Nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Ma aż 276 pozycji
Resort zdrowia 8 maja 2025 r. opublikował nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności w kraju. Znajduje się na niej 276 preparatów, czyli o cztery więcej niż w marcu. Spis obejmuje szeroki zakres medykamentów, od insulin i leków kardiologicznych, przez specjalistyczne mleka dla dzieci, po silne środki przeciwbólowe - czytamy w Onecie.
Lista przygotowywana jest zgodnie z zapisami Prawa farmaceutycznego i bazuje na danych z aptek. Uwzględnia preparaty, które są niedostępne w co najmniej 5 proc. placówek w wybranym województwie. Jej głównym celem jest ochrona pacjentów przed problemem tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, czyli wywozem leków za granicę, gdzie można je sprzedać z większym zyskiem - tłumaczy Onet.
Zgodnie z obowiązującą ustawą antywywozową, preparaty umieszczone na liście nie mogą być eksportowane z Polski bez zgody Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).
Choć lista ma przede wszystkim przeciwdziałać brakom w aptekach, jej publikacja staje się także wyraźnym sygnałem o faktycznych problemach z dostępnością leków w kraju. Trudności dotknąć mogą m.in. pacjentów z cukrzycą. Wśród leków zagrożonych niedostępnością znalazły się insuliny oraz Ozempic (semaglutyd), preparat znany zarówno z leczenia cukrzycy typu 2, jak i stosowania w celach redukcji masy ciała.
Na liście znalazły się także liczne leki objęte powszechnym zastosowaniem, w tym preparaty dla pacjentów kardiologicznych. Popularne środki stosowane w schorzeniach sercowo-naczyniowych i specjalistyczne preparaty dla dzieci, takie jak mleka dedykowane maluchom z alergiami pokarmowymi, również znalazły się w majowym wykazie.
Brakuje również leków stosowanych w onkologii. Mowa tu m.in. o silnych środkach przeciwbólowych, które są kluczowe dla pacjentów w zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej, a także o popularnych antybiotykach, których braki mogą znacząco wpłynąć na codzienne leczenie pacjentów w całym kraju.
Źródło: onet.pl