REKLAMA

Targówek

Tej ulicy chyba nigdy nie uda się przebudować

 

Na razie Wincentego tylko załatają

  23 marca 2015

Na razie Wincentego tylko załatają

Zarząd Dróg Miejskich planuje w tym roku generalną odnowę asfaltu na Wincentego - tzw. frezowanie. Tymczasem urzędnicy wciąż nanoszą poprawki do projektu całkowitej przebudowy ulicy - główna ulica Targówka miałaby uzyskać dwie dwupasmowe jezdnie, oddzielone od świata ekranami dźwiękochłonnymi.

REKLAMA

- W tym roku planujemy "wyfrezować" ul. św. Wincentego na całej długości. Nowa ul. Wincentego - ekrany akustyczne, hałas, spaliny? Nowa ul. Wincentego - ekrany akustyczne, hałas, spaliny?
Dwukrotnie poszerzona ul. św. Wincentego z ekranami akustycznymi i przekroczonymi normami hałasu i spalin? Przygotowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy projekt wywoła na Targówku burzę.
Podkreślam, że na razie są to plany. Po przeglądzie zimowym, który wykonujemy co roku, lista ulic wytypowanych do tzw. weekendowych frezowań może zostać jeszcze zmodyfikowana - informuje Karolina Gałecka z biura prasowego ZDM.

Sprawa ulicy św. Wincentego wraca co jakiś czas. Nie od dziś wiadomo, że ten kręgosłup komunikacyjny Targówka jest przeciążony. Ulica ma po jednym pasie ruchu w obie strony. Rano auta stoją w ogromnych korkach. Alternatywą nie jest także komunikacja miejska - autobusy nie mają tu buspasa i tkwią w zatorach z innymi pojazdami. Piesi z kolei razem z rowerzystami muszą dzielić się nierównymi chodnikami poprzetykanymi brukowanymi podjazdami bramnymi pamiętającymi zamierzchłe czasy. Nie ma więc na co czekać - czas przebudować tę okolicę.

Przesunięcie jezdni na wschód

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego planuje budowę dwóch jezdni wyposażonych w dwa pasy ruchu w obu kierunkach między rondem Żaba a ulicą Głębocką. Powstać mają także nowe chodniki, zatoki przystankowe, infrastruktura podziemna (kanalizacja wciąż jest przedwojenna) oraz oświetlenie i sygnalizacja świetlna. Ulica ma po jednym pasie ruchu w obie strony. Rano auta stoją w ogromnych korkach. Alternatywą nie jest także komunikacja miejska - autobusy nie mają tu buspasa i tkwią w zatorach z innymi pojazdami. Zachowana miała zostać także rezerwa terenu pod budowę linii tramwajowej od ul. Matki Teresy z Kalkuty do granic Białołęki.

Budowa drugiej jezdni budzi jednak spore wątpliwości. Ulica stałaby się przez to niejako trasą szybkiego ruchu. Dzielnica zostałaby rozpłatana na pół - zniknęłyby poza tym niektóre skrzyżowania, np. z ul. Piotra Skargi. Dodatkowy problem to ekrany akustyczne. Nie dość, że będą wyglądały paskudnie, to na dodatek "zapaskudzą" widok z okien wielu budynków mieszkalnych usytuowanych wzdłuż Wincentego. Tym bardziej, że tereny między Wincentego, Rogowską, św. Cecylii i Cmentarną przeznaczone są pod budowę nowych osiedli mieszkaniowych. - Takie są jednak wymogi decyzji środowiskowej - mówi Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. I dodaje, że wciąż trwa nanoszenie poprawek na projekcie. - Okazało się, że w rejonie cmentarza Żydowskiego odkopano szczątki starozakonnych. Zgodnie z religią żydowską, kości nie można ekshumować. Dlatego ulica Wincentego musi zostać przesunięta nieco na wschód - mówi Małgorzata Gajewska.

W dalszym ciągu nie wiadomo, co z zabytkowym drewnianym domem Paprockiego przy ulicy Biruty 18. Budynek pochodzący z początku XX wieku jest jednym z ostatnich drewniaków na terenie Targówka. To typowa robotnicza czynszówka. Większość podobnych domów rozebrano w latach 60. i 70. XX wieku podczas budowy nowych osiedli. - Wciąż nie wiadomo, czy budynek zostanie przesunięty czy rozebrany - przyznaje Małgorzata Gajewska. Nadal nie wiadomo również, kiedy ruszy budowa ulicy św. Wincentego. ZMID nie ma nawet pieniędzy na wykup działek. Na razie fundusze są na projekt, natomiast nie ma na samą realizację inwestycji. A potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych.

Oby frezowania nie odwołano.

Przemysław Burkiewicz

.
 

Komentarze (13)

# hela

23.03.2015 19:20

No i git, niech jej nie robią. Targówek dostanie niedługo metro, więc im starczy na długie lata

# xyz

23.03.2015 22:25

Są pilniejsze inwestycje niż robienie kolejnej autostrady w mieście... Teraz w korku stoi jeden pas, jak poszerzą to będą stały dwa pasy. Lepiej zamiast drugiej jezdni zbudować torowisko tramwajowe, a jak nie to chociaż dokończyć obwodnice śródmiejską i ekspresową.

# AntekM

24.03.2015 08:02

popieram przedmówców,
NIE dla robienia z Wincentego autostrady, TAK dla metra i Tramwaju.
Ale kto nas słucha :-(

REKLAMA

# ALS

24.03.2015 08:55

Wincentego trzeba poszerzyć! Co to za argument, że dzielnica zostanie podzielona? Już jest podzielona przez cmentarz i pole. Dla Zielonej Białołęki trzeba wybudować 3 drogę, bo jak na razie to wszyscy jeżdżą albo Wincentego albo Trasą Toruńską. Poszerzenie ulicy nie oznacza, że nagle wszyscy się rzucą na Wincentego.

# andrzejk

24.03.2015 10:12

ALS ale poszerzenie Wincentego oznacza że do Żaby będzie korek od TT.... już teraz jest tam gęsto a jak zwiększą przepustowość Wincentego to wszyscy zatrzymamy się na nieprzejezdnym rondzie Żaba... jestem raczej za generalnym remontem - 1x1 + margines, ścieżki rowerowe, chodniki i tramwaje....

# Most Krasińskiego na fb

24.03.2015 11:26

Widzę, że tutaj sami planiści i urbaniści. Moze warto sie trochę pochylić nad całością planów zwiazanych z infrastrukturą drogową w naszej dzielnicy. Nie bez znaczenia są plany obwodnicy śródmiejskiej, której pierwszy etap (wschodni) ma być budowany do Radzymińskiej (docelowo do ronda Żaby), planowanym od lat Mostem Krasińskiego i dojazdami do niego, Nowotrocką. Jak te wszysteki elementy nałożycie sobie na mapę to zobaczycie co i gdzie jest potrzebne.

# pro

24.03.2015 12:49

Jak najszybciej poszerzyć i dodać tramwaj! Koniec ze straganami i ciasnotą! A jeszcze wyburzyć parę wejść na cmentarz bródnowski - teraz jest zdecydowanie za ciasno i za tłoczno.

# nickt:

25.03.2015 11:51

"Zgodnie z religią żydowską, kości nie można ekshumować. Dlatego ulica Wincentego musi zostać przesunięta nieco na wschód - mówi Małgorzata Gajewska." no co oni "Idy" nie oglądali?

# oglądałem

25.03.2015 11:52

#nickt: napisał(a) 25.03.2015 11:51
"Zgodnie z religią żydowską, kości nie można ekshumować. Dlatego ulica Wincentego musi zostać przesunięta nieco na wschód - mówi Małgorzata Gajewska." no co oni "Idy" nie oglądali?

W "Idzie" mamy do czynienia z Żydówką niewierzącą oraz Żydówką katoliczką

# Darek

26.03.2015 09:47

Zdecydowanie popieram większość przedmówców, którzy są za generalnym remontem ulicy, ale nie robienia z niej miejskiej autostrady.

# TU mieszkam

27.03.2015 09:30

przecież te szczątki nie znajduja się na terenie cmentarza, a zgodnie z prawem polskim bo chyba jeszcze w Polsce mieszkamy szczątki mągą być chowane tylko na terenie do tego wyznaczonym.
zebrać wyznaczyc grób i z honorami lub bez pochowac, nie jestem antysemitą ale nie będziemy tutaj zmieniać prawa dla mniejszości, która dla nas go również nie zmienia ( nie wydają swoich Bagsik Gasiorowski)

# Graz

06.04.2015 22:08

"W dalszym ciągu nie wiadomo, co z zabytkowym drewnianym domem Paprockiego przy ulicy Biruty 18. - Wciąż nie wiadomo, czy budynek zostanie przesunięty czy rozebrany.".
Czyli cd serii dewastacji zabytków w W-wie w majestacie prawa?
Co za pop... miasto, zero szacunku dla przeszłości. I to mając taką historię! Nigdzie tak nie ma. Niemcy zaczęli, nasi debile skończą...

# mirek101

27.04.2015 22:41

jak można na przy takiej śródmiejskiej ulicy budować ekrany....to skandal:(
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024