Nowa szkoła w zamian za... dożynki? Cenna ziemia na Lewandowie
8 listopada 2017
Przy Głębockiej mogłaby powstać kolejna szkoła i park. Teren co prawda jest państwowy, ale...
...
Nowa szkoła i basen przy Głębockiej? "Byle nie kolejne bloki"
Władze dzielnicy chcą zmienić planowaną lokalizację drugiego basenu na Białołęce. Niestety wiele wskazuje na to, że zamiast oczekiwanego aquaparku mieszkańcy wschodniej części dzielnicy doczekają się kolejnych bloków.
wcale nie oznacza to, że białołęcki samorząd może z niego korzystać. Działka pomiędzy Głębocką, Kartograficzną i Geometryczną, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 356, to pozostałość dawnego folwarku, po II wojnie światowej przekształconego w państwowy PGR Lewandów. Obecnie zarządza nią Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - nowa instytucja, utworzona we wrześniu. Teoretycznie nie powinno być żadnych problemów z przekazaniem państwowego terenu pod państwowe inwestycje. Praktyka jest jednak zupełnie inna.
"A basen damy tu"
Wiceburmistrz Dariusz Kacprzak chciałby, żeby na działce po PGR powstał park i basen, wcześniej planowany przy Ostródzkiej, zaś obok - na terenie uzyskanym w drodze zamiany od Kościoła katolickiego - mogłaby stanąć nowa podstawówka.
- Otrzymaliśmy od KOWR negatywną odpowiedź na prośbę o przekazanie terenu pod budowę basenu, ale się nie poddajemy - mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka białołęckiego ratusza. - W myśl zasady "kropla drąży skałę" już wystąpiliśmy o przekazanie działki pod budowę szkoły. Zwróciliśmy się też do Kurii Warszawsko-Praskiej o podjęcie rozmów dotyczących zamiany działek, by uzyskać też teren znajdujący się po sąsiedzku. Idealnie byłoby, aby w tym rejonie powstał kompleks oświatowo-rekreacyjny.
Park dla Lewandowa
- Działka ta ma ok. 4,6 ha powierzchni a to oznacza, że poza planowaną szkołą podstawową można stworzyć pokaźnych rozmiarów park dla mieszkańców - uważa internauta prowadzący na Facebooku stronę Białołęka Jest Jedna. - Na Lewandowie mieszka dziś ok. 10 tys. osób, drugie tyle na Derbach i Brzezinach. 20 tys. mieszkańców korzysta z jednego parku przy Magicznej o powierzchni 2,7 ha. Oznacza to, że na każdego mieszkańca przypada niewiele ponad 1 m2 parku. Czy tak można odpocząć?
Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego 40% działki po PGR musi pozostać biologicznie czynna. Obok basenu mógłby więc powstać park o powierzchni co najmniej 2 ha. Drugi teren zielony zostałby urządzony tam, gdzie pierwotnie planowano pływalnię - obok szkoły przy Ostródzkiej.
Dożynki załatwią sprawę?
KOWR odmówił przekazania samorządowi terenu pod basen, bo "przekazywanie ziemi pod tego typu inwestycje nie należy do jego zadań".
- Może da się przekonać, gdy zadeklarujemy realizację na tym terenie podstawowych zadań KOWR, czyli wsparcia rolnictwa? - zastanawia się Gawkowska. - Moglibyśmy organizować tam targi śniadaniowe czy targi ekologicznych produktów rolnych, uczniowie mogliby stworzyć szkolny ogródek ziołowo-warzywny, a samorząd organizować drugie dożynki. Jako dzielnica częściowo rolnicza mamy już jedną coroczną imprezę dożynkową.
(dg)
Nasz komentarz:
Otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa chce na Lewandowie prowadzić działalność statutową. Czy potencjalne sprzedanie tych terenów deweloperom spełni kryterium wsparcia rolnictwa?
Redakcja
.