Odbetonować podwórko i stworzyć park kieszonkowy z siłownią plenerową. Uda się?
28 czerwca 2022
Jedna z mieszkanek w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaproponowała sport wraz z parkiem kieszonkowym zamiast betonowej powierzchni obok budynków przy ul. Gibalskiego 17 i 19. Co konkretnie miałoby powstać i czy mieszkańcy to "kupią"?
Ewa Kokoszycka jako generalny problem bloków przy Gibalskiego 17 i 19 wymienia trzy betonowe place. Pierwszy w miejscu placu zabaw na wysokości Gibalskiego 15 i 17, drugi i trzeci pomiędzy budynkiem przy ul. Gibalskiego 17 a Cmentarzem Ewangelicko-Augsburskim.
Wygląda jak podwórko z Trzeciego Świata. To Warszawa
Podwórko pomiędzy blokami przy ul. Grabowskiej a ul. Tylną jest szare, ponure i obskurne. Przejdzie w końcu zasłużoną metamorfozę?
- Nie są wykorzystane ani jako parking, ze względu na brak dostępu do nich, ani w żaden inny sposób. Co więcej, ponieważ beton i asfalt, którym place są pokryte, magazynują ciepło w gorące lato, dodatkowo podwyższają temperaturę, co jest szczególnie niekorzystne dla dzieci na placu zabaw - przekonuje autorka projektu. Proponuje, aby asfalt na placu zabaw zastąpić trawą i zbudować tu siłownię plenerową.
"Park kieszonkowy" zamiast betonowych płyt
Z kolei zlikwidowanie betonowych płyt na placach przy Gibalskiego 17 i 19 nada zupełnie inny charakter tym miejscom i otworzy je na potrzeby mieszkańców i ich psich pupilów. - Stworzenie "parku kieszonkowego" poprawi komfort ludzi i zapewni schronienie małym ptakom i owadom, zwłaszcza w słoneczne dni - dodaje autorka projektu.
Realizacja pomysłów Ewy Kokoszyckiej została wyceniona na 500 tys. zł. Głosowanie trwa do 30 czerwca na stronie urzędu miasta.
(jr)
.