Niewygodna przesiadka na Księcia Janusza. Absurdalna odpowiedź rzeczniczki Metra Warszawskiego
9 lutego 2021
Po kilku wizytach na ostatniej stacji metra można odnieść wrażenie, że schody ruchome zamontowano wszędzie, ale nie tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Dopóki na rogu Górczewskiej i Powstańców Śląskich nie zostanie otwarta stacja Bemowo, dla mieszkańców zachodniej Warszawy rolę najważniejszej stacji metra pełnić będzie Księcia Janusza. Jak wyglądają przesiadki, z których tysiące pasażerów będą korzystać do 2022 roku?
Przesiadki na Woli
Załóżmy, że jedziemy ze ścisłego centrum w okolicę bemowskiego ratusza. Na rogu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej zjeżdżamy na peron drugiej linii metra, czekamy na pociąg i kilkanaście minut później jesteśmy już na Księcia Janusza. Tu musimy przesiąść się do dowolnego z autobusów: 109, 149, 154, 171, 190, 523, 714, 719 lub 729.
Przystanek znajduje się przed kamienicą przy Górczewskiej 100 a prowadzi do niego wyjście numer 8. Po wydostaniu się na poziom przejść podziemnych okazuje się, że wyjście znajduje się dopiero na końcu korytarza i nie ma w nim schodów ruchomych. Żeby dostać się do autobusu, musimy wspinać się po oblodzonych schodach. A co, jeśli poruszamy się na wózku? W takim razie musimy skorzystać z windy w zupełnie innej części stacji i przejechać przez jezdnię na światłach.
Jest źle, bo ma być źle
Dlaczego na najbardziej oblegany przystanek przy stacji Księcia Janusza nie prowadzą schody ruchome? Jeśli chodziło o oszczędność, czemu poświęcono wygodę tysięcy pasażerów z Bemowa na rzecz wygody pojedynczych osób, wygodnie wyjeżdżających na poziom chodnika po drugiej stronie, przy całodobowym sklepie z alkoholem? Zapytaliśmy w Metrze Warszawskim. Odpowiedź zaskoczyła nas do tego stopnia, że publikujemy ją w całości bez żadnych zmian redakcyjnych.
Stacja została wybudowana zgodnie z zatwierdzonymi projektami budowlanymi oraz na podstawie wydanego PnB - pisze Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego. - Na podstawie zgodności wykonania z dokumentacją projektową oraz po przeprowadzeniu wymaganych prawnie odbiorów obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Na stacji pasażerowie mają do dyspozycji 9 biegów schodów ruchomych oraz 5 wind.
(dg)