REKLAMA

Białołęka

bezpieczeństwo »

 

Niebezpiecznie pod mostem - błąd czy ignorancja?

  28 maja 2013

alt='Niebezpiecznie pod mostem - błąd czy ignorancja?'

Błędy w projekcie czy ignorancja? - pytają mieszkańcy Świderskiej przejeżdżający codziennie pod mostem Północnym.

REKLAMA

Jeden z mieszkańców przesłał nam film, na którym wyraźnie widać, jak niebezpieczne może być przejście dla pieszych tuż za zatoką autobusową i wjazdem w tunel mostu.

- Nagrałem to, bo aż mnie zmroziło - ruszający z zatoki autobus został wyprzedzony przez samochód na przejściu dla pieszych. Dobrze, że akurat nikt nie przechodził! Owszem, to kierowca powinien zachować ostrożność, jednak oznakowanie przejścia jest zasłonięte przez autobus, a cała widoczność ograniczona przez pobliski tunel - opowiada czytelnik.

Mieszkańcy oceniają, że takie sytuacje są skutkiem błędów w projekcie - przejście i przejazd rowerowy miały zostać poprowadzone na progu zwalniającym, co wymuszałoby zwolnienie przed przejściem. Takie wnioski zgłaszano w trakcie konsultacji społecznych. Niestety próg zwalniający nie powstał, widoczność z jednej strony ogranicza konstrukcja mostu a z drugiej zatoka przystankowa - bezpośrednio przed przejściem dla pieszych.

A rowery?

Druga sprawa, na którą mieszkańcy zwracają uwagę, to układ dróg dla rowerów.

- Rowerzysta jadący wzdłuż ul. Świderskiej (od strony Nowodworów) przy skrzyżowaniu z Porajów powinien przejechać na lewą stronę jezdni, a najpierw odstać swoje na światłach. Z moich obserwacji wynika, że mało kto tak robi - większość rowerzystów na odcinku od ul. Porajów do mostu albo jedzie jezdnią, albo chodnikiem. Punkty karne, które należały się temu kierowcy za naruszenie przepisów, spowodowałyby zapewne odebranie mu prawa jazdy - mówi Małgorzata Gajewska. Do drogi dla rowerów zniechęca także stan nawierzchni pomiędzy ul. Wittiga a mostem - w wyniku braku odwodnienia jezdni często tworzą się ogromne kałuże, nawet na połowę szerokości jezdni - wtedy każdy przejazd rowerem może skończyć się zmyciem rowerzysty ze ścieżki, gdy akurat w kałużę wjedzie samochód. Gdy jest sucho, też nie jest dobrze, bo nawierzchnia ścieżki się rozłazi do tego stopnia, że można zaklinować cieńszą oponę (np. szosową czy trekingową) - opowiada mieszkaniec Nowodworów.

Radny Wojciech Tumasz wystąpił już do władz miasta o zaplanowanie w przyszłorocznym budżecie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Świderskiej - na odcinku od ul. Picassa/Porajów do trasy mostu Północnego.

- Obecnie droga rowerowa wzdłuż opisywanego odcinka ul. Świderskiej istnieje po jej wschodniej stronie, podczas gdy na północ od ul. Picassa/Porajów wybudowana jest po zachodniej. W efekcie, aby rowerzyści nie łamiąc przepisów wjechali ze Świderskiej na drogę rowerową wzdłuż TMP w stronę Młocin, muszą na skrzyżowaniu ulic Świderskiej i Picassa/Porajów przejechać z zachodniej strony Świderskiej na jej wschodnią stronę (często czekając na zielone światło), a następnie przed odcinkiem ul. Świderskiej w tunelu pod TMP ponownie wrócić - tłumaczy Wojciech Tumasz. Podkreśla też, że w obecnym układzie rowerzyści dwukrotnie muszą pokonywać ul. Świderską, przy czym w jednym przypadku jest to przejazd bardzo niebezpieczny (przy tunelu, droga dla rowerzystów z mostu na Tarchomin to zjazd w dół w kierunku ul. Świderskiej), z ograniczoną widocznością dla kierowców, gdy gdy w zatoce autobusowej stoi autobus.

Radny Tumasz potwierdza też opinie mieszkańców, że ścieżka jest w fatalnym stanie z powodu ciągłych podmywań.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Zabrać mu prawo jazdy

Film nagrany przez mieszkańca Nowodworów przesłaliśmy do Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

- Stwierdzenie, że "teoretycznie kierowca samochodu nie zachował ostrożności" to eufemizm. W rzeczywistości punkty karne, które należały mu się za naruszenie kilku przepisów, spowodowałyby zapewne odebranie mu prawa jazdy. Sytuacja przedstawiona na filmie nie jest zatem - jak głosi podpis autora - efektem bezmyślności i nieodpowiedzialności projektanta, lecz niewyobrażalnej bezmyślności i nieodpowiedzialności kierowcy. Nieprzestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg każde miejsce może uczynić niebezpiecznym - podkreśla Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID.

Dodaje, że prace związane z budową trasy mostu zostały wykonane zgodnie z projektem zatwierdzonym m.in. przez inżyniera ruchu i Zarząd Transportu Miejskiego.

A ścieżka rowerowa wzdłuż Świderskiej? Była poza granicami robót prowadzonych przez ZMID...

AS

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (12)

 Matka_Sławka_z_Gdańska

28.05.2013 12:27

Cały dojazd do skrzyżowania ścieżkami rowerowymi jest bardzo niebezpieczny dla użytkowników tej ścieżki i kierowców jadących tunelem. Tunel ogranicza im widoczność do bardzo niewielkiego kąta widzenia drogi dla rowerów. Rowerzystom jadącym w dół od strony rzeki widoczność ogranicza dodatkowo nasyp. Zjazd po ścieżce z mostu potęguje szybkość i przydałby się na tam, na tej ścieżce rowerowej chociaż znak ostrzegawczy o niebezpieczeństwie, skrzyżowaniu, obowiązkowy stop... Jadących natomiast od strony komisariatu rowerzystów również należy ostrzec przed skrzyżowaniem, na którym każdy z uczestników ruchu ma bardzo ograniczoną widoczność. Rowerzysta nie widzi aut w tunelu, ma je szanse zobaczyć dopiero przed samym przejazdem, kierowców ogranicza wąska perspektywa tunelu. Znaki można nawet wymalować na ścieżce. Tragiczny wypadek w tym miejscu wydaje się być tylko kwestią czasu...

# e - rower

28.05.2013 15:23

szybko rozwiąża problem - wprowadzą zakazy jazdy rowerami

# rowerzysta

28.05.2013 16:45

Tak, to prawda - zjeżdżając z mostu nie trzeba nic robić, żeby nabrać solidnej prędkości. Nie ma żadnego znaku, ostrzeżenia, czegokolwiek z informacją, że jest tam ulica. Poza tym, na końcu dojazdu do ulicy zalega na ścieżce piasek i hamowanie może być nieskuteczne.
Rowerzysta

REKLAMA

# chulajnoga

28.05.2013 16:52

Zbudujcie zaporę betonową aby rowerzysta mógł się na niej zatrzymać - jakies absurdy wymyslacie - jest zjazd to trzeba ostrożnie jechać i tyle

# pikolo

03.06.2013 10:41

Ścieżka rowerowa błądząca z prawej na lewą stronę to jeden problem
zjazd rowerem z mostu wprost na wyjazd z tunelu to drugi
a trzeci to fatalny stan nawierzchni drogi w tym "tunelu" i jest jeszcze czwarty odwodnienie.
Nikogo to chyba nie interesuje a PolAqua ma już tyle wody, że ta ją nie interesuje. Prace chyba zostały odebrane w takim stanie w jakim są.

 tarantula01

03.06.2013 22:00

Budowano TMP, a nie ul. Świderską. Po czasie okazuje się, że w projekcie TMP nie było odnowienia jezdni ul. Świderskiej, czy kanalizacji tej ulicy. Bylejakość urzędnicza.
Pozdrawiam

REKLAMA

 tarantula01

03.06.2013 22:00

Budowano TMP, a nie ul. Świderską. Po czasie okazuje się, że w projekcie TMP nie było odnowienia jezdni ul. Świderskiej, czy kanalizacji tej ulicy. Bylejakość urzędnicza.
Pozdrawiam

# Rurex

09.06.2013 23:17

Bez jaj. Jak się jedzie z mostu to ulicę jest widać. Ulicę na której rowerzysta NIE NA PIERWSZEŃSTWA.

# wyborca

12.06.2013 10:51

Jak rowerzysta jadący z mostu nie widzi Świderskiej, to nie powinien jeździć na rowerze, bo może mieć problem z oczami i np. wjedzie w pieszego.

REKLAMA

# Mieszkaniec1977

19.06.2013 15:30

Wystarczy na drodze dla rowerów zamontować progi zwalniające :)

# Duduś

19.06.2013 18:44

i co jeszcze pewnie maty antypoślizgowe. Trzeba uważnie jeżdzić i tyle i aż tyle

# z Dąbrówki

20.06.2013 10:43

Macie rację. Jeżdżąc na rowerze trzeba jechać z taką prędkością, aby panować nad pojazdem. Przeniesienie prostej zasady kierowców na grunt rowerowy i będzie bezpieczniej.

REKLAMA

 Matka_Sławka_z_Gdańska

20.06.2013 11:42

Panowanie nad pojazdem, a zachowanie bezpieczeństwa, to często dwie rożne rzeczy. Można bowiem prowadzić perfekcyjnie, przyjmijmy auto, na nieoznaczonej "ślepej" drodze z prędkością 120 km/h i wpaść w przepaść.... bo nie było znaków.
Przydałyby się zatem pionowe lub poziome znaki na ścieżce ostrzegające przed niebezpiecznym (bo takie ono jest i to nie podlega dyskusji) skrzyżowaniem.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe