Międzynarodowy szlak rowerowy u nas
23 czerwca 2006
Rower to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, na weekendową rekreację i niezwykle popularną na świecie turystykę wakacyjną. W Niemczech coroczne wakacje na rowerze spędza ponad dwa miliony osób.
Według badań Austriackiej Organizacji Turystycznej, rowerowi turyści stanowią bardzo atrakcyjną grupę klientów. Są ponadprzeciętnie wykształceni, mają docho-dy znacznie wyższe od przeciętnej, wysoki status społeczny, wiek około 50 lat i co istotne - zostawiali dziennie w Austrii równowartość ponad 80 euro.
Turystyczne trasy rowerowe są jednym z podstawowych elementów oferty ak-tywnego wypoczynku: rowerowych wakacji oraz weekendów, spędzanych na rowe-rze poza wielkim ruchem samochodowym.
W powiecie legionowskim turystyczna infrastruktura rowerowa - prawie nie istnieje lub jest zorientowana przede wszystkim na sporadycznych, doraźnych tu-rystów w różnych grupach wiekowych. Rezultatem jest żadna efektywność ekono-miczna, bo taki adresat to najgorsza grupa klientów, zostawiająca mało pieniędzy i zorientowana na najtańszą ofertę tzn. niewiele im potrzeba.
Rozwiązaniem docelowym jest stworzenie podstawowych warunków dla "mięk-kiej turystyki rowerowej": długodystansowych przejazdów rowerowych opartych na modelu austriackim, holenderskim, duńskim czy niemieckim (czy również modelu EuroVelo).
W tym modelu turysta dojeżdża pociągiem do centrum regionu i nie powinien mieć żadnych problemów z wyjazdem z dworca czy centrum poza miasto. Następ-nie - pokonując dziennie ok. 50 km na rowerze z bagażami - zwiedza region, ko-rzystając z wygodnych tras rowerowych o niewielkim stopniu trudności. W mniej-szych ośrodkach "rozbija obóz" (lub korzysta z hoteli) i odbywa jednodniowe wypady trasami o wyższym stopniu trudności i specjalizacji, zwiedzając okolicę. W razie niepogody lub awarii sprzętu może łatwo skorzystać z regionalnej lub dalekobieżnej komunikacji kolejowej.
Rower i pociąg - tak to się robi w Niemczech
Przewóz rowerów pociągiem jest najprostszym sposobem na długie wyprawy rowe-rowe w ciekawym terenie. Nie trzeba taszczyć się na rowerze przez nieciekawe okolice, można zaoszczędzić czas i w krótkim czasie dotrzeć do punktu, z którego zaczniemy wyprawę. Przewóz rowerów w pociągu to podstawowy element trans-portu zintegrowanego w aglomeracjach - kiedy na krótkich odległościach pasaże-rowie korzystają z rowerów, a na dłuższych przemieszczają się pociągami.Pierwsza dobra jaskółka już się pojawiła, w ofercie Kolei Mazowieckich przewóz roweru jest bezpłatny, a niedawno uruchomiony "Zegrzyk" pozwala przewieźć w bezpiecznych uchwytach 5 rowerów w jednym wagonie.
W Europie od dłuższego czasu realizowany jest projekt EuroVelo - budowy dłu-godystansowych, międzynarodowych turystycznych szlaków rowerowych. Łącznie mają one liczyć około 60 tys. kilometrów. Przez Polskę przebiega pięć między-narodowych szlaków tego systemu - trasy EuroVelo numer 2, 4, 9, 10 i 11.
Zgodnie z rozwiniętą koncepcją jednej z tras EuroVelo - trasy EV11, przygo-towaną przez Stowarzyszenie Zielone Mazowsze, szlak prowadzi przez powiat legionowski. Swój bieg rozpoczyna w Choszczówce, a następnie dociera do zapory w Dębem i kieruje się do Ostrołęki. Szlak jest bardzo łatwy. Biegnie drogami o małym ruchu samochodowym. Południowa część trasy przebiega przez kompleks leśny gminy Jabłonna i obszar gminy Nieporęt, na granicy z miastem Legionowo. Część północna związana jest z gminami Wieliszew i Serock. Całość została "prze-cięta" malowniczym korytarzem ekologicznym Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego.
Cały szlak EuroVelo 11 (Szlak Europy Wschodniej) liczy 5984 km długości i łączy Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Jugosła-wię, Macedonię i Węgry. Biegnie z Aten przez Skopje, Belgrad, Kraków, Warszawę, Wilno, Rygę, Tallin, Helsinki na Nordkapp.
Następnym razem opiszę szczegółowy przebieg trasy rowerowej EV11 na tere-nie gmin. Do zobaczenia na trasie EuroVelo w powiecie legionowskim!
Janusz Kubicki
radny powiatu
W artykule korzystałem z informacji zawartych w serwisie Miasto dla rowerów, www.rowery.org.pl, na stronie EuroVelo - www.euroVelo.com oraz witrynie internetowej powiatu legionowskiego.