Pluskwy na Bródnie. "Nie zabierajcie mebli i obrazów porzuconych na śmietniku do mieszkań"
17 marca 2023
Mieszkańcy Bródna zauważają, jak ich sąsiedzi zabierają do swoich mieszkań meble i dekoracje pozostawione na śmietniku przez lokatorów walczących z... pluskwami. "W ten sposób nigdy się ich nie pozbędziemy!" - apeluje jedna z mieszkanek.
- Proszę, nie bierzcie nic spod śmietników, Bródno Podgrodzie. Mamy inwazję pluskiew w blokach. Ze smutkiem wyrzuciłam wszystko z mieszkania i opisywałam "pluskwy".
Puste ławy na sesji rady dzielnicy. "Wszyscy naraz zachorowali?"
To była jedna z najkrótszych sesji rady dzielnicy w dziejach Targówka. Tylko ośmiu na 25 radnych raczyło przybyć na posiedzenie. Przewodniczący otworzył zatem sesję, by po chwili ją... zamknąć.
Ale moje obrazy zniknęły, zanim przyjechała śmieciarka - opisuje na portalu społecznościowym mieszkanka osiedla Wysockiego na Bródnie.
Zabierają starocie
- Serio, nigdy bym się sama z nimi nie rozstała. Mam nadzieję, że ten, kto wziął obrazy, przeczytał, że tam są robaki i z powrotem odniesie je na śmietnik. Piszę ku przestrodze, bo widzę, że sąsiedzi też wyrzucają meble i elementy dekoracyjne mieszkania. Bądźcie mądrzy, nie bierzcie czegoś, z czym potem trudno w blokach walczyć - apeluje mieszkanka.
Niestety z komentarzy mieszkańców wynika, że wielu lekceważy zagrożenie insektami, których potem trudno jest się pozbyć.
- Na własne oczy widziałem, jak pod blokiem leżało łóżko spryskane, ostreczowane, z naklejoną kartką, na której była informacja o pluskwach. Po godzinie, jak przechodziłem, po meblu nie było śladu. Widziałam zbieracza w tramwaju, jechał z obrazem. Zwróciłam na niego uwagę, zastanawiając się, dlaczego ktoś wywalił obraz. Teraz już wiem - piszą mieszkańcy Bródna.
Pluskwy w Warszawie
Pytanie o problem pluskiew wysłaliśmy do Spółdzielni Mieszkaniowej Bródno. Odpowiedziano nam tylko w kwestii jednego z czterech bródnowskich osiedli. Jak się dowiadujemy, problem pluskiew na osiedlu Wysockiego występuje tylko w niektórych blokach i są to podobno pojedyncze przypadki.
- W przypadku zgłoszenia o problemie przez mieszkańców wykonywana jest dezynsekcja części wspólnych budynku. Zdarza się również, że wykonywana jest dezynsekcja w lokalach, w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Dezynsekcja czasami jest przeprowadzana kilkakrotnie, jeśli zachodzi taka potrzeba - wyjaśnia Andrzej Gawlik z SM Bródno.
Co ciekawe, administratorzy budynków osiedla Wysockiego nie zauważyli, aby lokatorzy zabierali stare meble wystawione w altankach śmietnikowych do swoich mieszkań.
Jak zwalczać pluskwy?
Pluskwy świetnie czują się w warunkach blokowych. Owad bardzo łatwo przechodzi między mieszkaniami, np. wentylacją czy po rurach centralnego ogrzewania. Często zdarza się również zawlekanie pojedynczych osobników z urlopu. W domowych warunkach pluskwy czują się, jak w raju. Żerują głównie w nocy. Mogą wtedy niepostrzeżenie wysysać krew z głęboko śpiących ofiar. Ugryzienie pluskwy jest bezbolesne. Zaczerwienione oraz swędzące miejsce na skórze może świadczyć o obecności pluskwy w naszym otoczeniu. Owad może się schować np. w załamaniu tapety czy gniazdku elektrycznym. Pluskwy domowe jako kryjówki wykorzystują wszelkie szpary, szczeliny, meble, firany, żaluzje, tył lustra czy obrazu. Trudno je wykryć, a jeszcze trudniej się ich pozbyć.
Sposobów na walkę z pluskwami jest kilka. Można się ich pozbyć między innymi wynajmując firmę, która specjalizuje się w tego typu usługach. Pluskwy, ich larwy oraz jaja niszczy wysoka temperatura. W miejscach, gdzie nie powinno się używać środka owadobójczego, można wytępić pluskwy parą za pomocą parownicy. Pościel, dywaniki, zasłony, ręczniki i ubrania należy wyprać w najwyższej temperaturze. Wysoka temperatura pozwala dezynfekować i oczyścić powierzchnię zabrudzoną odchodami i wydalinami pluskiew.
(db)
.