REKLAMA

Białołęka

opinie »

 

"Nie chcecie liceum? Powiedzcie to prosto w oczy"

  9 kwietnia 2019

alt='"Nie chcecie liceum? Powiedzcie to prosto w oczy"'

Przeczytałem artykuł "Liceum zamiast podstawówki na Ostródzkiej? "Zły pomysł" ze zdumieniem i zażenowaniem. Artykuł zdaje się uważać nas, mieszkańców dopominających się o liceum, za głupców.

REKLAMA

Sugerowanie, że nie wiemy, na czym polega system rekrutacji, to żart albo zniewaga, bo to przecież my od wielu lat posyłamy nasze dzieci do szkół w innych dzielnicach, właśnie korzystając z tego wspaniałego systemu.

To oczywiste, że młodzież stara się wybrać jak najlepsze dla nich szkoły. Tyle, że nie każdy dostanie się do tej wymarzonej, właśnie przez system punktów, egzaminów, popularności konkretnych szkół. Liceum zamiast podstawówki na Ostródzkiej? "Zły pomysł" Liceum zamiast podstawówki na Ostródzkiej? "Zły pomysł"
Grupa mieszkańców chce przeznaczenia budynku podstawówki na szkołę średnią. Popierają ich niektórzy radni. Tylko po co?
Ma za to w tym roku nieograniczony ich wybór, więc może jeśli nie pierwsza czy nawet piąta szkoła, to szósta albo dziesiąta będzie tą, do której się dostanie. Dzisiaj uczniowie z naszej dzielnicy mogą wybrać - nie ma co kryć - średnie poziomem szkoły, na Białołęce (jedno liceum), Targówku (kilka), Pradze Północ. Ale chodzi o to, aby mieć wybór i móc wybrać dla siebie w takim wypadku szkołę nie na krańcu Warszawy, Ursynowie czy Mokotowie, lecz znacznie bliżej. Cytowany rodzic ma oczywiście rację, że nie zawsze trafimy do szkoły w pobliżu. Ale w wielu wypadkach tak właśnie będzie. Zaś cała reszta artykułu to wspaniała apoteoza działań naszego rządu przeciwko emigrantom. "Nie twórzmy szkoły, bo będzie dla Marek i Nieporętu". Cóż, trudno o większy cynizm i głupotę. Może nie wszyscy wiedzą, ale w Nieporęcie właśnie otwiera się ich własne liceum. Jakoś powiat legionowski potrafi zadbać o swoje dzieci, żeby nie musiały jeździć do tej strasznej Warszawy. Sam chodziłem do liceum przy końcowej stacji kolejki podmiejskiej, gdzie dziś dociera też metro, a pewnie połowa uczniów mieszkała w podwarszawskich miejscowościach na tej trasie. I jakoś świat się od tego nie zawalił, a i szkoła ma się nadal nieźle.

W samej treści artykułu widać sprzeczności, które my wyraźnie zauważamy. Raz mówi się o wyborze przez białołęczan najlepszych szkół w innych dzielnicach, gdy do nas trafić mają najgorsze "spady" (jak można rozumieć) z Bielan i Targówka w ósmym wyborze, ale i tak z większą liczbą punktów, niż nasze (jak trzeba rozumieć - gorsze, czyli głupsze) dzieci z Białołęki. Więc w końcu nasi uczniowie są lepsi czy gorsi od tych z Targówka? A może są najlepsi i najgorsi jednocześnie, by trafić do słabego liceum na Białołęce?

Chciałbym też poznać tych wszystkich samorządowców i urzędników, którzy na sesji i oficjalnie są jak najbardziej "za" i popierają starania o liceum, a po cichu czy "poza protokołem" jest całkowicie odwrotnie (by zacytować tekst). To między innymi ja na sesji rady dzielnicy występowałem w imieniu i z wnioskiem mieszkańców. Pokażcie się nam, stańcie przed nami i powiedzcie teraz prostu w oczy, że tego nie chcecie, że to była tylko taka ściema dla frajerów, by uwierzyli w wasze dobre intencje i za kilka lat znowu na was zagłosowali? Jeśli tacy są, wzywam do ujawnienia się, bo nie ma nic bardziej gorszącego i obrzydliwego, niż dwulicowość. Chociaż w polityce to podobno standard.

Robert Kamionowski

.
 

REKLAMA

Komentarze (20)

 Taltos2

09.04.2019 13:18

W całej tej dyskusji brakuje konkretów. Ilu jest w tej chwili potencjalnych licealistów na ZB - Tarchomin tu dojeżdżać nie będzie? I jaki będzie przyrost tej liczby w kolejnych latach? I to samo dotyczy uczniów podstawówek? Dopiero znając te dane można dyskutować, kiedy to LO będzie potrzebne. Dla mnie ważniejsze jest zapewnienia miejsc w podstawówce, 15 latek może sam dojechać niemal wszędzie, 7 latek nie bardzo. I naprawdę jakość i tradycja LO ma kapitalne znaczenie, każde nowe publiczne LO ma taki problem, czy będzie wystarczająca liczba chętnych? A podwójny rocznik to problem tego roku...

# abib

09.04.2019 14:22

Taltos2 napisał 09.04.2019 13:18
Dla mnie ważniejsze jest zapewnienia miejsc w podstawówce, 15 latek może sam dojechać niemal wszędzie, 7 latek nie bardzo. I naprawdę jakość i tradycja LO ma kapitalne znaczenie, każde nowe publiczne LO ma taki problem, czy będzie wystarczająca liczba chętnych? A podwójny rocznik to problem tego roku...

Owszem, 15-latek może sam dojechać, tylko czy rzeczywiście nie ma znaczenia fakt, że na ten dojazd będzie potrzebował godziny w jedna stronę (co najmniej...). Może nie dla wszystkich będzie priorytetem renoma szkoły, a wygoda, bliskość i zdana matura? Zresztą przy tak dynamicznie rozwijającej się dzielnicy (i chyba największej terytorialnie) jedna szkoła ponadpodstawowa w najdalszym krańcu dzielnicy, to chyba zbyt mało... I nie ma co czekać, aż okaże się (jak z podstawówkami), że trzeba uczyć na dwie zmiany, należałoby nieco wcześniej pomyśleć o tym, że większość mieszkańców Zielonej Białołęki, to rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, które niebawem dorosną do szkoły średniej...

# nauczyciel

09.04.2019 15:05

#abib napisał(a) 09.04.2019 14:22
I nie ma co czekać, aż okaże się (jak z podstawówkami), że trzeba uczyć na dwie zmiany, należałoby nieco wcześniej pomyśleć o tym, że większość mieszkańców Zielonej Białołęki, to rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, które niebawem dorosną do szkoły średniej...
Ale przecież dyskusja nie jest o tym, czy budować liceum na Zielonej Białołęce, czy nie! Nie ten problem. Póki co, chodzi o to, czy istniejącą szkołę, zamienić na liceum, kosztem podstawówki. I dlatego poprzednik ma 100 % racji. To zależy najpierw od tego, co jest w tej chwili bardziej potrzebne.

REKLAMA

# Krzysztof Kowalewski

09.04.2019 16:53

Dzięki, Robert, za ten artykuł.

# Xyz

09.04.2019 17:09

#Krzysztof Kowalewski napisał(a) 09.04.2019 16:53
Dzięki, Robert, za ten artykuł.
Tylko po co do dyskusji na temat liceum na Białołęce mieszać rząd i imigrantów?

# Maciej Podlaski

10.04.2019 09:30

Panie/Pani Taltos,
Chce Pan/Pani konkretnych danych? To zapraszam do szkół na ZB. Wtedy Pan/Pani zobaczy na własne oczy. Dotknie, posmakuje, usłyszy.
Podwójny rocznik to problem tego roku? To dlaczego moje dzieci od 5 lat uczą się na zmiany????
Jakość i tradycja? To zbudujemy naszym zaangażowaniem, tak jak budujemy jakość i tradycję naszych podstawówek będących w ścisłej czołówce. Po stronie rodziców i dzieci widzę masę zaangażowania. Po stronie decydentów, polityków, radnych widzę troskę raz na 4 lata... O głosach nie znających tematu, a klakierujących w necie pod pseudonimami nawet nie będę wspominał.
Czy dzieci z innych dzielnic będą dojeżdżały? Pewnie tak. I bardzo dobrze. Tylko niech dzieci z ZB mają wybór i walczą o to miejsce, a nie są z góry skazane na tułanie się minimum 2h dziennie środkami komunikacji miejskiej...
Super artykuł. Dziękuję!

REKLAMA

# nauczyciel

10.04.2019 10:09

#Maciej Podlaski napisał(a) 10.04.2019 09:30
Panie/Pani Taltos,
Chce Pan/Pani konkretnych danych? To zapraszam do szkół na ZB. Wtedy Pan/Pani zobaczy na własne oczy. Dotknie, posmakuje, usłyszy.
Podwójny rocznik to problem tego roku? To dlaczego moje dzieci od 5 lat uczą się na zmiany????
Ludzie czytajcie uważnie, co ktoś napisał, bo inaczej wasze wpisy są od rzeczy i bezproduktywne. A gdzie te Pańskie dzieci Panie Podlaski uczą się od pięciu lat na zmiany, jak nie w podstawówce właśnie? I to ma być argument, by jedną z nielicznych podstawówek zamienić na liceum? Przecież to się "kupy nie trzyma".

# Naj

10.04.2019 12:47

Przecież obok dawnego gimnazjum na Ostródzkiej powstała ogromna szkoła podstawowa na Warzelniczej. Rozbudowana jest podstawówka na Juranda. Liceum jest jak najbardziej potrzebne. A poziom? To zależy od kierownictwa. Tak jak napisał autor, na Targówku i Białołęce nie ma ani jednego liceum o wysokich notowaniach.

# nauczyciel

10.04.2019 13:41

#Naj napisał(a) 10.04.2019 12:47
Przecież obok dawnego gimnazjum na Ostródzkiej powstała ogromna szkoła podstawowa na Warzelniczej. Rozbudowana jest podstawówka na Juranda. Liceum jest jak najbardziej potrzebne. A poziom?
Dyskusja, czy liceum jest jak najbardziej potrzebne jest bez sensu. Prawie każdy powie, że jest i kropka. To jest dyskusja nie o wizjach i życzeniach ale o konkrecie, na tu i teraz - czy lepiej, by szkoła przy Ostródzkiej była podstawowa, czy może lepiej zamienić ją w liceum. To prawda, że powstaje duża szkoła przy Warzelniczej, ale czy przy likwidacji podstawówki przy Ostródzkiej, wystarczy to do tego, by dzieci na Zielonej Białołęce nie chodziły do szkoły na zmiany? Ja mam wątpliwość, zwłaszcza, że np. w okolicy Warzelniczej właśnie budują teraz kilka nowych osiedli. Ale może jest inaczej. Z tym, że nikt tego nie wie, dopóki nie zapozna się z twardymi danymi, o których napisał Taltos2. Kropka.

REKLAMA

# Maciej Podlaski

10.04.2019 16:53

to zrozum ANONIMOWY nauczycielu, że cała sprawa chodzi o to aby nie kasować podstawówek i robić zamiast nich liceum tylko tworzyć NOWE szkoły (w tym liceum!). Pozdrawiam Anonimie.

# polynka

11.04.2019 09:34

Wcale tu nie chodzi "o zamiast" czy "kosztem istniejącej podstawówki" - szkoła podstawowa 368 zostanie przeniesiona do nowej siedziby na Warzelniczą. Krótkowzroczność niektórych mieszkańców i urzędników jest porażająca, tak jak teraz żądacie kolejnych podstawówek, za kilka lat będziecie podnosić lament, gdzie dzieci mają iść do szkoły średniej.

# Mariusz

11.04.2019 09:58

#polynka napisał(a) 11.04.2019 09:34
Wcale tu nie chodzi "o zamiast" czy "kosztem istniejącej podstawówki" - szkoła podstawowa 368 zostanie przeniesiona do nowej siedziby na Warzelniczą. Krótkowzroczność niektórych mieszkańców i urzędników jest porażająca, tak jak teraz żądacie kolejnych podstawówek, za kilka lat będziecie podnosić lament, gdzie dzieci mają iść do szkoły średniej.
Czy chce Pani/Pan powiedzieć, że budynek dzisiejszej szkoły podstawowej przy Ostródzkiej zostanie zburzony, albo przeznaczony na inną działalność niż szkolną? Jeśli tak, to byłaby granda, ale mówiąc delikatnie nie bardzo w to wierzę :).
Co do "krótkowzroczności", to przeczytałem powyższe posty i nie zauważyłem treści uprawniających do takiej konkluzji. Co najwyżej są rozważania o tym, by nic nie robić na łapu capu, a decyzje do przeznaczenia szkoły przy Ostródzkiej oprzeć na liczbach obrazujących faktyczne potrzeby. To, że liceum by się przydało, nie zmienia tego, że być może, powtarzam, być może podstawówki są ciągle bardziej potrzebne. Ja osobiście, jeśli musiałbym wybrać, czy moje młodsze kilkuletnie dziecko, ma chodzić do szkoły na zmiany, czy starsze, kilkunastoletnie dojeżdżać do Centrum, wybrałbym to pierwsze. I nie jestem w moim przekonaniu krótkowzroczny.

REKLAMA

# Nauczyciel vel K. Mazowiecki

11.04.2019 12:22

#Maciej Podlaski napisał(a) 10.04.2019 16:53
to zrozum ANONIMOWY nauczycielu, że cała sprawa chodzi o to aby nie kasować podstawówek i robić zamiast nich liceum tylko tworzyć NOWE szkoły (w tym liceum!). Pozdrawiam Anonimie.
To mi trochę przypomina zabawę w głuchy telefon. Najpierw ukazał się artykuł zatytułowany "LICEUM ZAMIAST PODSTAWÓWKI NA OSTRÓDZKIEJ?..." o treści całkowicie adekwatnej do tytułu. Potem była krótka dyskusja na forum, następnie redakcja opublikowała polemikę z tym artykułem, i znów była w tej sprawie krótka dyskusja na forum. A na koniec p. M. Podlaski lub XX vel M. Podlaski napisał, że w tej sprawie nie chodzi o to, by zamiast podstawówki przy Ostródzkiej zrobić liceum, tylko o budowę nowych szkół (!).
A tak poza meritum dodam jeszcze, że to forum, to nie kancelaria notarialna. Dane osobowe zabierających głos nie są tu nikomu potrzebne, o czym prawie wszyscy wiedzą. Kto chce, może podawać swoje imię i nazwisko i jeszcze więcej, inny może podpisać się niby z nazwiska, np. K. Mazowiecki, a jeszcze inny zupełnie inaczej. Super będzie, jeżeli wszyscy będą pisać na temat, a przynajmniej nie będą zapominać o zasadniczym wątku.

# polynka

12.04.2019 15:21

Nikt nie chce zamieniać podstawówki na liceum, kosztem tej pierwszej. Podstawówka i tak zostanie przeniesiona do nowej siedziby na ul. Warzelniczą. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

# Robert Kamionowski

12.04.2019 15:48

Szanowni dyskutanci, a szczególnie oponenci i Nauczycielu drogi
Właśnie chodzi o to, że po likwidacji gimnazjum na Ostródzkiej utworzono z niego w wyniku przekształcenia NOWĄ szkołę podstawową. I ta szkoła, mająca obecnie nieliczne oddziały starszych klas i z przymusu najmłodsze, przeniesie się we wrześniu do nowego kompleksu przy Warzelniczej. Gmach na Ostródzkiej jest przeznaczony dla starszej młodzieży i planowo nie będzie tam klas młodszych. Jest idealny dla średniej wielkości 16-oddziałowego liceum, czyli jak np. Liceum Władysława IV.
Na początku, w liceum będą klasy pierwsze, potem kolejne roczniki, więc przez kilka lat Ostródzka może także gościć najstarsze klasy szkoły podstawowej mieszczącej się tuż obok. Nawet korzystając z tej samej kadry pedagogicznej, co będzie z pewnością z pożytkiem dla starszej młodzieży z podstawówki. A przecież jest świetna kadra "po" gimnazjum!
Zatem drodzy nieprzekonani, nie chodzi o likwidację szkoły podstawowej, a tytuł pierwszego artykułu "Liceum zamiast podstawówki" to zwykła manipulacja. Nie "zamiast", ale "po", po gimnazjum i podstawówce.
A do rodziców młodszych dzieci - za kilka lat zmieni się pogląd, gdy dzieci zaczną kończyć podstawówki...

REKLAMA

# Nauczyciel

13.04.2019 16:49

Panie Robercie, zgodzimy się pewnie, źe budynek przy Ostródzkiej najprawdopodobniej jeszcze przez dziesięciolecia będzie wykorzystywany na potrzeby szkoły. I jeśli nie na potrzeby liceum, o co Pan zabiega, to - tak jak obecnie - na potrzeby szkoły podstawowej (funkcjonującej samodzielnie, albo jako oddział przy Warzelniczej). Dlatego tytuł "Liceum zamiast podstawówki" oddaje dylemat prawidłowo. Możemy na tym m.in. forum dyskutować, który wybór jest lepszy, ale nie oszukujmy się co do podstawowych faktów.

# Mariusz

15.04.2019 13:01

#polynka napisał(a) 12.04.2019 15:21
Nikt nie chce zamieniać podstawówki na liceum, kosztem tej pierwszej. Podstawówka i tak zostanie przeniesiona do nowej siedziby na ul. Warzelniczą. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
To proszę przeczytaj wpis wyżej, zanim jeszcze raz zasugerujesz komuś, że nie czyta ze zrozumieniem.

# Betka

13.05.2019 18:30

W całej Warszawie jest za dużo miejsc w liceach ogólnokształcących, co powoduje, że dostają się do nich uczniowie, którzy nie mają szans na ich ukończenie, nie mówiąc o zdaniu matury (z liczbą punktów w rekrutacji poniżej 100 na 200 możliwych). Problemem jest ogromna drugoroczność. To zmarnowane środki budżetowe i frustracja dzieciaków!
Liczbę miejsc w liceach w Warszawie należy zmniejszać a nie zwiększać!

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

# AdamP

14.05.2019 13:56

#Betka napisał(a) 13.05.2019 18:30
W całej Warszawie jest za dużo miejsc w liceach ogólnokształcących, co powoduje, że dostają się do nich uczniowie, którzy nie mają szans na ich ukończenie, nie mówiąc o zdaniu matury (z liczbą punktów w rekrutacji poniżej 100 na 200 możliwych). Problemem jest ogromna drugoroczność. To zmarnowane środki budżetowe i frustracja dzieciaków!
Liczbę miejsc w liceach w Warszawie należy zmniejszać a nie zwiększać!
To może zlikwidować kilka z tych liceów (oczywiście słabszych), nieruchomości sprzedać, a za otrzymaną kasę zbudować kilka liceów w takich dzielnicach jak Białołęka. Nie tylko młodzież na tym skorzysta. Miasto również, bo zawsze mniej ludzi trzeba będzie dowieźć do Centrum...
Natomiast co do tego, by liceum na Białołęce organizować kosztem szkolnictwa podstawowego to w obecnej sytuacji skrajna głupota i nieodpowiedzialność!

 Pani Wiosna

24.05.2019 20:37

Internet w Polsce powinien być dla wszystkich bezpłatny i wolny od jakiejkolwiek cenzury! #wiosna @wiosnabiedronia @KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni