Miejscowy plan Marysina wyłożony. Mieszkańcy: autobus na Potockich zbędny!
8 listopada 2013
Plan zagospodarowania przestrzennego Marysina Wawerskiego został wyłożony do wglądu. Teraz jest czas na zgłaszanie do niego uwag.
Marysin jest już zagospodarowany
Tworząc plan, projektanci kierowali się wytycznymi władz miasta zawartymi w studium zagospodarowania, a także zabudową i siecią komunikacyjną już istniejącą. Większość Marysina jest zabudowana: głównie domkami jednorodzinnymi i budynkami usługowymi. I tu większych zmian nie będzie. Również w układzie ulic niewiele się zmieni, choć są plany na poszerzenie dróg. Dwa nietypowe miejsca, na jakie zwrócono uwagę przy tworzeniu projektu, to Park im. Matki Mojej oraz kompleks klasztorny w pobliżu ul. Kościuszkowców wraz z Lasem im. Sobieskiego będącego rezerwatem przyrody. Miejsca te będą objęte szczególną ochroną m.in. ograniczającą intensywność zabudowy.
Gorące dyskusje wzbudziły szczególnie plany poszerzenia ulic.
Samochody tuż pod oknami
- Mieszkam przy skrzyżowaniu Skrzyneckiego i Potockich. Już dzisiaj od okna mam tylko cztery metry do ulicy, a według planu droga ma być jeszcze bliżej - mówiła pani Alina, jedna z mieszkanek. - Nie dość, że zabiorą mi część działki, to będę miała hałas i spaliny! Przecież prawo budowlane mówi, że budynki nie mogą stać tak blisko ulicy.
- Tak, ale w przypadku nowych inwestycji budowlanych. To prawo nie dotyczy tej sytuacji - tłumaczyli urzędnicy. Mamy piękne drzewa tuż przy drodze. Kasztanowce, 30-letnie świerki. I co? Teraz to wszystko będą wycinać i niszczyć, tylko dlatego, że przepisy tak mówią? - pyta załamany mieszkaniec. O zmianę może być trudno, bowiem wytyczne są bardzo precyzyjne. Ulice lokalne muszą mieć minimum 12 metrów szerokości, dojazdowe - minimum 10, a w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach - osiem metrów.
Cóż pozostaje mieszkańcom? Złożyć oficjalne pismo i czekać.
Windą do garażu?
W projekcie planu zagospodarowania pojawiło się kilka miejsc wyjątkowo kontrowersyjnych. - Mieszkam przy Potockich. Jeśli poszerzy się tę ulicę, to stracę dojazd do garażu. A garaż jest położony nisko, więc chyba windę będę musiała zamontować - mówiła pani Ewa, inna mieszkanka. - To samo jest przy Akwarelowej, tam też będziemy potrzebować windy - mówił inny mieszkaniec.
Potockich wraca jak bumerang
- Fatum zawisło nad ulicą Potockich - stwierdził jeden z mieszkańców. - Pamiętam czasy, kiedy nie można było tędy normalnie przejść, bo samochody pędziły i opryskiwały nas błotem. Gdy utwardzono ulicę, nie zdążyliśmy się nią nacieszyć, bo po stronie nieparzystej zrobiono nam zupełnie nieprzemyślany pas zieleni. Dokładnie tam, gdzie parkowaliśmy auta... Później były problemy z piratami drogowymi jeżdżącymi na motorach. Wywalczyliśmy progi zwalniające. Wreszcie było dobrze. I teraz znowu się zaczyna... Z prywatnych pieniędzy płaciliśmy za kanalizację, chodniki, mamy piękne drzewa tuż przy drodze. Kasztanowce, 30-letnie świerki. I co? Teraz to wszystko będą wycinać i niszczyć, tylko dlatego, że przepisy tak mówią? - pyta załamany mieszkaniec.
Poszerzenie ulic to zabieg przygotowujący okolicę do ewentualnego wprowadzenia komunikacji autobusowej. Zebrani mieszkańcy byli jednak zgodni: autobus nie jest dobrym pomysłem. - Nie widzę sensu, żeby przebudowywać ul. Potockich, skoro teraz jest dobrze - wspierał mieszkańców radny Marcin Kurpios.
Storczykowa nie ma czym oddychać
Dyskusję na temat ulicy Storczykowej wywołał wysoki wskaźnik dopuszczalnej zabudowy. - Pozwala to deweloperowi na stawianie budynków na samej granicy działki - tłumaczyła jedna z mieszkanek. - A zabudowa u nas i tak jest już za gęsta. Nie ma miejsca na parkingi, nie ma zieleni, zapycha się kanalizacja. Może zmienić ten zapis? - sugeruje mieszkanka.
Przepisy dotyczące zabudowania, ekrany dźwiękochłonne - to kolejne tematy poruszane w czasie spotkania. - Wszystkie uwagi będą uwzględnione - obiecują urzędnicy. Trzeba je jednak zgłosić pisemnie do prezydenta Warszawy, pl. Bankowy 3/5 pokój nr 11, 00-950 Warszawa, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy. Nieprzekraczalny termin składania pism to 4 grudnia 2013 r.
kz