Zobacz, kto jest zwolniony z opłat, a komu przysługuje zniżka
Czy wiesz, że niektórzy z nas mogą nie płacić za odbiór śmieci lub płacić mniej? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat. Sprawę opisuje Onet.
Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach przewiduje możliwość zwolnienia od opłat dla niektórych mieszkańców. Zaskakujące, prawda? Ale to nie jest obowiązek gminy - to tylko opcja.
Kogo to dotyczy? W niektórych samorządach, na przykład w Warszawie, możesz złożyć wniosek o zwolnienie z opłat za śmieci. Ten program osłonowy to szansa dla wielu!
Ale to nie koniec! Istnieją również sposoby na obniżenie opłat za wywóz śmieci. Każde miasto ma swoje własne zasady, więc skontaktuj się z urzędem miasta lub gminy, aby dowiedzieć się więcej.
Przykładowo, w Warszawie, rodziny wielodzietne, które mają Kartę Dużej Rodziny, mogą skorzystać z programu osłonowego. Mieszkańcy w trudnej sytuacji finansowej mogą otrzymać zasiłek celowy od miasta, który pokryje nawet połowę opłaty za śmieci. Czy to nie jest niesamowite?
W Katowicach, wielodzietne rodziny, które żyją razem i mają Karty Dużej Rodziny, mogą ubiegać się o 20% zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
A w Gdyni? Zaskakująco, istnieją częściowe zwolnienia z opłaty dla domów jednorodzinnych, które zadeklarowały założenie kompostownika. Ponadto, gospodarstwa domowe, które są zamieszkane przez osoby o niskich dochodach, również mogą liczyć na ulgę. Od 1 stycznia 2024 r., właściciele domów jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w swoim ogrodzie, mogą liczyć na ulgę wynoszącą 10 zł zamiast dotychczasowych 6 zł.
Źródło: onet.pl