500 zł mandatu za przekroczenie "prędkości pieszego". Niejasne przepisy dla hulajnóg
31 sierpnia 2021
Od 30 sierpnia strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Mogą karać hulajnogistów za przekraczanie limitu prędkości, który... nie jest określony w ustawie.
Strażnicy miejscy otrzymali nowe uprawnienia na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego z 30 lipca.
Mandaty dla hulajnogistów
Nowe przepisy wprowadzają mandaty za przekroczenie na hulajnodze elektrycznej dozwolonej prędkości podczas jazdy chodnikiem. Przypomnijmy: hulajnogista może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy nie ma wyznaczonej drogi rowerowej a na jezdni dozwolona prędkość wynosi więcej, niż 30 km/h.
Co to jest prędkość pieszego?
Jak szybko wolno jechać na chodniku? Według nowych przepisów: z prędkością zbliżoną do "prędkości pieszego". Warto przypomnieć, że w rozumieniu prawa o ruchu drogowym pieszym jest zarówno biegacz, jak i emeryt poruszający się o balkoniku. Wyjątkowo nieprecyzyjny zapis z pewnością poskutkuje licznymi sporami i kłótniami ze strażą miejską, zwłaszcza że kara przewidziana za przekroczenie niejasnego limitu wynosi aż 500 zł.
Przepisy dla hulajnóg
Elektryczne hulajnogi zostały uwzględnione w prawie o ruchu drogowym dopiero w tym roku, trzy lata po ich upowszechnieniu się w Warszawie. Kierujący hulajnogą elektryczną jest zobowiązany korzystać z: 1) drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych lub pasa ruchu dla rowerów (jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić), 2) gdy brakuje drogi lub pasa dla rowerów: z jezdni, jeśli obowiązuje na niej limit prędkości do 30 km/h włącznie, 3) gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni z wyższym limitem prędkości i nie ma drogi ani pasa dla rowerów: z chodnika.
(dg)