Sześć głównych cech, które dzieci dziedziczą po ojcu
Dziedziczenie genów to fascynujący i złożony proces, który od lat jest obiektem zainteresowania naukowców. Rodzice często porównują swoje dzieci, próbując odnaleźć w ich wyglądzie i charakterze swoje własne cechy. Jednak to, jakie dziedzictwo przekazują ojcowie, nadal wzbudza wiele pytań. Jak wskazuje Medonet, istnieje sześć głównych cech, które potomkowie otrzymują od ojca. Część z nich dotyczy aspektów fizycznych, a część - charakteru czy podatności na choroby.
Naukowcy podkreślają, że geny ojca odgrywają wyjątkowo istotną rolę w kształtowaniu dziecka, szczególnie w zakresie fizycznych cech. Ich działanie ustala hierarchię między genami dominującymi a recesywnymi, które decydują o przekazywaniu określonych właściwości. Wśród najbardziej charakterystycznych dziedzicznych cech wymienia się między innymi wzrost, płeć czy skłonności do magazynowania tłuszczu - każde z tych elementów ma swoje biologiczne podstawy.
Wzrost dziecka - ojciec ma decydujący wpływ
Wzrost, zgodnie z materiałem Medonetu, to jedna z tych cech, które w znacznym stopniu zależą od genów ojca. Odpowiadają za niego liczne kombinacje genetyczne, a istotną rolę odgrywa tzw. insuliooporny czynnik wzrostu (IGF). Jest to białko, które wspiera rozwój wysoki wzrost dziecka, o ile nie zostanie ono ograniczone przez geny przekazywane przez matkę. W badaniach wskazano, że matka przekazuje gen IGFR2, który może hamować działanie wspomnianego białka u dziecka.
Ojciec przekazuje dziecku płeć
Za określenie płci potomstwa odpowiadają chromosomy ojca. Mężczyźni posiadają dwa chromosomy: X i Y, podczas gdy kobiety mają dwa chromosomy X. Jeśli komórka jajowa matki zostanie zapłodniona przez chromosom X ojca, narodzi się dziewczynka, a jeśli przez chromosom Y - na świat przyjdzie chłopiec. Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że proporcje płci są uzależnione od rodziny ojca - jeśli miał on wielu braci, większe jest prawdopodobieństwo, że będzie miał syna.
"To mężczyźni decydują, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka" - podkreślają badacze, wskazując na kluczową rolę męskiego chromosomu.
Skłonności do chorób - sprzężenie z chromosomem Y
Chromosom Y to źródło nie tylko płci, ale i specyficznych zaburzeń, które ojciec może przekazać swojemu dziecku. Matka nie jest w stanie ich przekazać, ponieważ nie posiada tego chromosomu. Wśród zaburzeń związanych z chromosomem Y wymieniane są między innymi nadmierne owłosienie uszu czy płetwiaste palce u stóp. Na szczęście są to zjawiska rzadkie, które dotyczą niewielkiego odsetka ludzi.
Cechy osobowości - dziedziczne w dużym stopniu
Osobowość człowieka w dużym stopniu wynika z genetyki, choć czynniki środowiskowe również mają na nią wpływ. Badania na bliźniakach wskazały, że ok. 30-60 proc. cech charakteru pochodzi od rodziców, w tym od ojca. Genetyka nie jest jednak w stanie precyzyjnie określić, które cechy osobowości zostaną przekazane dzieciom przez ojca, pozostawiając to w dużej mierze przypadkowi.
Źródło: www.medonet.pl