REKLAMA

Bielany

różne »

 

Mieszkańcy Lindego nie chcą: autobusu, przystanków, wycinki drzew

  5 grudnia 2013

alt='Mieszkańcy Lindego nie chcą: autobusu, przystanków, wycinki drzew'

- Najpierw chodnik na Dewajtis, potem przystanki na Lindego, a teraz drzewa zaznaczone do wycinki. Władze niszczą Las Bielański tylko po to, żeby mógł tędy jeździć autobus do UKSW! - burzyli się mieszkańcy Wrzeciona podczas akcji protestacyjnej przeciwko wszelkim pracom budowlanym w tym miejscu. Zapowiadają walkę o to, żeby zachować rezerwat takim, jaki jest obecnie.

REKLAMA

Chociaż o autobusie do UKSW nikt oficjalnie nie mówi, mieszkańcy sami doszli do takich wniosków. Obawiają się, że wszystkie modernizacje i zmiany doprowadzą do tego, że Lindego i Dewajtis codziennie będą jeździły autobusy pełne studentów. - Student uczy się przez kilka lat, a my mieszkamy tu całe życie - mówiła jedna z protestujących. - Poza tym Uniwersytet jest położony blisko metra, niepotrzebny jest tu autobus.

Zarząd dzielnicy uspokaja: żadnego autobusu nie będzie, ponieważ opinia wszystkich stron jest negatywna.

Tajemnicze zmiany

UKSW chciałoby mieć swoją linię autobusową i nie jest to tajemnicą. Już kilka lat temu rektor pisał w tej sprawie do prezydenta miasta. Mieszkańcy w porozumieniu z Zielonym Mazowszem starali się jednak, aby do tego nie doszło. Jakiś czas temu na ulicy Lindego zostały postawione przystanki autobusowe, które na razie jeszcze nie funkcjonują. Na skraju Lasu Bielańskiego zostały zaznaczone drzewa do wycinki, co zaniepokoiło zainteresowanych. Okazuje się, że szykują się tam pewne zmiany. - Nie można doprowadzić do przebudowy Lindego! Wszystko to są zmiany na rzecz nowej linii autobusowej dla Uniwersytetu! - mówiła na zgromadzeniu mieszkańców jedna z inicjatorek wytwarzającego się ruchu oporu. Podpisywana była również petycja w tej sprawie.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Co się teraz dzieje na Lindego?

Wszystkie zmiany, jakie zajdą na Lindego, to efekt realizowanej już od jakiegoś czasu inwestycji. - Zgodnie z decyzją prezydenta miasta rozpoczęła się budowa al. Reymonta na odcinku od Żeromskiego do Kasprowicza - informuje rzecznik bielańskiego urzędu Tadeusz Olechowski. W tym lesie są zwierzęta, odbywają się tam rozgrzewki uczniów pobliskich szkół w ramach lekcji wychowania fizycznego. To miejsce jest zbyt piękne, żeby tak po prostu je niszczyć - mówiła uczestniczka akcji protestacyjnej pod UKSW. - W ramach tej inwestycji znajduje się również fragment ul. Lindego - odcinek o długości ok. 100 m - wynikający z organizacji skrzyżowania z ul. Kasprowicza. Według decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko - dodaje. Rzecznik przyznaje, że inwestor przewiduje wycinkę części istniejącego drzewostanu, w tym "przez skraj Lasu Lindego, pełniącego funkcję buforową dla rezerwatu przyrody "Las Bielański". Na podstawie inwentaryzacji dendrologicznej łączna liczba drzew objętych wycinką to 149 sztuk.

REKLAMA

Nie zabierajcie nam zieleni!

Mieszkańcy są zdeterminowani. Nie chcą żadnych zmian na Lindego, w Lesie Bielańskim, nie chcą nowej linii autobusowej. - W tym lesie są zwierzęta, odbywają się tam rozgrzewki uczniów pobliskich szkół w ramach lekcji wychowania fizycznego. To miejsce jest zbyt piękne, żeby tak po prostu je niszczyć - mówiła uczestniczka akcji protestacyjnej pod UKSW, która odbyła się 24 listopada na skrzyżowaniu Dewajtis i Kamedulskiej. Obecny na niej był również radny Jan Zaniewski. Mówił o tym, że tego typu decyzje są utrzymywane przed radnymi w tajemnicy i on sam nic nie wiedział o żadnej linii autobusowej, zaś z prasy dowiedział się o budowanym chodniku na Dewajtis. Czy jest to, jak to określiła jedna z mieszkanek Wrzeciona, "cichy plan"?

Wiadomo już, że o żadnej nowej linii autobusowej na razie nie ma mowy. Przystanki autobusowe, według treści pisma wystosowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego, należy traktować jako "rezerwę dla ewentualnych potrzeb komunikacyjnych w dalszej przyszłości". Mieszkańcy Wrzeciona mogą więc odetchnąć z ulgą.

Tylko czy Warszawę stać na budowanie przystanków "na przyszłość", skoro na wielu ulicach nie ma ich w teraźniejszości?

DZ

 

REKLAMA

Komentarze (10)

# stały czytelnik

06.12.2013 21:06

Robią co chcą i wszystko mają w d... ,takie to są władze.
To tylko u nas może tak być niezależnie od tego kto jest przy korycie.
Opinie i decyzje na ten temat wydają ludzie niekompetentni,albo idioci nie zdający sobie sprawy ,że naruszanie dóbr kulturowych,a w tym przypadku jest to rezerwat jest karalne pod karą pozbawienia wolności ...

# AAR

06.12.2013 23:58

No właśnie, i czas skończyć z takimi rządami.
Poprzyjcie petycję:
http://]http://www.petycje.pl/petycja/10127/stop_betonowaniu_rezerwatu_las_bielanski!.html

# mama

08.12.2013 09:53

Jak na razie to Lasek Lindego kojarzy mi się z menelami a nie z miejscem dla matek z dziećmi.

REKLAMA

# steegi

08.12.2013 11:35

Budowa ścieżki dla pieszych i planowana reorganizacja drogi jezdnej pod kątem przejazdu autobusu przez rezerwat i ul. Lindego są bezprawne.
1. pominięto rozwiązania alternatywne (ścieżka dla pieszych poboczem drogi jezdnej, lub dojście od przystanku autobusowego na Wisłostradzie)
2.decyzja wyprzedza opracowywany aktualnie plan ochrony lasu, w którym kwestia komunikacji przez rezerwat będzie rozpatrywana
3. drogę zbudowano bez analizy wpływu inwestycji na środowisko przyrodnicze rezerwatu.
4. kompensacja przyrodnicza, polegająca na zaoraniu drugiej ścieżki , nie ma żadnego związku ze szkodami powstałymi w wyniku inwestycji, których zresztą w ogóle nie sprecyzowano.
5. drogę wykonano z materiałów nieekologicznych: nawierzchnia z nieprzepuszczalnej dla wody kostki bauma (prawdopodobne odśnieżanie środkami chemicznymi) , podkłady kolejowe ograniczające kostkę nasączone silnym, rozpuszczalnym w wodzie środkiem biobójczym (Katrid Baq, nie wiadomo jak zmiana oświetlenia wpłynie np. na populację chronionych gatunków owadów). Odrastające korzenie, wysadzajace kostkę bauma będą sukcesywnie podcinane. Jaka jest przyszłość drzew (w tym okazy starych lip, grabów i dębów) tworzących zwarty szpaler wzdłuż ścieżki?
Podjęte działania są popisem arogancji władzy
.

# Bielańczyk

14.12.2013 09:18

Lepiej niech miasto odda linie 114 przez Wrzeciono a nie linnia wozi tylko studentów UKSW do Młocin omijając parotysieczne osiedle .Nawet linnia 121 w niedziele jeździ dopiero od godziny 10 rano a w dni powszednie wszyscy dostają króciutki autobusik z ludźmi upchanymi jak szproty w konserwie .Ale wiadomo dla mieszkańców Bielan figa z makiem a dla przyjezdnych studentów z polski chodniczek , autobusik ,zaraz patrzeć jak kiosk powstanie na rogu Dewajtis z Marymoncką .Kiedyś czytałem nawet że dzielnica dofinasowuje koncerty w kompleksie na Dewajtis .

# lasek

14.12.2013 16:29

A owszem, podatnicy dopłacają regularnie, coś na ten temat
http://www.zm.org.pl/?a=uksw_dotacje-094
http://www.zm.org.pl/?a=bielany_uksw-083
http://www.zm.org.pl/?a=dewajtis_chodnik-117
http://www.zm.org.pl/?a=dewajtis_chodnik_wniosek-118#Ile_nas_to_kosztowalo

REKLAMA

# z Przasnyskiej.

22.12.2013 21:08

"Mieszkańcy Lindego nie chcą: autobusu, przystanków, wycinki drzew".
I słusznie.

# vvde

20.05.2014 15:30

@steegi a skąd znaffco wziąłeś to że podklady sa nasycone Katrt Baq? Kłamiesz bo to nieprawda, zastosowano inny środek, neutralny dla środowiska

# radar

24.10.2014 10:23

A w bilańskim ratuszu 22.10.2014r. odbyła się konferencja nt. ochrony Lasku Bielańskiego. Jak w banku ,po tych "konsultacjach" linia autobusowa ul. Lindego i Dewajtis przez rezerwat - pewna. To tak dla przypomnienia sprawy z grudnia 2013r.

REKLAMA

# xxx

09.03.2016 08:17

Bielańczyku, z tego co mi wiadomo, 114 jeździło przez Wrzeciono tylko przez czas budowy mostu Północnego ;)))))
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025