Lekarz poleca, co zrobić, by opóźnić rozwój cukrzycy nawet o 10 lat
Profesor Naveed Sattar, czołowy specjalista w dziedzinie chorób metabolicznych z Uniwersytetu w Glasgow, podkreśla, że niewielkie, ale trwałe zmiany w stylu życia mogą znacząco wpłynąć na poziom cukru we krwi - czytamy w serwisie Medonet.
Jak przywrócić właściwy poziom cukru?
Sattar zwraca uwagę, że osoby w wieku 40-50 lat, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, mogą opóźnić rozwój cukrzycy nawet o 10 lat. Kluczowe jest utrzymanie wagi, zwiększenie masy mięśniowej oraz utrata kilku kilogramów. Aktywność fizyczna odgrywa tu niebagatelną rolę, pomagając w kontrolowaniu masy ciała.
"Niektórzy ludzie mogą opóźnić rozwój cukrzycy przez długi czas lub nawet przywrócić normalny poziom cukru. W tym celu warto zwiększyć masę mięśniową, zredukować wagę, zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Takie zmiany są wystarczające do odciążenia mechanizmów kontroli glukozy" - mówi profesor Sattar.
Drobne zmiany - spektakularne efekty
Ekspert podkreśla, że sama aktywność fizyczna to nie wszystko - kluczowa jest również dieta. Sam wprowadził do swojego życia zmiany, takie jak jazda na rowerze do pracy, zwiększenie liczby spacerów, a także zmianę swojej diety, eliminując niektóre rafinowane cukry i zwiększając spożycie pokarmów bogatych w błonnik - informuje Medonet.
Profesor przyznaje, że 25 lat temu jego poziom ryzyka cukrzycy był "niewiarygodnie wysoki". Dzięki wprowadzeniu większej aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny udało mu się zwiększyć masę mięśniową i zmniejszyć nadmiar tłuszczu w wątrobie, co przyczyniło się do wyregulowania poziomu cukru w organizmie.
Jak przypomina Medonet, cukrzyca typu 2 może znacznie zwiększyć ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych dotyczących oczu, stóp, serca i nerwów. Leczenie zazwyczaj polega na dostosowaniu diety, stosowaniu leków i regularnych wizytach lekarskich.
Profesor Sattar podkreśla, że wprowadzenie niewielkich, ale trwałych zmian w stylu życia może przynieść spektakularne efekty w walce z cukrzycą. Zachęca do aktywności fizycznej i zdrowej diety jako kluczowych elementów profilaktyki.
Źródło: www.medonet.pl