Historia upadku "Królowej Zakopanego". Gwoździem do trumny był konflikt z Solorzami
Małgorzata Ch., niegdyś podziwiana milionerka, właścicielka Grupy Trip, która prowadziła luksusowe hotele w Zakopanem i na Mazowszu, dziś jest postacią kontrowersyjną, obciążoną długami i oskarżoną o oszustwo gospodarcze. Jej historia to opowieść o spektakularnym wzlocie i równie gwałtownym upadku.
Niegdyś Małgorzata Ch. była symbolem sukcesu. Wspólnie z mężem, Leszkiem K., stworzyła silną sieć hoteli, która przyciągała zamożnych klientów z Polski i zagranicy. W 2014 roku, mimo znaczącego obciążenia kredytami, Ch. była nadal uważana za jedną z najbogatszych Polek. Jednak już wówczas zbyt mocne obciążenie kredytami zaczęło pociągać ją na dno.
Pierwszym ciosem dla imperium Grupy Trip był upadek hotelu Ossa pod Rawą Mazowiecką, który miał być największym centrum hotelowo-konferencyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Obiekt, obciążony ogromnymi kosztami i kredytem, nie przyciągnął wystarczającej liczby gości, a próby rozbudowy tylko pogłębiły problemy finansowe.
W 2015 roku, spółka zarządzająca hotelem Ossa miała 162 mln zł długu, głównie niespłacone pożyczki na rzecz banku PKO BP. Bank skierował do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości spółki, a w 2016 roku hotel został wystawiony na sprzedaż. Ostatecznie, w 2020 roku, hotel został sprzedany za 49 mln zł grupie Cyfrowy Polsat.
W międzyczasie, Małgorzata Ch. próbowała ratować swoje imperium sprzedając czterogwiazdkowy hotel Belvedere. Transakcja z Tobiasem Solorzem, synem jednego z najbogatszych Polaków, zakończyła się jednak niepowodzeniem. Ch. wycofała się ze sprzedaży i nie zwróciła zadatku oraz kary umownej za zerwanie transakcji. W efekcie spółka Solorza przejęła hotel Litwor, który był zabezpieczeniem umowy.
Awantura, która wywiązała się przy transakcji z Solorzami, skutkowała tym, że do akcji włączyła się prokuratura. W 2017 roku Małgorzata Ch. została objęta śledztwem prokuratury w Warszawie pod zarzutem oszustwa gospodarczego. Proces "królowej Zakopanego" rozpoczął się w maju 2022 roku i trwa do dziś.
W międzyczasie, spółki kontrolowane przez rodzinę Solorzów przejęły wszystkie zakopiańskie obiekty byłej Grupy Trip. Po "wojnie" o Litwor, Belvedere Małgorzata Ch. oddała w sposób pokojowy. Czarny Potok, ostatni obiekt po Małgorzacie Ch., został kupiony przez Tobiasa Solorza na licytacji komorniczej w marcu 2022 roku.
Dziś, imperium Grupy Trip jest jednością, ale pod innym właścicielem. Historia Małgorzaty Ch. jest przypomnieniem, że sukces biznesowy może być równie nietrwały, jak piękno górskich krajobrazów, które kiedyś królowała.
Źródło: onet.pl