REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Droga rowerowa wzdłuż nowego mostu to fuszerka

  9 czerwca 2014

alt='Droga rowerowa wzdłuż nowego mostu to fuszerka'

8 maja odbył się przegląd dróg rowerowych wzdłuż Trasy Mostu Skłodowskiej-Curie. Szczególną uwagę zwrócono na niebezpieczny przejazd przez Myśliborską i na "hopki" przy skrzyżowaniu z Książąt Mazowieckich.

REKLAMA

- To był pogwarancyjny przegląd dróg rowerowych - mówi Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Podobny dotyczy m.in. barierek, oświetlenia, stanu nawierzchni. Wszelkie usterki wykonawca będzie musiał usunąć na swój koszt.

W przeglądzie wzięli udział przedstawiciele urzędu miasta, firmy budującej drogi i organizacji rowerowych, którzy solidarnie ruszyli szlakiem rowerzystów z Białołęki, dojeżdżających tędy do centrum Warszawy. Przejeżdżali po kilkucentymetrowych uskokach, wyglądali zza niebezpiecznego zakrętu przy zjeździe z mostu, omijali studzienki i... próbowali nie zginąć zjeżdżając na Tarchomin.

Tak może dojść do tragedii

Codzienna sytuacja na zjeździe z mostu na Świderską: wracający z wyższego lewego brzegu Wisły rowerzysta szybko nabiera prędkości, zmierzając do przejazdu przez Świderską. Ponieważ po prawej ręce ma nasyp trasy szybkiego ruchu, nie widzi jadących na północ samochodów, przed którymi ma pierwszeństwo(!). W tym samym czasie przejeżdżający pod estakadą kierowca nie tylko nie widzi nadjeżdżającego rowerzysty, ale także - ponieważ jesteśmy w Polsce - znacznie przekracza dozwoloną prędkość 50 km/h i nie zdejmuje nogi z gazu przed przejazdem rowerowym.

Rowerzyści, którzy jeżdżą tą drogą codziennie, dla własnego bezpieczeństwa wolą zatrzymać się i czekać. Przejeżdżali po kilkucentymetrowych uskokach, wyglądali zza niebezpiecznego zakrętu przy zjeździe z mostu, omijali studzienki i... próbowali nie zginąć przy zjeździe na Tarchomin. Niektórzy w ogóle rezygnują z przekraczania przejazdu i skręcają w lewo, na chodnik, którym dojeżdżają do dalszego ciągu drogi rowerowej. W ten sposób unikają także czekania na światłach na skrzyżowaniu Świderskiej i Porajów, na którym czerwone świeci się zdecydowanie za długo.

- Na oznakowanym przejeździe rowerowym pierwszeństwo ma rowerzysta, ale przypadki wymuszenia pierwszeństwa nie są zgłaszane policji i trudno wobec tego mówić o jakichś danych liczbowych - mówi mł. insp. Andrzej Ziółkowski, komendant komisariatu policji na Myśliborskiej, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie. - Na szczęście nie było w tym miejscu wypadków z udziałem rowerzystów. W miarę możliwości postaram się zwrócić uwagę policjantów na to miejsce.

Kup bilet

Problemy również na Bielanach

Dużym problemem dla rowerzystów są także "hopki", zlokalizowane przy skrzyżowaniu z Książąt Mazowieckich. Obecność tej ostatniej przeszkody jest nie tylko irytująca, ale także niezrozumiała i stwarzająca zagrożenie. Rozpędzeni rowerzyści jadący w kierunku mostu, tuż przed skrzyżowaniem wpadają na nieoznakowane i nieoświetlone garby. Ci, którym udało się zachować równowagę, zostają wyhamowani przed skrzyżowaniem przejazdu rowerowego z jezdnią.

Dla uniknięcia w przyszłości podobnych absurdów wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Łukasz Puchalski proponuje, by organizacje rowerowe dokonywały przeglądów nowych dróg jeszcze przed oddaniem ich do użytku. Zastrzega jednak, że nie zawsze może to być wykonalne.

DG

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (18)

# kierowca

09.06.2014 10:07

OJP, "hopki" są dla pedalarzy "irytujące, niezrozumiałe i stwarzające zagrożenie". Francuzkie pieski. A co mają powiedzieć kierowcy?

# tarcho

09.06.2014 10:32

Nawierzchnia na ścieżce rowerowej wzdłuż trasy mostu północnego jest okropna. Powinni to poprawić, to jest nowy most a jeździ się po niej jak by miała 20 lat. Do tego ktoś ukradł i oświetlenie ledowe w poręczach.

# triss

09.06.2014 11:03

tam nie można jechać 50 bo jest zakręt, wszyscy kierowcy zwalniaja, bo boją się wariatów na rowerach, którzy wjeżdżają z rozpędu z mostu...

REKLAMA

# kierowca

09.06.2014 11:19

#triss napisał(a) 09.06.2014 11:03
tam nie można jechać 50 bo jest zakręt, wszyscy kierowcy zwalniaja, bo boją się wariatów na rowerach, którzy wjeżdżają z rozpędu z mostu...

Dokładnie tak!

# ciekawostka

09.06.2014 11:59

Prawie przez cały most/od ok.100 m z kierunku Młocin można przejechać wolno bez pedałowania - jest lekki spadek

# rower90

09.06.2014 12:16

To jest Most PÓŁNOCNY. Proszę nie używać nazwy, której mieszkańcy nie akceptują

REKLAMA

# ret34

09.06.2014 13:08

#kierowca napisał(a) 09.06.2014 11:19

tam nie można jechać 50 bo jest zakręt, wszyscy kierowcy zwalniaja, bo boją się wariatów na rowerach, którzy wjeżdżają z rozpędu z mostu...
Dokładnie tak!

jestem kierowca i wiem ze tam nie mam pierwszeństwa tylko rowerzyści wiec sie zatrzymuje bo nie prowadzę białego BMW haha by łamać przepisy i prawo jazdy mam. Nikt tam się niczego nie boi tylko szanuje innych. Dla tego nie było tam jeszcze wypadku.

# norbitek

09.06.2014 13:28

"Ponieważ po prawej ręce ma nasyp trasy szybkiego ruchu, nie widzi jadących na północ samochodów, przed którymi ma pierwszeństwo"
To po co przed przejazdem stoi znak D-1 (Droga z pierszeństwem)????
Jak dla mnie jest to źle oznakowany przejazd.
Bo albo jest to izolowany przejazd dla rowerów.
Wtedy:
"W przypadku izolowanych przejazdów dla rowerzystów przez jezdnie dróg
oznaczonych znakiem D-1 "droga z pierwszeństwem" należy umieścić znaki A-7
(lub B-20) na drodze dla rowerów bezpośrednio przed przejazdem dla
rowerzystów i wprowadzić na niej odpowiednie oznakowanie poziome w postaci
linii P-13 lub P-14 przed wlotem drogi dla rowerów w jezdnię ogólnodostępną
i przejazd dla rowerzystów."
Albo jest to nieczytelna geometria skrzyżowania. Tu mam na myśli skrzyżowanie Świderskiej z TMP. Ze ścieżką przynależną do TMP.
Wtedy:
"W takich sytuacjach wskazane jest ustawienie na drodze dla rowerów
znaków A-7 "ustąp pierwszeństwa" przed przejazdem dla rowerzystów oraz
odpowiednie oznakowanie poziome drogi dla rowerów. Istotne jest, aby znak A-7
był widoczny dla rowerzystów i nie był widoczny licem dla pozostałych
kierujących pojazdami, co mogłoby ich wprowadzać w błąd."
Dla mnie znak D-1 na Świderskiej jest wiążący.

# micc

09.06.2014 20:50

Rowerzysta absolutnie nie ma pierwszeństwa przed samochodami jadącymi Świderską. Nie piszcie takich głupot bo jeszcze na prawdę ktoś wjedzie pod samochód.

# JMadrjas

10.06.2014 15:15

Ja jeszcze parę błędów w projektowaniu bym dodał. I dylatację na
której można wybić zęby. Ogólnie oczywiście ilościowo pod katem dróg
rowerowych trasa jest na plus, to jednak wciąż nie jest to myślenie o
rowerze jako o środku dojazdu do pracy...

# Maria_1

11.06.2014 14:42

Pierwszy raz tą ścieżką jechałam przed otwarciem mostu i szczerze powiedziawszy nie sądziłam, że to już jest wykończona nawierzchnia. Jest fatalna i nie wiem, kto coś takiego mógł w ogóle odebrać.

# Marcin

11.06.2014 18:57

#Maria_1 napisał(a) 11.06.2014 14:42
Pierwszy raz tą ścieżką jechałam przed otwarciem mostu i szczerze powiedziawszy nie sądziłam, że to już jest wykończona nawierzchnia. Jest fatalna i nie wiem, kto coś takiego mógł w ogóle odebrać.

Zgadzam się z Tobą. Nawierzchnia jest fatalna. Nawet amortyzator nie pomaga. A w stronę Bielan jest pod górkę :) Oświetlenie w poręczach jest fatalne i jak widać fatwo przez złodziei demontowalne. Powinno świecić dużo wyżej niż znad głowy (powinny być słupy, nie tak wysokie jak nad jezdnią).

# Raf

11.06.2014 22:58

Rowerzysta na przejeździe dla rowerów ma pierwszeństwo na tej samej zasadzie co pieszy na przejściu dla pieszych i nie potrzebuje do tego innych znaków, niż informujące o przejeździe dla rowerów.
A znak "Droga z pierwszeństwem przejazdu" nie odnosi się do przejazdu rowerowego czy istniejącego tuż obok przejścia dla pieszych, tylko do uliczki która prowadzi równolegle do drogi rowerowej w stronę komisariatu.

# Raf

11.06.2014 23:03

Nie zmienia to faktu, że pierwszeństwo to coś co się dostaje (samochód ustępuje pierwszeństwa rowerzyście), a nie coś co się wymusza (rozpędzony rowerzysta wjeżdża na przejazd zmuszając samochód do gwałtownego hamowania).
Cmentarze pełne są ludzi, który mieli pierwszeństwo, dlatego ja zawsze się zatrzymuje lub przynajmniej zwalniam na tyle by upewnić się że jest bezpiecznie. Zarówno jako pieszy, jako rowerzysta jak wtedy, gdy też gdy akurat kieruję samochodem.

# prud

27.06.2014 11:45

Popieram - kiedyś w tym miejscu jakiś szalony rowerzysta poważnie ucierpi. A może już cos się takiego stało? Mam w archiwum zdjęcie z kamery samochodowej jak mi przed samochodem pędem przejechał taki "odważny" Mieliśmy obaj szczeście, że jechałem z rozsądną prędkością

# E-4

26.07.2014 16:46

Autor artykułu zapomniał napisać, czy z przeglądu coś wyniknie. Zostanie coś zrobione z tym felernym przejazdem przez Świderską, czy nie?

# drajwer

16.10.2014 08:53

Jakie 50? Chyba bolidem wyścigowym, przecież to jest 50 metrów od ostrego zakrętu. Nie mniej, obojętnie jak wolno bym jechał, zawsze się boję tego przejazdu - rowerzystów zjeżdżających z mostu kompletnie nie widać i nie sygnalizują zamiarów. No i jadą zdecydowanie za szybko (z górki).

 Sergio

29.06.2015 18:07

To nie jedna fuszerka w tym ciągu rowerowym następna to próba przejechania na jednych światłach przez skrzyżowanie na Myśliborskiej.
Później przejechanie Kuklińskiego z Modlińską koszmar dla rowerzysty choć piękne ścieżki rowerowe.
Nie wiem kto ostatnio projektuje wszystko ale na pewno nie osoba, która dba o bezpieczeństwo czy też komfort jazdy nasz rowerzystów jaki kierowców, a na pewno dostaje niezłą za to kasę.
Takich kwiatków jest dużo więcej i długo by wymieniać w całej warszawie.
Przez takie nie przemyślane inwestycje tracimy pieniądze oraz jest podtrzymywana nie pisana wojna miedzy rowerzystami, a kierowcami, bo każdy wie ze coś takiego jest.
Teraz wydychują próg zwalniający i powiedzą, iż to zapewni bezpieczeństwo co nie jest prawda bo rowerzyści zjazdowcy z mostu mogą się rozpędzić za bardzo, wiec by poprawić bezpieczeństwo nam też wybudują progi.
Naprawdę, może po prostu pomyśleć wcześniej zamiast chwalić się, że coś wybudowało a później trzeba poprawiać, ale poprawiać też trzeba umieć z głową.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA