REKLAMA

Bielany

historia »

 

Muzeum Żołnierzy Maczka na 20-lecie szkoły?

  21 maja 2015

alt='Muzeum Żołnierzy Maczka na 20-lecie szkoły?'

Zespół szkół przy ul. Gwiaździstej ma w swoich zbiorach eksponaty, których mogłoby pozazdrościć niejedno muzeum. Od lat trwają starania o udostępnienie kolekcji mieszkańcom Bielan. Jest na to szansa, dzięki budżetowi partycypacyjnemu.

REKLAMA

1. Dywizja Pancerna Polskich Sił Zbrojnych to jedna z najsłynniejszych jednostek w historii polskiego wojska. Sformowana w 1942 roku w Szkocji, pod dowództwem gen. Stanisława Maczka (1892-1994) przebyła szlak bojowy od Normandii do północnych Niemiec, wyzwalając spod nazistowskiej okupacji kilkadziesiąt miast i miasteczek w Belgii i Holandii. Rok po śmierci 102-letniego generała na Bielanach otwarto liceum i gimnazjum jego imienia. "Maczek" do dziś utrzymuje kontakty z holenderską Polonią, weteranami 1. Dywizji i innymi środowiskami zaangażowanymi w przypominanie historii II wojny światowej. Szkoła przechowuje także sporą kolekcję eksponatów, które z powodzeniem mogłyby być prezentowane w formie otwartego muzeum.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest słownik polsko-angielski, który kapitan Marian Słowiński kupił po dotarciu do Szkocji. Książka towarzyszyła mu podczas wszystkich bitew na francuskiej, belgijskiej i holenderskiej ziemi. W 1944 roku w Bredzie czołg Słowińskiego wpadł do kanału, ale słownik został uratowany przez pewnego Holendra, który zapisał kapitanowi swój adres. Gdy w połowie lat 90-tych Słowiński odwiedził Bredę spotkali się ponownie i... do dziś utrzymują kontakty. Kapitan przekazał bielańskiej szkole także bezcenny maszynopis ze swoimi wspomnieniami z wojny. W zbiorach zespołu szkół znajdują się również drobne elementy umundurowania i inne pamiątki.

W przyszłym miesiącu obchody 20-lecia szkoły przypadną tuż przed głosowaniem nad budżetem partycypacyjnym Warszawy. Gdyby projekt "Maczek i 1. Polska Dywizja Pancerna - ekspozycja muzealna" został wybrany przez mieszkańców Bielan do realizacji, okazja do świętowania byłaby podwójna. Na urządzenie niewielkiego muzeum potrzeba 27 tys. zł. Zbiory byłyby prezentowane wszystkim zainteresowanym mieszkańcom i dostępne także w wersji cyfrowej za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

Uroczystości związane z 20-leciem "Maczka" odbędą się 12 czerwca o godz. 12:00. W programie m.in. widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów z grupy "Wolf" oraz piknik z pojazdami wojskowymi, kuchnią polową, pokazami filmów i oczywiście prezentacją eksponatów ze szkolnej kolekcji.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025