Most w zasięgu ręki?
21 września 2002
Po oddaniu do użytku mostu Siekierkowskiego pora poważnie pomyśleć o kolejnej przeprawie przez Wisłę.
Obecnie najdalej wysuniętą na północ przeprawą jest most Grota. Za nim zaś znajduje się jedna z największych obszarowo gmin, Białołęka, dalej Jabłonna i Legionowo. W sumie ponad 120 tysięcy mieszkańców i liczba ta ciągle się zwiększa. W zawrotnym tempie - szczególnie na Białołęce - powstają nowe osiedla i cały czas pozostaje jeszcze sporo terenów pod zabudowę. Brak nowego mostu w tym rejonie może w ciągu najbliższych lat grozić paraliżem komunikacyjnym na moście Grota i w jego okolicach, przy którym obecne korki to małe piwo.
- Most Północny ujęty jest w planach zagospodarowania przestrzennego gminy. Od lat wiadomo, że kiedyś powstanie i jak będzie przebiegał - wyjaśnia sekretarz Białołęki Janusz Janik. - Nasza gmina wraz z Bialanami i miastem Warszawa podpisały umowę o współfinansowaniu studiów dotyczących budowy mostu. Wiadomo natomiast, że główny ciężar finansowy inwestycji musi wziąć na swoje barki miasto. Moim zdaniem most mógłby powstać w ciągu dwóch lat. Potrzebna jest tylko wola ku temu oraz przyznanie odpowiednich środków z budżetu.
W przyszłym miesiącu wybory samorządowe. Zapewne wielu kandydatów na urząd prezydenta Warszawy będzie wspominało o budowie kolejnej przeprawy przez Wisłę. W końcu most oddany do użytku za kadencji danego prezydenta zalicza się w poczet jego sukcesów. Most zaś to nie byle co. Mamy ich w Warszawie tylko siedem (z Siekierkowskim licząc).
Niedawno w wywiadzie telewizyjnym pretendujący do prezydenckiego urzędu Andrzej Olechowski wspomniał, że w ważnych sprawach jest skłonny do trudnych sojuszy. Jako przykład podał, że jest w stanie rozmawiać nawet z SLD, ale o konkretach np. o... moście Północnym. Mieszkańcy Białołęki i Bielan czekają na kolejne deklaracje. Na pewno wezmą to pod uwagę w głosowaniu. To dwie wielkie gminy. Jest więc o co kruszyć kopie.
Grzegorz Ciesielski