna ma być gotowa jesienią
Jeszcze w tym roku będzie gotowa ulica Kartograficzna, niezmiernie ważna droga, która połączy ul. Głębocką z południowymi częściami wielkich osiedli mieszkaniowych, leżących w pobliżu Trasy Toruńskiej.
Głębockiej to obszar o bardzo szybkim, ale nieusystematyzowanym rozwoju. Kiedyś były tu pola uprawne, ciągnące się wąskimi paskami z północy na południe. Taki właśnie mamy układ osiedli a deweloperzy nie zadbali o dobry dojazd. Z każdego z nich prowadzi długa i wąska droga, wpadająca do ul. Lewandów na północy. W efekcie mieszkańcy mają olbrzymie problemy komunikacyjne. Aby dojechać do Trasy Toruńskiej z domu leżącego 300 metrów od niej, muszą wykonywać wielokilometrowe objazdy. Przy rondzie mamy nowy teren rekreacyjny Magiczny Park. We wrześniu uczniów przyjmie nowa duża szkoła przy Głębockiej, w obwodzie której znajdują się te osiedla. Zagwarantowanie bezpiecznego dojazdu dzieci jest priorytetem. Z tych kilku powodów powstaje właśnie Kartograficzna.
Co budujemy?
W czerwcu ogłoszono przetarg na budowę pierwszego, prawie kilometrowego odcinka tej drogi, do ul. Jasiniec. Jego rozstrzygniecie oczekiwane jest na początku lipca. Wstępnie planuje się, że dopuszczenie ulicy do ruchu powinno nastąpić do końca września. Zarząd dzielnicy robi wszystko, aby dotrzymać tego terminu, pomimo sporych problemów z uzyskaniem praw do części działek pod budowę drogi. Od Głębockiej ulica najpierw pobiegnie po północnej stronie szkoły a następnie dalej na wschód. Powstanie asfaltowa jezdnia z chodnikiem, odwodnieniem i oświetleniem. Wzdłuż ulicy zaplanowano zatoki parkingowe. Aby ograniczyć prędkość, na jezdni będą tzw. progi zwalniające.
W ramach budowy Kartograficznej zmieniany jest też fragment ul. Głębockiej przy nowej szkole. Na przejściu dla pieszych już teraz widać zarysy powstającego tzw. azylu, czyli bezpiecznej wysepki na środku jezdni, która oddzieli pasy ruchu. Obok będzie też próg zwalniający. Dzięki temu przejście przez jezdnię, zwłaszcza dla dzieci, stanie się znacznie bezpieczniejsze.
Jeszcze w tym roku powinno się też udać zbudowanie kolejnego odcinka Kartograficznej o długości ok. 200 m, aż do osiedla Lewandów 2. Trwają prace projektowe i pozyskiwanie gruntów pod drogę.
Obalamy mity
W ostatnim czasie kontaktowali się ze mną mieszkańcy zaniepokojeni plotką, jakoby dzielnica budując Kartograficzną, próbowała stworzyć objazd dla pobliskich Marek (na czas budowy kanalizacji w Głębockiej), przechodzący przez ich osiedla. Trzeba jasno powiedzieć - to nie jest prawda! Dementuję te plotki! Nie ma takiej możliwości. Ulica jest dla mieszkańców a nie przeciw nim.
Budowa Kartograficznej nie jest niespodzianką. Droga jest w planie miejscowym, który obowiązuje dla tego terenu od 2001 roku. Na wszystkich osiedlach deweloperzy pozostawili więc większy odstęp (rezerwy terenu) między budynkami, w miejscach przejścia ulicy. Kartograficzna ma tzw. klasę D, czyli jest wąską drogą dojazdową. Nie pojedzie więc nią np. autobus komunikacji miejskiej. Do tego celu są szersze drogi klasy L (lokalne), które także widnieją w planie miejscowym, ale pojawią się przyszłości.
Wokół ul. Kartograficznej leżą osiedla mieszkaniowe, z otwartym dostępem lub tzw. zamknięte. Są tam drogi prywatne. Nikt nie może więc zmusić ich właścicieli do wpuszczenia "obcego" ruchu pojazdów. Nowa ulica ma służyć mieszańcom tych osiedli. Nikt nawet nie będzie miał nic przeciwko, jeżeli zarządy wspólnot podejmą decyzję o ograniczeniu wjazdu na drogi wewnętrzne i postawią szlabany na granicach osiedli.
Spotkanie z mieszkańcami
W najbliższych dniach planuję dotrzeć z dokładnymi informacjami na temat budowy ulicy Kartograficznej bezpośrednio do mieszkańców. Chcę się też spotkać z zarządami osiedlowych wspólnot. Jeżeli będzie taka potrzeba ze strony mieszkańców, to zorganizuję specjalne spotkanie w tej sprawie z zarządem naszej dzielnicy oraz pracownikami urzędu odpowiedzialnymi za tę inwestycję. Uzyskałem już deklarację ze strony burmistrzów, że na pewno znajdą na to czas. Zapraszam też do bezpośredniego kontaktu ze mną.
Waldemar Roszak
radny dzielnicy Białołęka