Naturalny i sensoryczny miniskwer przy M³ynarskiej? Jest szansa!
27 czerwca 2022
W ramach tegorocznej edycji bud¿etu obywatelskiego jedna z mieszkanek proponuje stworzenie naturalnego, kameralnego, osiedlowego skweru na M³ynowie.
Jak wyja¶nia pomys³odawczyni projektu Agata Tobolczyk w okolicy M³ynarskiej 3,7, gdzie mia³by powstaæ miniskwer, znajduj± siê filia Wolskiego Centrum Kultury, ¿³obek i przedszkole.
Dzieci nie maj± gdzie wyj¶æ
- Nauczyciele w szko³ach i przedszkolach oraz opiekunowie maluchów w wieku ¿³obkowym wskazuj± na dzieciêce deficyty w sferze motoryki du¿ej - argumentuje autorka projektu Agata Tobolczyk. - Dzieci maj± wiêcej k³opotów ze sprawno¶ci± ruchow±, s± "sztywniejsze" i mniej chêtne do naturalnego, zdrowego ruchu.
Wygl±da jak podwórko z Trzeciego ¦wiata. To Warszawa
Podwórko pomiêdzy blokami przy ul. Grabowskiej a ul. Tyln± jest szare, ponure i obskurne. Przejdzie w koñcu zas³u¿on± metamorfozê?
Problem jest spowodowany nadmiernym korzystaniem z urz±dzeñ elektronicznych (telefon, tablet, komputer) oraz brakiem atrakcyjnej infrastruktury w najbli¿szej okolicy, która zachêca³aby rodziny do wyj¶cia na dwór i wspólnego spêdzania czasu poza domem. Nasz atrakcyjny, naturalny ogród bêdzie zachêca³ do ruchu na ¶wie¿ym powietrzu. Skakanie z pieñka na pieniek, czo³ganie siê w tunelu, podskoki na ¶cie¿ce sensorycznej, czy wspinanie siê na drewnian± k³odê - to doskona³e æwiczenia motoryki du¿ej - podsumowuje.
Co mia³oby powstaæ?
Autorka proponuje stworzenie za 178 tys. z³ miniskweru. Ma to byæ "inspiruj±ce miejsce do spotkañ na ¶wie¿ym powietrzu". Dzieci mog³yby liczyæ na organiczny sza³as, kryjówkê z wikliny, tor przeszkód stworzony z naturalnych elementów, siedziska z pni drzew. Okrê¿ne naturalne ¶cie¿ki pokryte kêpami trawy, drewnianymi plastrami, ¿wirkiem, piaskiem i kor± maj± dostarczyæ "bogatych doznañ sensorycznych".
- Skwer bêdzie wygrodzony trwa³ym ogrodzeniem z naturalnego drewna, co uniemo¿liwi przedostawanie siê psów i u³atwi utrzymywanie placu w czysto¶ci. Wszystkie materia³y przewidziane w projekcie s± pochodzenia naturalnego. Istniej±ce drzewa zostan± zachowane, co gwarantuje czê¶ciowe zacienienie terenu. Dodatkowo planujemy posadzenie wzd³u¿ ogrodzenia traw odpornych na suszê - zapowiada pomys³odawczyni.
Projekt zyska³ pozytywn± ocenê urzêdników i jeszcze do 30 czerwca mieszkañcy mog± na niego zag³osowaæ na stronie urzêdu miasta. Je¶li zrobi± to z entuzjazmem, inwestycja powinna zostaæ zrealizowana przez wolski ZGN ju¿ w przysz³ym roku.
(db)
.