Witamina D - dlaczego jest tak ważna i kiedy ją przyjmować?
Witamina D, nazywana "witaminą słońca", jest kluczowa dla naszego zdrowia, jednak jej niedobory to, jak pisze Onet, częsty problem w Polsce. Odpowiednia ekspozycja na słońce to główne źródło tej witaminy, a ze względu na położenie geograficzne naszego kraju, Polacy narażeni są na jej braki szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Dlaczego witamina D jest tak istotna?
Witamina D pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości, wspomaga system odpornościowy i wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Z powodu jej niedoborów, eksperci zalecają suplementację, zwłaszcza w miesiącach, kiedy słońca jest mniej.
Jak i kiedy suplementować witaminę D?
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami polskich specjalistów, każdy po 11. roku życia powinien przyjmować od 1000 do 2000 jednostek międzynarodowych (j.m.) witaminy D dziennie przez cały rok. U seniorów powyżej 75. roku życia dawka ta może być nawet podwojona. Ważne jest również, aby nie przyjmować witaminy D wieczorem, ponieważ może to negatywnie wpływać na jakość snu. Optymalnym momentem jest poranek, najlepiej w trakcie śniadania, ponieważ witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach.
Czy popełniasz te błędy?
Warto zwrócić uwagę na błędy w suplementacji, które mogą obniżać skuteczność witaminy D. Pamiętaj, żeby nie zażywać jej późnym wieczorem oraz łączyć przyjęcie z posiłkiem bogatym w tłuszcze, by ułatwić jej wchłanianie. Nie daj się plagom zdrowotnym XXI wieku i zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D w swoim organizmie.
Źródło: kobieta.onet.pl