REKLAMA

Misz@masz
  wczoraj  

2-sekundowy test na niewydolność serca. Wystarczy, że uciśniesz jedno miejsce

Z chorobami układu krążenia zmaga się wiele osób, a niewydolność serca zajmuje szczególne miejsce na liście zagrożeń zdrowotnych w Polsce. Jak informuje Medonet, schorzenie to dotyka już około milion osób w naszym kraju, a w ciągu najbliższej dekady liczba ta może wzrosnąć nawet o połowę. Eksperci alarmują, że choroba, która wywołuje poważne komplikacje zdrowotne, stała się jednym z kluczowych wyzwań dla współczesnej medycyny.

REKLAMA

Choroba ta prowadzi do ograniczenia zdolności serca do pompowania krwi, co skutkuje zaburzeniem funkcji życiowych organizmu. Z uwagi na swoje objawy i potencjalne konsekwencje, niewydolność serca często określana jest mianem "cichego zabójcy". Jej postęp pogarsza jakość życia pacjentów oraz zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, takich jak dysfunkcja nerek czy wątroby.

Dominujące objawy niewydolności serca

Problemy z wydolnością serca zaczynają się niewinnie, a objawy mogą być mylone z innymi zaburzeniami zdrowotnymi. Medonet wymienia duszności, obrzęki nóg, chroniczne zmęczenie czy kołatanie serca jako najczęstsze symptomy, wskazujące na rozwój choroby. Lekarze zwracają uwagę, że szczególnie osoby starsze, po 60. roku życia, obarczone chorobami współistniejącymi, jak miażdżyca czy cukrzyca, są najbardziej narażone na niewydolność serca.

Według specjalistów, wczesne rozpoznanie tej choroby jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Co istotne, niewydolność serca można nie tylko wykryć na czas, ale także zahamować jej rozwój, jeśli odpowiednie działania zostaną podjęte odpowiednio wcześnie.

Dwusekundowy test na niewydolność serca

Amerykański lekarz Adam Goodcoff, znany z mediów społecznościowych, zwrócił uwagę na prosty test, który każdy może przeprowadzić w domu, aby zorientować się, czy jego organizm zmaga się z objawami niewydolności serca. Na TikToku, gdzie obserwuje go ponad 2 mln osób, zaprezentował szybki sposób diagnozy.

"Wystarczy nacisnąć miejsce nad kostką. Jeśli widoczny wgłębienie w skórze utrzymuje się dłużej niż dwie sekundy po odjęciu ręki, może to wskazywać na obrzęk" - tłumaczy Goodcoff w nagraniu. Jak wyjaśnia, obrzęki często towarzyszą niewydolności serca, wynikającej z podwyższonego ciśnienia żylnego i przesięków płynów przez ściany naczyń. Objaw ten nasila się w ciągu dnia, przy czym zmniejsza się w nocy lub podczas odpoczynku.

Jak ograniczyć skutki obrzęków związanych z niewydolnością serca?

W przypadku zauważenia obrzęków, które mogą mieć podłoże sercowe lub zastoinowe, warto zareagować nawet przed wizytą u lekarza. W domowych warunkach należy przede wszystkim:

ograniczyć siedzenie z nogami spuszczonymi w dół, szczególnie na siedzeniach twardych (uciskających nogi ostrym kantem) - dzięki temu można wyeliminować zastój krwi spowodowany przez utrudnienie jej odpływu;

ograniczyć w diecie ilość soli, która powoduje zatrzymywanie wody w łożysku naczyniowym;

przyjmować kilkakrotnie w ciągu dnia (przez pół do przynajmniej jednej godziny) pozycję leżącą w celu przeciwdziałania zastojowi i tworzeniu się obrzęków w kończynach dolnych;

układać w czasie leżenia stopy i podudzia nieco wyżej, aby ułatwiać odpływ krwi z kończyn dolnych i przeciwdziałać wpływom hydrostatycznym sprzyjającym tworzeniu się obrzęków, zwłaszcza w przewlekłej niewydolności krążenia.

Źródło: www.medonet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą