Nowa spalarnia w Warszawie. Zmieni śmieci w energię
21 marca 2023
Odpady z mieszkań warszawiaków pozwolą wyprodukować energię dla kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych. Przy Zabranieckiej rośnie nowa instalacja przetwarzania śmieci: Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Kolejne obiekty zakładu pną się w górę, a w najbliższych tygodniach zakończą się prace przy wiadukcie, którym będą przejeżdżać śmieciarki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
Prace nad rozbudową i modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych trwają w najlepsze. Właśnie kończy się kolejny etap prac nad trasą, którą warszawskie odpady zmieszane pokonają od momentu ich dostarczenia na ul. Zabraniecką, aż do termicznego przekształcenia oraz wytworzenia energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców miasta.
Mieszkają blisko Radzymińskiej. Nie mają wodociągu
Rodzina z warszawskiego Zacisza od lat czeka na podłączenie domu do miejskiego wodociągu. Póki co na co dzień muszą kąpać się w brunatnej wodzie czerpanej z przydomowej studni, bez perspektyw na szybkie rozwiązanie sprawy.
Nowa spalarnia w Warszawie
- W drugim roku rozbudowy i modernizacji ZUSOK powstaje ścieżka, którą przejdą odpady w budynkach wyposażonych w nowe instalacje i najnowocześniejsze rozwiązania. Trwają budowlane roboty wykończeniowe, rozpoczęliśmy też prace technologiczne - informuje Henryk Mleczko, kierownik budowy.
Śmieciarki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania będą transportować odpady estakadą o długości 120 metrów. Trasa właśnie powstaje. W najbliższych tygodniach kładziona będzie nawierzchnia.
Zmienią śmieci w energię
Po dotarciu do hali rozładunku pojazdy MPO zrzucą odpady przez specjalne luki do tzw. bunkra. Stamtąd śmieci będą ładowane chwytakami do zsypów, a następnie zostaną termicznie przetworzone. Powstałe w ten sposób ciepło i energia elektryczna pozwolą zaspokoić potrzeby kilkunastu tysięcy warszawskich gospodarstw domowych.
Rozbudowa i modernizacja ZUSOK to kluczowa inwestycja dla warszawskiego rynku odpadów. Powstanie tu nowoczesna, automatyczna sortownia na 30 tysięcy ton odpadów z selektywnej zbiórki. Śmieci, których nie można poddać recyklingowi, zostaną przetworzone. Towarzyszyć będzie temu produkcja energii cieplnej i elektrycznej, które zasilą nawet kilkanaście tysięcy warszawskich gospodarstw domowych. Obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2024 rok.
(jok)
.