REKLAMA

Wola

wypoczynek »

 

Multimedialna wycieczka do dawnej Warszawy. Nowa atrakcja w Fabryce Norblina

  23 marca 2022

alt='Multimedialna wycieczka do dawnej Warszawy. Nowa atrakcja w Fabryce Norblina'
źródło: Fabryka Norblina

W piątek 25 marca w kompleksie na rogu Prostej i Żelaznej zostanie otwarta w pełni multimedialna wystawa "Retro Warszawa".

REKLAMA

"Wyobraźmy sobie Warszawę w czasach jej świetności. Tętniące życiem ulice, ruch i krzątanina. Kto nie chciałby, chociaż na chwilę, przenieść się do stolicy dwudziestolecia międzywojennego. A co, gdyby to było możliwe?" - tak rozpoczyna się zapowiedź multimedialnej wystawy, którą od piątku będzie można oglądać w Fabryce Norblina.

Multimedialna przedwojenna Warszawa

Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących wysoką jakość obrazu zwiedzający zobaczą życie codzienne w Warszawie w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, w radiu puszczano piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano "Zapomnianą melodię" z Heleną Grossówną i Aleksandrem Żabczyńskim. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan E. Młynarski, który skorzystał m.in. z tradycyjnych instrumentów: piły i bandżo. Znalazły się na niej odgłosy miasta, rozmowy w gwarze warszawskiej i w języku jidysz oraz lokalne melodie.

- Multisensoryczna ekspozycja w Art Box Experience, jedynej w Polsce przestrzeni pozwalającej na przygotowanie tego rodzaju pokazów, przygotowana została z wykorzystaniem archiwalnych materiałów, starannie dobranych przez varsavianistów, muzealników i ekspertów z dziedziny edukacji - mówi Joanna Kowalkowska, prezes Art Box Experience.

- Stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji, a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji - dodaje autor wystawy Piotr Sikora.

Kup bilet

Retro Warszawa na Woli

W kolejnych salach na zwiedzających będą czekać kilkuminutowe sekwencje zdjęć i filmów. Przechodząc przez kolejne przestrzenie poznamy różne oblicza Warszawy z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Autorzy Retro Warszawy skupiają się na codziennym życiu ulicy, ukazując mieszkańców i przyjezdnych podczas pracy, rozrywki, spacerów po parkach i potańcówek nad Wisłą. Przedstawiają też szerokie plany: pl. Unii Lubelskiej, Zamek Królewski, pl. Piłsudskiego, rozbiórkę soboru św. Aleksandra Newskiego i Wielką Synagogę. Pojawiają się gazeciarze i majdaniarze, żydowscy kupcy i chasydzi, policmajstrzy patrolujące ulice i apasze, eleganckie damy i szykowni kawalerowie.

Zaglądamy także do biednych dzielnic oraz oglądamy przytułki i targ na Kercelaku z przekupkami i handlarzami. Z bliska oglądamy budowę dzisiejszego hotelu Warszawa (d. Prudentialu), Bank Gospodarstwa Krajowego i Muzeum Narodowe. Szczególne miejsce zajmuje sala poświęcona fabryce Norblina, w której widzimy, jak robotnicy przychodzą na poranną zmianę a maszyny za chwilę ruszą pełną parą. Na zakończenie zasiądziemy w kinie Splendid, które działało w Galerii Luksemburga w miejscu dzisiejszej ulicy Canaletta. Wystawę zamyka sekwencja zdjęć i filmów wraz z aleją sław ówczesnego kina, a także ówczesne plakaty, reklamy i pocztówki.

Wystawę będzie można oglądać na drugim piętrze Fabryki Norblina. Bilety w cenie 45/35 zł można kupić na stronie ticketmaster.pl

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024