REKLAMA

Misz@masz
  dzisiaj, 12:13  

Papież w stanie krytycznym. Co to oznacza? Lekarz o tym, co Watykan mówi między wierszami

Papież Franciszek od połowy lutego przebywa w rzymskiej klinice Gemelli, gdzie zmaga się z powikłaniami obustronnego zapalenia płuc. Watykan uspokaja, ale jednocześnie nie kryje, że sytuacja jest niezwykle poważna - czytamy w Medonecie. Lekarze mówią o krytycznym stanie zdrowia Ojca Świętego, co budzi uzasadnione pytania o faktyczną skalę zagrożenia.

REKLAMA

Kryzys zdrowotny w Watykanie

Franciszek został przyjęty do szpitala 14 lutego br. po tym, jak tydzień wcześniej zdiagnozowano u niego zapalenie oskrzeli, którego leczenie okazało się nieskuteczne. Chociaż początkowo stan zdrowia papieża się poprawiał, w ostatnich dniach doszło do kolejnego pogorszenia. Lekarze stwierdzili rozwój zapalenia obejmującego oba płuca.

"Dziś rano papież Franciszek przeszedł przedłużony kryzys oddechowy na tle astmy oskrzelowej, który wymagał podania dużej ilości tlenu. Dzisiejsze badania krwi wykazały ponadto małopłytkowość, połączoną z anemią, z powodu której konieczne było przeprowadzenie hemotransfuzji" - poinformował Watykan w sobotę wieczorem.

Medonet zaznacza, że mimo krytycznego stanu 88-letni papież pozostaje przytomny, odpoczywa i znajduje się pod intensywną opieką medyczną. Szczegóły dotyczące stanu zdrowia są jednak ograniczone, co wywołuje spekulacje na temat rzeczywistej sytuacji w Watykanie.

Lekarze o "krytycznym stanie" papieża

Co oznacza komunikat o krytycznym stanie zdrowia? Jak wyjaśnia lek. Marcin Małek, anestezjolog z londyńskiego Queen Elizabeth Hospital, sformułowanie to odnosi się do sytuacji, w której życie pacjenta jest bezpośrednio zagrożone, a stan wymaga specjalistycznej interwencji.

- "Krytyczny stan" to szeroko stosowany termin, często oparty na subiektywnej ocenie klinicznej lekarza. Używamy go wtedy, gdy pacjent potrzebuje wsparcia funkcji życiowych, takich jak wentylacja mechaniczna, leki pomagające utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi czy dializy w przypadku niewydolności nerek - tłumaczy lekarz.

Zdaniem eksperta w przypadku papieża mowa jest przede wszystkim o niewydolności oddechowej, co wynika z historii medycznej i obecnej diagnozy. Jeszcze jako młody człowiek Franciszek przeszedł operację usunięcia części płuca, co dodatkowo obciąża jego układ oddechowy w walce z obustronnym zapaleniem płuc.

- U osób starszych choroby płuc mają o wiele cięższy przebieg. Po pierwsze, ich organizm ma mniejsze rezerwy, co utrudnia kompensację zajętych stanem zapalnym części płuc. Po drugie, często dochodzą inne schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca, co prowadzi do szybko postępującej niewydolności układu krążenia - wskazuje lek. Małek.

Papież dodatkowo zmaga się z problemami krążeniowymi wynikającymi z osłabienia serca związanym z niewydolnością płuc. Jak podkreśla specjalista, układy oddechowy i krążeniowy są ze sobą ściśle powiązane, a trudności w funkcjonowaniu jednego automatycznie odbijają się na drugim.

Spekulacje i niepewność

Zarówno język, jakim komunikuje Watykan, jak i skąpe informacje na temat stanu zdrowia papieża przyciągają uwagę ekspertów. Lek. Małek nie ukrywa niepokoju dotyczącego faktycznych rokowań.

- "Trzeba wziąć pod uwagę nie to, co Watykan mówi, ale co chce powiedzieć między wierszami. Jeśli mówią, że stan jest krytyczny, to prawdopodobnie jest gorzej" - ocenia lekarz cytowany przez Medonet. Dodaje, że biorąc pod uwagę wiek papieża i obecne doniesienia medialne, przyszłość wygląda niepewnie.

Komentatorzy medyczni i religijni sugerują, że sytuacja może wymagać nadzwyczajnych decyzji w Watykanie. Sam papież w przeszłości wielokrotnie wypowiadał się o możliwości rezygnacji z funkcji w przypadku poważnych problemów zdrowotnych, co dodatkowo podsyca spekulacje o potencjalnym konklawe.

Lek. Marcin Małek jest polskim anestezjologiem i specjalistą intensywnej terapii z bogatym doświadczeniem klinicznym zdobytym m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie od niemal 20 lat pracuje w jednym z renomowanych szpitali. Jego analiza każe spojrzeć na doniesienia z Watykanu w nowym świetle, przypominając o realnych wyzwaniach związanych z ochroną zdrowia osób starszych w obliczu skomplikowanych schorzeń.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025