REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Nowa spalarnia w Warszawie. Zmieni śmieci w energię

  21 marca 2023

alt='Nowa spalarnia w Warszawie. Zmieni śmieci w energię'
źródło: UM Warszawa

Odpady z mieszkań warszawiaków pozwolą wyprodukować energię dla kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych. Przy Zabranieckiej rośnie nowa instalacja przetwarzania śmieci: Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Kolejne obiekty zakładu pną się w górę, a w najbliższych tygodniach zakończą się prace przy wiadukcie, którym będą przejeżdżać śmieciarki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

REKLAMA

Prace nad rozbudową i modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych trwają w najlepsze. Właśnie kończy się kolejny etap prac nad trasą, którą warszawskie odpady zmieszane pokonają od momentu ich dostarczenia na ul. Zabraniecką, aż do termicznego przekształcenia oraz wytworzenia energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców miasta. Mieszkają blisko Radzymińskiej. Nie mają wodociągu Mieszkają blisko Radzymińskiej. Nie mają wodociągu
Rodzina z warszawskiego Zacisza od lat czeka na podłączenie domu do miejskiego wodociągu. Póki co na co dzień muszą kąpać się w brunatnej wodzie czerpanej z przydomowej studni, bez perspektyw na szybkie rozwiązanie sprawy.

Nowa spalarnia w Warszawie

- W drugim roku rozbudowy i modernizacji ZUSOK powstaje ścieżka, którą przejdą odpady w budynkach wyposażonych w nowe instalacje i najnowocześniejsze rozwiązania. Trwają budowlane roboty wykończeniowe, rozpoczęliśmy też prace technologiczne - informuje Henryk Mleczko, kierownik budowy.

Śmieciarki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania będą transportować odpady estakadą o długości 120 metrów. Trasa właśnie powstaje. W najbliższych tygodniach kładziona będzie nawierzchnia.

Zapraszamy na zakupy

Zmienią śmieci w energię

Po dotarciu do hali rozładunku pojazdy MPO zrzucą odpady przez specjalne luki do tzw. bunkra. Stamtąd śmieci będą ładowane chwytakami do zsypów, a następnie zostaną termicznie przetworzone. Powstałe w ten sposób ciepło i energia elektryczna pozwolą zaspokoić potrzeby kilkunastu tysięcy warszawskich gospodarstw domowych.

Rozbudowa i modernizacja ZUSOK to kluczowa inwestycja dla warszawskiego rynku odpadów. Powstanie tu nowoczesna, automatyczna sortownia na 30 tysięcy ton odpadów z selektywnej zbiórki. Śmieci, których nie można poddać recyklingowi, zostaną przetworzone. Towarzyszyć będzie temu produkcja energii cieplnej i elektrycznej, które zasilą nawet kilkanaście tysięcy warszawskich gospodarstw domowych. Obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2024 rok.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (3)

# wiemzetoutopiaale...

22.03.2023 14:41

Choć mam trochę daleko do tej inwestycji, to myślę, że dla najbliższej okolicy spalarni z tytułu uciązliwości dla środowiska i potencjalnego zagrożenia opłaty za ciepło (a tu ma być takie wytwarzane) powinny być stawki mniejsze.
Na podobnej zasadzie opłaty za ścieki dla mieszkańców okolicy Czajki jako rekompensata za odorek.
Ogólnie strefy obarczone inwestycjami potencjalnie szkodliwymi dla środowiska miałyby ulgi z tego tytułu.
Tak utopia, wiem.

# Chris

23.03.2023 17:48

Sam Trzaskowski podaje na spotkaniach że zagospodaruje ta spalarnia tylko 30 % śmieci z Wawy, ciekawe jaka będzie efektywnosc kosztowa tej inwestycji i czy nie wyjdzie kojelna afera śmieciowa. Płacimy za smieci jak za zboże, a z chwile bedzie płatne parkowanie w weekendy

# Nowa

21.03.2024 13:46

Faktycznie,żeby mieszkańcy mieli,"interes"w tym,żeby wyrażać zgodę na powstanie "uciazliwych"obiektow-powinni mieć spore"bonusy",zniżki, dodatkowe atrakcje.Wtedy całe osiedla mialyby "interes" i chciałyby,a nie protestowali przeciwko

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy