REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Naciągnął ponad 200 osób!

  16 września 2005

Internet to dobrodziejstwo nie tylko dla poszukujących wygody i informacji internautów, to także idealny sposób, aby nas okraść. Aż trudno uwierzyć, że też w Legionowie mamy takiego oszusta.

REKLAMA

Pod koniec sierpnia legionowscy policjanci zatrzymali 22-letniego mieszkańca, podejrzewanego o tzw. "oszustwa internetowe". Artur K. wyłudzał pieniądze od osób z całej Polski poprzez uzyskiwanie dostępu do danych informatycznych portalu internetowego zmieniając numer konta bankowego lub uzyskując dostęp do elektronicznych skrzynek pocztowych. Sąd Rejonowy w Legionowie aresztował podejrzanego na trzy miesięce. Haker przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu 8 lat więzienia.

Nie bądźmy naiwni

Niestety to często nasza nieuwaga i naiwność doprowadza do podobnych sytuacji. Policja, banki i inne instytucje od co najmniej trzech lat apelują o ostrożność i rozwagę w korzystaniu z internetu. Fałszywe wiadomości e-mail, które rzekomo zostały wysłane przez bank, usługodawcę lub firmę zapewniającą dostęp do internetu, zawierają zwykle prośby o podanie numeru karty kredytowej lub adresu. Oszuści robią wszystko, żeby wiadomość sprawiała wrażenie autentycznej: wykorzystują logo i adres e-mail instytucji, pod którą się podszywają (bezprawnie), a nawet zakładają kopię jej witryny, która wygląda bardzo podobnie do oryginału (ale jest spreparowana w określonym celu). Wiadomość zawiera wskazówkę, żeby wejść na sfałszowaną stronę i uaktualnić dane osobiste. Podawanym uzasad-nieniem jest, że trzeba przeprowadzić taką weryfikację "ze względów bezpieczeń-stwa". Przy wejściu na tę stronę użytkownik musi "potwierdzić" numer telefonu, karty kredytowej, a nawet paszportu. Następnie oszuści pobierają te informacje i używają ich np. do robienia zakupów w internecie.

Ani bank, ani firma zapewniająca dostęp do internetu nigdy nie poprosiłaby o takie dane w wiadomości e-mail! Należy bardzo ostrożnie traktować wszelkie wiadomości zawierające prośbę o kliknięcie nieznanego łącza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z działem obsługi klienta danej instytucji. Jeśli logujemy się w banku internetowym, róbmy to zawsze na oryginalnej stronie banku (po wpisaniu adresu www)! Czasami na fałszerstwo mogą wskazywać błędy ortogra-ficzne, ponieważ oszustwa są często popełniane przez młodocianych hakerów.

stroja

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA