Historia

źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk
Muzeum Powstania wróciło. Zobaczymy nowe, niedostępne miejsca
Zwiedzanie unikalnych miejsc i opieka przewodnika gratis - takimi atrakcjami przyciąga muzeum na Woli w czasie, gdy restauracje są pozamykane, a kina mogą działać tylko teoretycznie.
Absolutny brak logiki. W kolejce do muzeów nie ma wirusa? Podczas gdy kina czy kluby fitness mają być nieczynne, państwowe muzea kuszą darmowym wstępem.
czytaj
Bary i restauracje pozamykane, kina teoretycznie pracujące przy 50-procentowym zapełnieniu widowni, a w praktyce zamknięte z powodu braku nowych filmów - w takich warunkach swoją działalność wznawiają państwowe muzea. Choć oficjalnie rząd nadal apeluje o unikanie dużych skupisk ludzi, podległe mu instytucje kultury zachęcają promocjami. Gdy otwarto Muzeum Narodowe, w Alejach Jerozolimskich zaczęły ustawiać się gigantyczne kolejki. Podobnie może być na Przyokopowej.
Muzeum Powstania otwarte
Muzeum Powstania Warszawskiego wznowiło działalność w poniedziałek 8 lutego. Jak zapowiada dyrekcja, odwiedzający znajdą tam mnóstwo nowych propozycji, m.in. zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc, ścieżki tematyczne ukazujące ciekawostki z powstania, a także spotkania dla rodzin z dziećmi.
- Zwiedzający będą mogli skorzystać ze ścieżki audio, która pozwoli na bezpieczne zapoznanie się z muzealną ekspozycją - zapowiada muzeum. - Dodatkowo w lutym zwiedzanie wystawy z przewodnikiem będzie bezpłatne. Goście zapłacą jedynie za bilet wstępu.
Nowe ścieżki tematyczne
Podczas zwiedzania z przewodnikiem możemy zobaczyć m.in. magazyn broni czy archiwalne zbiory, na co dzień nieprezentowane na ekspozycji. Poznamy także szczegółowo jeden ze specjalnie przygotowanych tematów dotyczących powstania warszawskiego - będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat życia codziennego, powstańczej broni oraz losów dzieci w powstaniu. Tematy będą oczywiście dostosowane do wieku zwiedzających.
- Po ponownym otwarciu muzeum chcieliśmy zaskoczyć naszych gości nową propozycją, stąd pomysł na zwiedzanie "od kuchni" - wyjaśnia dyrektor Jan Ołdakowski. - Nasi goście będą mogli porozmawiać z ekspertami i zobaczyć archiwalne materiały z powstania warszawskiego, takie jak zdjęcia, mapy czy dokumenty. Materiały te nie są dostępne podczas zwiedzania. Są w naszych archiwach, a teraz nadarza się rzadka okazja, by przyjrzeć się im bliżej.
Na czas trwania stanu epidemii niektóre elementy ekspozycji, jak zdjęcia w fotoplastikonach czy kino 3D, zostały wyłączone ze zwiedzania. Należy obowiązkowo zakrywać nos i usta, mieć zdezynfekowane ręce, a także utrzymywać tzw. dystans społeczny. Zwiedzanie przez grupy powyżej pięciu osób jest na razie niemożliwe.
(dg)
Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...
więcej