REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nie wypalaj, bo zabijasz!

  2 maja 2005

Wypalanie traw to okropna tradycja, z którą od lat zmagają się strażacy, policjanci, służby ochrony środowiska. Wbrew przekonaniu wielu osób, ziemia nie staje się po tym żyźniejsza, a przeciwnie - jałowieje. Dym zatruwa powietrze i wzmaga efekt cieplarniany, a zanieczyszczenia zgromadzone w roślinności uwalniają się ponownie do atmosfery. Co roku wiosną w Polsce wybuchają setki tysięcy pożarów traw, ściernisk i pozostałości roślinnych. To zagrożenia dla życia ludzi i zwierząt. Na dodatek wypalanie traw jest nielegalne, niezgodne z prawem.

REKLAMA

Nie palić przy lasach

Nie brakuje przepisów zakazujących palenia lasów i łąk. Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) w art. 131 stwierdza, że "kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny". Z kolei ustawa z 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435) w art. 30 mówi, że "W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Chronić lasy i teren wokół nich przed pożarami mają także przepisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 121, poz. 1138). W paragrafie 36 można przeczytać, że "W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru: rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi".

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wierzchnia warstwa pod ochroną

Ustawa z 2 grudnia 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 1995 r. Nr 6, poz. 29) w art. 82. stwierdza, że "Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności: wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze grzywny albo karze nagany."

Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5 000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Z kolei ustawa z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny w rozdziale XX "Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu" w art. 163. mówi, że osoba, która sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

REKLAMA

Rolnicy nie mogą palić

Najczęściej łąki wypalają rolnicy. Dlatego w przepisach zwraca się szczególną uwagę na to, by odstąpili od takich praktyk. Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 7 kwietnia 2004 r. w sprawie minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej (Dz. U. Nr 65, poz. 600) zawiera stwierdzenie, że łąki, pastwiska i ścierniska nie powinny być wypalane. Także rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 6 sierpnia 2004 r. dotyczące wniosków o przyznanie płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolno-środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt oraz zawartości planu tego działania (Dz. U. Nr 181, poz. 1878) uzależnia pozytywne rozpatrzenie wniosku m.in. od tego, czy w gospodarstwie rolnym przestrzegany jest zakaz wypalania ściernisk, słomy oraz resztek pożniwnych.

Z kolei rozporządzenie Rady Ministrów z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 73, poz. 657) stwierdza, że w gospodarstwie rolnym winny być przestrzegane zasady ochrony gleb, czyli m.in. zakaz wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin; oraz zakaz wypalania ściernisk, słomy oraz resztek pożniwnych.

REKLAMA

Dla siebie i innych

Palenie jest najprostszym sposobem pozbycia się nie tylko śmieci, lecz także traw i innych resztek roślinnych. Trzeba jednak pamiętać, że po pierwsze zagraża to często życiu osoby, która wypala trawę, po drugie jest niezgodne z prawem. Warto pomyśleć o tym, że trawa i resztki roślinne to doskonały materiał na kompost, który z kolei jest świetnym nawozem. Zamiast nawóz kupować, można go przygotować samemu, chroniąc jednocześnie łąki przed wypalaniem.

km

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA