REKLAMA

Misz@masz
  19 listopada 2024  

Cyberbezpieczeństwo jest w Polsce zagrożone? Autorzy raportu alarmują

W najnowszym raporcie Centrum im. Adama Smitha, do którego dane dotarł Onet, eksperci biją na alarm: Polska traci grunt w cyfrowej wyścigu z zachodnimi gospodarkami. Brak zdecydowanych działań w kierunku zmniejszenia cyfrowego dystansu może znacząco wpłynąć na ekonomiczne i społeczne zacofanie naszego kraju w stosunku do potęg takich jak Niemcy czy USA.

REKLAMA

Z raportu wynika, że Polska, plasująca się na 24. miejscu wśród 27 krajów Unii Europejskiej pod kątem rozwoju gospodarki cyfrowej, musi zrewidować swoje dotychczasowe podejście i opracować nową, przełomową strategię. Tylko radykalne zmiany, w tym integracja administracji publicznej i sektora usług medycznych z zastosowaniem technologii blockchain, mogą zabezpieczyć kraj przed cyberzagrożeniami i przyspieszyć rozwój technologiczny.

Autorzy raportu podkreślają, że obecne plany rządowe nie gwarantują oczekiwanego skoku cyfrowego. Zdaniem ekspertów, potrzebne są ambitniejsze cele i większe zaangażowanie w rozwój cyfrowy, aby nie dopuścić do dalszego powiększania się luki technologicznej.

W raporcie zwrócono również uwagę na problematykę dyrektywy unijnej NIS2, mającej na celu przeciwdziałanie cyberprzestępczości. Eksperci ostrzegają, że bez odpowiedniego poziomu rozwoju cyfrowego, dyrektywa ta może stać się narzędziem nadużyć i nadinterpretacji przepisów, co z kolei może hamować postęp technologiczny i sprzyjać rozwojowi korupcji.

Alarmujący jest również wzrost korupcji w Polsce, co potwierdza "Indeks Percepcji Korupcji". Wróciliśmy w rozwoju do roku 2012 - twierdzą autorzy raportu. Sugerują oni, że rozwiązaniem mogłoby być zwiększenie inwestycji w badania i rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Niski poziom wykorzystania AI w polskiej gospodarce i administracji to kolejny problem, który bez odpowiednich działań może przyczynić się do pogorszenia konkurencyjności Polski, wzrostu kosztów życia i spadku jakości życia obywateli.

Autorzy dokumentu apelują o przemyślane i kontrolowane wprowadzanie przepisów, które nie będą dawać nieograniczonej władzy administracji. Ostrzegają, że takie działania mogą być nie tylko niebezpieczne dla bezpieczeństwa państwa, ale i kontrproduktywne dla osiągania założonych celów rozwojowych.

Źródło: onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni