REKLAMA

Misz@masz
  15 maja 2024  

400 osób traci pracę, firma ucieka do Chin. "Szefostwo wzięło ich z zaskoczenia"

Spośród 105 tys. pracowników międzynarodowego koncernu ABB z siedzibą w Zurychu obecnie tysiąc zarabia właśnie w Aleksandrowie Łódzkim. Ale z końcem roku 400 z nich straci pracę. Tuż przed minionym weekendem szwajcarska centrala ogłosiła zamknięcie specjalistycznej fabryki produkującej silniki niskich napięć. Onet porozmawiał z pracownikami firmy.

REKLAMA

- Szefostwo wzięło ich z zaskoczenia - opowiada o zwalnianych kierowca busa, dowożący do pracy zatrudnionych na produkcji. - Nawet karetkę prywatnej firmy zorganizowali w dzień ogłaszania końca współpracy - relacjonują Onetowi pracownicy ABB.

Fabryka silników to - oprócz ludzi "na produkcji" - specjaliści, dojeżdżający na zmiany własnymi SUV-ami. Dlatego wyprowadzka ich zakładu do Chin jest tak niepokojąca, także dla innych regionów Polski. Bo to "nie byle jaka montownia" - jak usłyszeliśmy w Aleksandrowie.

Zaskakująca decyzja międzynarodowego koncernu ABB o zamknięciu fabryki silników w Aleksandrowie Łódzkim wywołała falę niepokoju wśród pracowników i lokalnych władz. Przyczyną decyzji jest, według komunikatu firmy, "zmieniająca się dynamika rynku oraz sytuacja geopolityczna", a także "zwiększone koszty surowców". Wśród pracowników firmy mówi się również o zbyt wysokich cenach prądu w Polsce. Produkcję silników ABB ma przenieść do Chin.

Decyzja o zamknięciu fabryki dotknie około 400 pracowników, którzy stracą pracę. Ta wiadomość była równie zaskakująca dla władz 20-tysięcznego miasta pod Łodzią, jak dla załogi. Mimo to, władze miasta mają nadzieję, że część zwolnionych specjalistów z zakładu silników przejmie sąsiedni zakład systemów napędowych.

Zaskoczenie decyzją o przeniesieniu produkcji do Azji jest tym większe, że w ostatnich latach ABB w swoich komunikatach prasowych malowało obiecującą przyszłość dla silników z Aleksandrowa. Te silniki były wykorzystywane w specjalistycznych urządzeniach pracujących w strefach zagrożonych wybuchem, na przykład w kopalniach.

Decyzja o przeniesieniu produkcji do Chin to przykład globalnego trendu, który dotyka nie tylko Polskę. Wysokie koszty surowców i energii, a także konkurencja ze strony producentów silników standardowych, zmuszają firmy do szukania alternatyw. W tym przypadku alternatywą okazała się przeniesienie produkcji do kraju, gdzie koszty są niższe.

Ta decyzja jest jednak bolesna dla pracowników i lokalnej społeczności. Niektórzy pracownicy wyrażają obawy o przyszłość, zwłaszcza ci, którzy nie posiadają specjalistycznych kwalifikacji. Dla nich rynek pracy zaczyna się kurczyć.

Źródło: onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA