Jak zwiększyć emeryturę? ZUS ma ważną informację dla pracujących przed 1999 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed rokiem 1999, o możliwość złożenia brakujących dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia. Pozwoli to na przeliczenie świadczenia emerytalnego i potencjalne zwiększenie jego wysokości. To ważna informacja szczególnie dla tych, którzy nie posiadają pełnej dokumentacji z wszystkich okresów swojej kariery zawodowej - czytamy w Onecie.
ZUS podkreśla, że dokumenty takie jak świadectwa pracy czy legitymacje ubezpieczeniowe są kluczowe przy przeliczaniu wysokości emerytury. Dzięki dostarczeniu brakującej dokumentacji, możliwe jest zweryfikowanie zatrudnienia i zmiana zasad naliczania świadczeń. Okresy składkowe można potwierdzić także zaświadczeniami od pracodawców, a nawet innymi dowodami w przypadku braku tradycyjnych dokumentów - tłumaczy Onet.
W sytuacji, gdy brakuje dokumentacji, ZUS może samodzielnie potwierdzić okresy ubezpieczenia pod warunkiem, że w wymaganych terminach były odprowadzane składki. Dotyczy to m.in. osób zatrudnionych w gospodarstwach domowych od 1 lipca 1970 r., osób prowadzących działalność gospodarczą czy współpracujących z rzemieślnikami od 1 lipca 1965 r., a także taksówkarzy czy artystów, którzy byli ubezpieczeni od określonych dat.
Niektóre grupy zawodowe, takie jak twórcy, artyści czy duchowni, również mogą wnioskować o przeliczenie świadczeń. ZUS przypomina, że ubezpieczenia twórców dotyczą okresu od 1 stycznia 1974 r., zaś duchownych od 1 lipca 1989 r.
Aby umożliwić weryfikację, konieczne jest wypełnienie formularza ZUS ERP-6. W przypadku pracowników należy podać m.in. okres pracy, nazwę zakładu pracy, nazwisko pracodawcy, adres byłego miejsca zatrudnienia oraz numer konta płatnika składek (NKP). Osoby prowadzące wcześniej własną działalność powinny uzupełnić dane na temat okresu jej prowadzenia, adresu oraz informacji o oddziale ZUS, w którym były składane składki.
Źródło: onet.pl